Finální návrh dohody o brexitu je na světě. EU ho vítá, Británie kritizuje

Michel Barnier [© European Union, 2018]

Po 17 měsících intenzivních vyjednávání dosáhli britští a unijní vyjednavači shody nad finálním návrhem dohody o odchodu Spojeného království z EU. Teď je na čase přesvědčit britský parlament, Evropský parlament a členské státy o tom, že dohoda je tou nejlepší možností, jak má Británie spořádaně odejít z Unie.

Britská vláda včera večer po téměř pětihodinovém jednání podpořila návrh dohody o brexitu, o které Londýn s Evropskou unií intenzivně vyjednával od června 2017. Dokument, který na 585 stranách určuje pravidla odchodu Británie z EU, vzápětí zveřejnila Evropská komise. Její hlavní brexitový vyjednavač Michel Barnier označil připravený návrh za průlom v dosavadních jednáních a klíčový krok na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Dokument nyní potřebuje politický souhlas na obou stranách.

Podle ministerské předsedkyně Theresy Mayové je dohoda „tou nejlepší možnou“ a jejíž přijetí je v „národním zájmu“. V krátkém projevu dala premiérka následně najevo, že existovaly jen dvě alternativy.

„Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda (o brexitu).“

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Summit bude 25.11.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker již včera navrhl, aby předseda Evropské rady Donald Tusk svolal mimořádný summit EU, protože nastal „rozhodující pokrok“, který byl podmínkou svolání mimořádné schůzky hlav států a vlád.

Podle Junckera dosažení rozhodujícího pokroku umožňuje, „aby byla jednání o dohodě o odchodu (Británie z EU) zakončena“.

Na dnešní tiskové konferenci s Barnierem Tusk potvrdil, že po zanalyzování návrhu dohody členskými státy a v případě, že se nic zvláštního nestane, svolá zasedání Evropské rady na neděli 25. listopadu. Na něm by měli premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky „finalizovat a formalizovat“ text dohody o britském odchodu z EU.

V Salcburku proběhl summit lídrů EU. Tématům vévodila migrace a brexit

Lídři unijních zemí jednali včera i dnes v rakouském Salcburku. Shodli se na tom, že pro úspěch vyjednávání o brexitu bude zásadní nadcházející měsíc, pro uklidnění situace kolem migrace zase spolupráce s africkými státy.

Tusk dnes poděkoval šéfovi unijního vyjednávacího týmu Michelu Barnierovi. Dosažený text podle něj plní cíle, které si před jednáním s Británií stanovilo ostatních 27 unijních zemí. Dohoda omezuje škody, které britský odchod znamená, a zároveň chrání zásadní zájmy a principy sedmadvacítky, míní šéf Evropské rady. Barnier uvedl, že text je spravedlivý, vyvážený a zohledňuje také britské pozice.

„Entuziasmus britské premiérky o brexitu jako takovém nesdílím,“ podotkl Tusk v reakci na středeční vyjádření Mayové po jednání britském kabinetu. Premiérka mimo jiné prohlásila, že dohoda Británii umožní „vybudovat lepší budoucnost“.

Z unijní strany musí dohodu ještě také posoudit europarlament.

Na počátek příštího týdne rakouské předsednictví svolalo mimořádné jednání Rady pro všeobecné záležitosti, tedy ministrů odpovědných za unijní problematiku. Šéf britské diplomacie na něj pozvánku nedostal. Do úterý má být připraven text politické deklarace o budoucích vztazích. Na hodnocení tohoto textu budou mít hlavní města následujících 48 hodin tak, aby byly diskuse v zásadě uzavřeny ve čtvrtek.

Premiérka v britském parlamentu

Britská premiérka Theresa Mayová dnes v parlamentu obhajovala návrh dohody o odchodu své země z Evropské unie, který její vláda ve středu podpořila. Dokument kritizují poslanci prakticky všech parlamentních stran a kvůli nesouhlasu s ním už rezignovala dvojice ministrů.

Dohodu, kterou připravili vyjednavači Británie a Evropské unie, Mayová v emotivním projevu v Dolní sněmovně označila za tu nejlepší, jaká mohla být dojednána.

Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel, prohlásila v projevu k poslancům Dolní sněmovny Mayová.

Zdůraznila, že současný návrh brexitové dohody je stále jen návrhem. „Ten nás ale posouvá blíže ke skutečné dohodě,“ řekla. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU. Mayová také upozornila, že EU dala Londýnu jasně najevo, že si nemůže dojednat podmínky na míru, takže poslanci mohou zapomenout na to, že by Británie mohla následovat norský či kanadský model.

Britští konzervativci ladí svou nejednotnou pozici k brexitu. Odchod z EU má být pro ně úspěchem

Jedni chtějí úplnou odluku od EU, druzí zase dohodu à la CETA, třetí alespoň nějakou dohodu. Jasno v tom není jak mezi EU a Spojeným královstvím, tak ani v samotné vládní straně britské premiérky Mayové.

V parlamentu Mayová také řekla, že její kabinet se nadále připravuje i na možnost neřízeného odchodu z Unie bez dohody. Zvážit setrvání Británie v EU premiérka odmítá.

„Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána,“ prohlásila v emotivním projevu ministerská předsedkyně.

Mayová uznala, že brexitový proces je nepříjemný, ale je přesvědčena, že lze dosáhnout dobré dohody, která bude v zájmu Británie. Dodala, že je přesvědčena o možnosti učinit pro Británii správná, i když nesnadná rozhodnutí.

„Mám odpovědnost vůči obyvatelům každé části naší země a tomu hodlám dostát,“ řekla.

Odchod Britů z EU bez dohody způsobí kolaps v letecké dopravě. Pro Mayovou je přesto takový brexit nadále možný

Odchod bez dohody by například znemožnil vzájemné přelety letadel Británie a EU přes území toho druhého. Co se kolem brexitu událo za poslední dva dny?

S Unií chce dál intenzivně jednat, aby zajistila nejlepší možný rámec budoucích vztahů. Právě touto cestou by se podle ní mohla vyřešit i otázka meziirských hranic. S podmínkami takzvané irské pojistky, která má zajistit volnou irskou hranici, není podle Mayové spokojená ani Británie, ani EU.

Mayová má v britském parlamentu komplikovanou situaci, protože dohodu odmítá nejen opozice, ale také řada poslanců její vlastní Konzervativní strany.

Britský tisk se v dnešních komentářích shoduje v názoru, že budoucnost brexitové dohody i osud premiérky jsou nejisté. Deník Daily Mail tvrdí, že rebelové v Konzervativní straně hrozí Mayové v nadcházejících dnech pučem.

Irský odpor

Již v úterý prohlásil britský euroskeptický konzervativní poslanec Iain Duncan Smith, že pokud je předběžná dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie taková, jak se zdá, hrozí britské vládě pád. Reagoval tak na informace o tom, že britští a unijní vyjednávači dosáhli na technické úrovni shody na textu brexitové dohody. Kritické hlasy zazněly i od dalších členů vládní Konzervativní strany, kteří jsou zastánci naprosté odluky od unijních struktur, takzvaného „tvrdého“ brexitu.

Představitelé Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se v britském parlamentu opírá menšinová vláda Theresy Mayové, dnes premiérce vyjádřili nesouhlas s návrhem brexitové dohody. Je zcela zřejmé, že tato dohoda je mrtvá, řekl podle agentury Reuters Jim Wells, který zasedá v severoirském zákonodárném sboru. Vedení DUP se od středečního večerního jednání s premiérkou Theresou Mayovou ke svým hlasovacím plánům nevyjádřilo.

Britský poslanec za DUP Jim Shannon nicméně řekl zpravodajské společnosti BBC, že strana „rozhodně bude“ v parlamentu hlasovat proti dohodě, které dala britská vláda ve středu zelenou po dlouhé mimořádné schůzi. „Cítíme se velmi zrazeni,“ dodal.

Brexit bez dohody je nevyhnutelný, domnívají se Severoirové. Evropští lídři v dosažení dohody věří

Pro koho byla dvouletá lhůta dojednání vystoupení země z EU dlouhá, musí být současnou patovou situací v jednáních o brexitu nemile překvapen. Podle Irů stojí za současnými komplikacemi EU. Nadcházející summit Evropské rady má být momentem pravdy.

Podmínkou DUP pro podporu jakékoli brexitové dohody bylo, aby se po odchodu Británie z EU na Severní Irsko nadále vztahovala stejná pravidla, jako na zbytek britského území. Aktuální podoba takzvané pojistky pro zachování hladkého režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem ale jde proti tomuto požadavku. Toto „dočasné“ opatření by nabylo platnost po přechodném období za situace, že by se Británie a EU nedohodly na lepším trvalém řešení.

„To, co je absolutně zřejmé, je, že tato dohoda je mrtvá; moje předpověď je, že Theresa Mayová do Vánoc jako premiérka skončí,“ řekl severoirský zákonodárce Wells. Podle něj dojednané podmínky vystoupení z EU podkopávají „ústavní status Severního Irska jako součásti Spojeného království“, což je prý také hlavní příčinou odporu mnoha konzervativních poslanců britského parlamentu k navrženému dokumentu.

Místopředseda DUP Nigel Dodds nicméně ve sněmovně Mayovou obvinil, že porušila sliby učiněné svým severoirským partnerům, když podpořila dohodu, která může rozbít Spojené království. Odkazoval tím na protokol o Irsku a Severním Irsku, který byl do rozvodové smlouvy přidán ve snaze zachovat hladký režim na irské hranici. DUP vadí, že záložní opatření by v případě uplatnění zavedlo rozdílná pravidla pro Severní Irsko od zbytku Británie.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …