I po brexitu má Británie nadále spolupracovat s unijními zeměmi, aby společně bránily ruské agresi, říká Hunt

[© Shutterstock/Bruce Rolff]

Pokud by Velká Británie do jara příštího roku nestihla s EU dojednat dohodu o brexitu, což stále není jasné, bude z toho mít radost ruský prezident Putin. O nezbytnosti pokračování spolupráce po brexitu – i v oblasti bezpečnosti – dnes v Paříži diskutoval britský ministr Jeremy Hunt s jeho francouzským protějškem. Podle Hunta také po rozvázání britsko-unijních vazeb hrozí „změna cítění Britů k Evropě“.

Rozchod Británie s Evropskou unií bez dohody by potěšil jedině ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes prohlásil nový britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který poprvé od svého jmenování přijel do Paříže hovořit o brexitu se svým francouzským kolegou Jeanem-Yvesem le Drianem.

„Pokud skončíme bez dohody, bude z toho mít radost jedině Putin,“ řekl Hunt v rozhovoru, který dnes poskytl rozhlasové stanici France Inter.

„Myslím, že když vidíme ruskou agresi, musíme si uvědomit, že jde o velmi nestabilní chvíli v historii. Je tu Krym a jsou tu chemické zbraně v ulicích Anglie, což schválili Rusové,“ dodal.

Po brexitu může být všechno jinak?

Nový šéf britské diplomacie tak narážel na anexi ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem, kterou odmítá kromě jiných i EU, a rovněž na otravu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii nervově paralytickou látkou novičok, za níž je podle Londýna zodpovědná Moskva, která to popírá.

Pavel Havlíček: Evropa by pro boj s ruskými dezinformacemi měla dělat více

Důležitým úkolem bude překonání roztříštěnosti. Snahy o vybudování společného evropského mediálního prostoru se svobodnými informacemi ale zatím narazily na nedostatek prostředků a vůle, říká Pavel Havlíček. 

„Francie je nám v těchto záležitostech velmi blízko. (…) Odpovědnost za bezpečnost Evropy nám káže zachovat a rozvíjet spolupráci našich zemí, a nemířit k jejímu přerušení,“ nabádal v této souvislosti Hunt. Dal přitom najevo, že možnost brexitu bez dohody s Evropskou unií mu „nyní dělá velké starosti“.

„Britská vláda přišla s řešením, ale obávám se, že dost lidí si v EU myslí, že bude stačit, když se vyčká na změnu postoje Británie. To se nestane a brexit bez dohody bude tragédií pro Evropu, bude ekonomicky problematický, ale my najdeme způsob, jak prosperovat. Co mi však dělá větší starost, je to, že to může změnit cítění Britů vůči Evropě s hlubokým dopadem na naše mezinárodní partnerství. Toto je historicky velmi, velmi důležitý moment,“ dodal Hunt.

Londýn a Brusel by měly do poloviny října dosáhnout dohody o realizaci britského odchodu z evropského bloku, plánovaného na konec března příštího roku, která by zároveň položila základy budoucích vztahů. Brexitové vyjednávání však uvázlo ve slepé uličce.