Evropští lídři jsou s výsledkem dohody o brexitu spokojeni, vyhráno ale ještě není

[© European Union, 2018]

Evropští státnici chválí unijního vyjednavače Barniera za dořešení komplikací na finální dohodě o brexitu, která byla oficiálně oznámena ve středu večer. Upozorňují však, že výhrady tu stále jsou.

Lídři zemí Evropské unie již ve středu večer přivítali zprávy o tom, že se EU a Londýn po jedenapůlročním jednání dohodly na podmínkách vystoupení Británie z EU.

Finální návrh dohody o brexitu je na světě. EU ho vítá, Británie kritizuje

Po 17 měsících intenzivních vyjednávání dosáhli britští a unijní vyjednavači shody nad finálním návrhem dohody o odchodu Spojeného království z EU. Teď je na čase přesvědčit britský a evropský parlament a členské státy o její ratifikaci.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v prohlášení uvedl, že je to pro něj úleva. „Britský odchod z EU je a stále bude rozhodnutím, kterého litujeme. Chceme nicméně dál mít co nejužší vztahy… K tomu jsme nyní učinili rozhodný krok,“ uvedl šéf německé diplomacie.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz ocenil, že se obě strany nakonec dokázaly domluvit.

Také francouzský ministr financí Bruno Le Maire včera prohlásil, že považuje brexitovou dohodu za dobrou zprávu, neboť je v zájmu všech, aby se rozluka Británie a Evropské unie uskutečnila hladce. Ministr nicméně s opatrností hovoří o dalších krocích v brexitovém procesu, neboť jakákoli podoba konečné dohody musí respektoval odlišná pravidla pro různé otázky, jako je například daňová regulace.

Co na to Polsko a Česko?

Polský premiér Mateusz Morawiecki vítá kompromis v jednání o brexitu, podle něj je důležité zachovat do budoucna stabilní vztahy mezi Evropskou unií a Británií. Řekl to včera v Praze po společném jednání české a polské vlády. Český premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je na podobu dohody zvědavý.

„Kompromis není snadný, zdůrazňovali jsme nutnou pružnost, kreativitu řešení,“ řekl Morawiecki. Kdyby se EU a Británie rozešly bez dohody, nebylo by to podle něj žádné řešení problému. Proto uvítal představený návrh dohody. „Pro naše občany je velmi důležitý, klíčový pro naše podnikatele, kterým záleží na stabilních vztazích,“ řekl.

Babiš řekl, že je zvědavý na podobu vyjednané dohody. Upozornil ale na to, že její prosazení bude složité, připomněl v té souvislosti dnešní rezignace několika britských ministrů.

Oba premiéři se shodli na tom, že za klíčové považují zachování práv evropských občanů, kteří už nyní v Británii žijí. Oba také ocenili, jak evropský vyjednávač Michel Barnier vyjednávání o brexitu vedl.

Ještě není zdaleka konec

Irský premiér Leo Varadkar přivítal zejména to, že vyjednavači v Bruselu a Londýně zvládli vyřešit rozpory ohledně režimu na hranicích mezi Irskem a britským Severním Irskem.

„Tohle není konec. Plný text dohody o odchodu (Británie) – všech 500 stran – budeme v nadcházejících dnech pečlivě zkoumat. Je před námi ještě dlouhá cesta, ale věřím, že zveřejněný návrh dohody je na této cestě velkým krokem vpřed,“ napsal na twitteru irský premiér Varadkar. To zdůrazňuje i Barnier.

Belgický premiér Charles Michel varoval před přílišným optimismem. „Tato dohoda je důležitým krokem vpřed, ale u cíle ještě nejsme,“ uvedl na twitteru.

Je dohoda o brexitu na dosah? Britská i irská opozice přetrvává

Zdálo se, že dohoda o brexitu je na dosah. EU, Británie i Severní Irsko však ze svých pozic neustupují. Pokud se dohoda nedosáhne, vážné následky pocítí Britové i EU, odhaduje německá studie.

Podle některých informací má nyní určité výhrady k návrhu dohody Španělsko. V souvislosti s Gibraltarem mu totiž vadí nyní v určité situaci zvažované jednorázové prodloužení přechodného období po brexitu.

Nikdo neví, co s námi bude. Gibraltar se bojí brexitu, některým lidem už teď klesají platy

V referendu o brexitu volili obyvatelé Gibraltaru takřka jednohlasně setrvání v EU. Přesto se malé britské zámořské území od Unie odtrhne. Nejisté budoucnosti se obávají jak britští obyvatelé Gibraltaru, tak Španělé, kteří na „Skálu“ dojíždějí za prací.