Europoslanci podpořili obchodní dohodu EU s Británií. Finální hlasování je ale stále v nedohlednu

© European Union, 2021

Evropský parlament (EP) dnes učinil zásadní krok ke schválení obchodní dohody Evropské unie a Spojeného království, která od začátku roku platí v provizorním režimu. Poslanci z klíčových europarlamentních výborů jasnou většinou hlasů podpořili úmluvu, o níž má plénum hlasovat na jednom z příštích jednání. Někteří poslanci však varují, že ji neschválí dříve, než Británie začne dodržovat dohodnutá celní pravidla, která brání vzniku hranice mezi oběma částmi Irska.

Poslanci z výborů pro mezinárodní obchod a zahraniční vztahy dnes 108 hlasy proti jednomu podpořili schválení dohody, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje vzájemný obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií. Ta blok definitivně opustila na přelomu roku a většina poslanců uznává, že dohoda dojednaná krátce před tím je pozitivní pro lidi i firmy na obou stranách Lamanšského průlivu.

„Dnešní hlasování není (pro Británii) volnou vstupenkou, ale důkazem našeho vstřícného přístupu,“ uvedl předseda výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange z frakce socialistů.

Hlasování v europoslaneckých výborech uvítal na Twitteru eurokomisař Maroš Ševčovič, který stojí v čele nynějších vztahů EU s Británií.

https://twitter.com/MarosSefcovic/status/1382717993659027459

Obchodní dohoda není jedinou překážkou vztahů EU s Británií

Lange nicméně varoval Londýn, že schválení ve výborech neznamená automaticky, že úmluvu schválí i plénum europarlamentu. Stejně jako další poslanci požaduje, aby nejprve Británie začala respektovat své závazky z předchozí brexitové dohody, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku.

Ten podle Bruselu Londýn porušuje tím, že odložil zahájení kontrol některého zboží, kterou měla provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Tento systém má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí.

Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zahájení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení. O situaci bude dnes večer jednat místopředseda Komise Šefčovič a britský ministr David Frost. Aktuální dění v Severním Irsku, které už se více než dva týdny potýká s pouličními nepokoji, řeší v těchto dnech v Londýně i irský ministr zahraničí Simon Coveney.

Podle irského zpravodajství (RTÉ) je hledání shody mezi EU a Británií ohledně severoirského protokolu na dobré cestě. Britská vláda podle včerejších informací RTÉ hodlá na formální upozornění odpovědět do poloviny května.

Podcast: Nekončící brexit aneb co nového ve vztazích EU a Británie?

Vztahy mezi EU a Británií se řídí obchodní a partnerskou dohodou. Ta ale, zdá se, nezajistila, aby nové partnerství řádně fungovalo. Největší problém představuje tzv. severoirský protokol, který je součástí výstupové dohody. Kde je jádro problému a jak jej řešit?

Není všem dnům konec

Kvůli sporům nad severoirským protokolem zatím není jisté, kdy bude o dohodě hlasovat celý Evropský parlament.

„Jednostranné změny dohod, jako v případě protokolu o Severním Irsku, nabourávají potřebnou vzájemnou důvěru. Než pokročíme ve schvalovacím procesu, očekáváme ujištění od britského premiéra,“ uvedl po dnešním hlasování ve výborech šéf nejpočetnější, lidovecké skupiny v EP Manfred Weber.

Smlouva o obchodu a spolupráci, na níž se vyjednávači EU a Británie na poslední chvíli dohodli loni na Štědrý den, platí v prozatímním režimu. Souhlas europoslanců je však nutný pro její dlouhodobé fungování. Úmluva měla nejprve provizorně platit do konce února, protože však EP požádal o více času na její prostudování a schválení, lhůta byla za souhlasu Británie prodloužena do konce dubna.

Poslanci mají v posledním dubnovém týdnu na programu plenární jednání, kde by mohli dohodu schvalovat. To byl tak i původní předpoklad, nicméně konference předsedů parlamentních frakcí, která rozhoduje o plenární agendě, zatím bod ohledě dohody na nadcházející plénum nezařadila.

Pokud se situace kolem Severního Irska nevyřeší a zákonodárci hlasování opět odloží, budou patrně muset členské země prozatímní platnost úmluvy znovu prodloužit.

Londýn čeká na ratifikaci obchodní dohody ze strany EU. Europoslanci získali dva měsíce navíc

Zdlouhavá ratifikace, prohlubující se důsledky brexitu i výměna klíčových postů. To vše a mnohem víc přinesly předchozí týdny do nových vztahů EU se Spojeným královstvím.