Evropská komise chce systém kontrol plnění budoucích dohod s Británií

© Shutterstock

Evropská komise chce zajistit, že Británie dodrží pravidla budoucích dohod, které obě strany plánují vyjednat a podepsat po britském odchodu z Evropské unie. Brusel proto navrhuje nezávislou kontrolu jejich plnění včetně možných sankcí, pokud by byly smlouvy porušeny. S plánem by ovšem musela souhlasit také britská strana, což je podle diplomatů nejisté. Komise podle informací ČTK představila v pondělí svůj záměr zástupcům členských zemí.

Británie téměř s jistotou opustí EU příští pátek a obě strany chtějí co nejdříve poté zahájit klíčová jednání o budoucích vztazích.

Z Bruselu a Londýna se však zatím ozývají velmi rozdílná slova o tom, jak by měly vypadat dohody upravující budoucí vztahy. Zatímco unijní exekutiva hovoří o co nejtěsnějších obchodních vazbách podmíněných dodržováním pravidel spojených s jednotným trhem, britská vláda vyhlašuje, že se nechce některými pravidly vázat a stojí spíše o velmi volnou dohodu.

Britské firmy naproti tomu dávají najevo, že by chtěly co nejširší přístup na jednotný unijní trh, kam míří téměř polovina britského exportu. Standardy, jejichž dodržováním Brusel takto privilegovaný přístup podmiňuje, se týkají zejména oblastí boje s klimatickými změnami, ochrany práv zaměstnanců, daní či pravidel státní pomoci.

Komise bude po brexitu bedlivě sledovat, jak Británie plní své závazky z výstupové dohody

Evropská komise bude pozorně sledovat, zda po brexitu Británie dodržuje všechny závazky v oblasti práv unijních občanů a nejen ty. Poslance EP o tom dnes ve Štrasburku ujistila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová i vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

EK navrhuje vytvoření speciálního výboru

Komise přišla v pondělí s návrhem, jak případné porušování pravidel vynutit. Spory by měl řešit nově ustavený společný výbor, který má zprostředkovat jednání mezi oběma stranami. Pokud by nedokázaly dospět ke shodě, případ by se přesunul k arbitrážní komisi. Ta by jej buď předala Soudnímu dvoru Evropské unie, pokud by se přímo týkal práva EU, nebo by v některých případech rozhodovala spory sama.

Pokud by dospěla k závěru, že Británie či některá unijní země podmínky dohody porušuje, stanovila by „opodstatněnou dobu“ na nápravu. Poté by komise rozhodla o výši jednorázové pokuty. Pokud by byla pravidla porušována i nadále, měla by poškozená strana právo od části smlouvy odstoupit.

Podle některých unijních diplomatů však může být obtížné přesvědčit britskou vládu, aby na zavedení tohoto kontrolního systému přistoupila. Představitelé EK naproti tomu podotýkají, že je částečně definován již v politické deklaraci o budoucích vztazích, na níž se obě strany shodly loni.

Pokud tento týden britský a příští týden Evropský parlament podle očekávání schválí brexitovou dohodu, budou mít obě strany čas do konce roku, do kdy má trvat po brexitu následující přechodné období, vyjednat smlouvy o obchodních a dalších vztazích. Pokud by se dohody nepodařilo uzavřít a Británie by nepožádala o prodloužení přechodné doby, začaly by obě strany od ledna 2021 obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace.

EU se připravuje na jednání o budoucím partnerství s Británií. Čas a priority budou hrát důležitou roli

Dva týdny před odchodem Velké Británie z EU se v Bruselu naplno rozjíždějí debaty, o jakou dohodu s Londýnem bude usilovat zbývajících 27 zemí vzhledem ke krátkému období na její uzavření do konce roku. Ve hře je celá řada priorit.