Evropská unie trvá na „neprůstřelné“ irské pojistce

Michel Barnier © Shutterstock

Nezbytnou součástí jakékoli dohody o britském odchodu z Evropské unie je „plně proveditelné a právně funkční řešení“ problému kolem irské hranice. Evropská komise to uvedla po dnešním setkání svého hlavního brexitového vyjednavače Michela Barniera s britským ministrem pro odchod z EU Stephenem Barclayem. Podle deníku Financial Times (FT) ale britský premiér Boris Johnson v rozhovoru s kolegy vyjádřil pochybnosti, že se na příštím unijním summitu podaří dosáhnout plnohodnotnou náhradu za stávající irskou pojistku.

Johnson požaduje po zbytku EU přepracování tohoto sporného mechanismu, který má zajistit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Model obsažený v hotovém návrhu „rozvodové“ dohody označuje za nedemokratický, neboť by mohl v případě uplatnění Británii natrvalo udržet v bezcelní zóně EU. Brusel uvádí, že o změně pojistky lze vyjednávat, požaduje ale po Londýnu alternativu, která by rovněž ochránila jednotný unijní trh a irský mírový proces.

Bez irské pojistky dohodu o vystoupení neschválíme, usnesl se Evropský parlament

Evropský parlament dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku projednával rychle se blížící termín vystoupení Spojeného království z EU. Europoslanci po diskusi přijali rezoluci, která umožňuje další odložení brexitu a trvá na zachování otevřených hranic mezi Irskem a Severním Irskem.

Podle FT Johnson řekl svým kolegům, že neočekává od říjnového summitu EU dojednání „právně funkčního“ řešení pro irskou hranici. Dodal prý, že jisté detaily možná bude potřeba doladit později. „Potřebujeme vidět určitou vůli na obou stranách,“ cituje deník nejmenovaného činitele britské vlády.

Zbytek EU ale takovýto přístup odmítá, což dokládá i dnešní prohlášení EK. „Je nezbytné, aby bylo v dohodě o vystoupení obsaženo plně proveditelné a právně funkční řešení. Jsme nadále otevřeni a ochotni zkoumat jakékoli návrhy, které splňují všechny cíle pojistky,“ píše se v komuniké výkonného orgánu EU.

Britský ministr Barclay podle agentury Reuters vyjádřil optimismus ohledně možnosti dosažení nové brexitové dohody. „Je tady jasný vzkaz od předsedy (EK Jeana-Claudea) Junckera a od premiéra (Johnsona), že dohoda je možná,“ uvedl Barclay. Potvrdil, že příští týden budou pokračovat probíhající jednání na technické úrovni a také avizoval schůzku Johnsona s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem na okraj Valného shromáždění OSN.

Do platného termínu brexitu zbývá 41 dní a britští novináři zůstávají poměrně skeptičtí ohledně šancí na nalezení kompromisu mezi stanovisky Londýna a zbytku EU. Britská vláda sice tento týden Evropské komisi dodala materiály s návrhy ohledně podoby irské pojistky, objevují se však komentáře, že tyto dokumenty jednání nikam neposouvají.

Londýn zaslal EU část návrhů na změny v brexitové dohodě, zbytek má dodat do konce září

Komise obdržela zatím blíže nespecifikované dokumenty od britské vlády týkající se brexitu. Návrh úpravy sporné irské pojistky zřejmě její součástí není. Ten by měl podle Finska Londýn zaslat do konce září, ačkoliv ani Británie ani EU na tomto datu nebazíruje.

„Pohnuli jsme se zpátky,“ komentoval vývoj nejmenovaný bruselský zdroj deníku The Times. Irský ministr zahraničí Simon Coveney zase dnes prohlásil, že dohoda stále není blízko. Podle informací bruselské zpravodajky BBC Katyi Adlerové se všichni chtějí vyhnout dalšímu odkladu brexitu, který nikam nepovede, Unie ale nepřistoupí na zrušení dojednané irské pojistky při absenci „neprůstřelné“ alternativy.