EU věří, že dohoda o brexitu bude včas dosažena. Chce na tom v následujících dnech intenzivně pracovat

[© European Union, 2019]

Po včerejším v zásadě pozitivním jednání Johnsona s jeho irským protějškem o odchodu Británie z Unie se pozitivní nálada o včasném dosažení brexitové dohody dnes přenesla také do Bruselu.

Země Evropské unie mají optimistické náznaky, že dohody o vystoupení Británie z Evropské unie lze dosáhnout. S odkazem na čtvrteční jednání britského premiéra Borise Johnsona s předsedou irské vlády Leem Varadkarem to dnes řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Upozornil ale, že žádné záruky dohody zatím EU nemá.

K jednání se dnes sešel i britský ministr pro brexit Stephen Barclay s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem, který schůzku označil za konstruktivní. Do brexitu zbývá 20 dnů.

„Dostal jsem od irského premiéra slibné signály, že dohoda je stále možná,“ řekl Tusk během dnešní návštěvy Kypru. Dodal, že při čtvrtečním jednání oba politici „poprvé viděli cestu k dohodě“.

Johnson ani Varadkar po čtvrtečním setkání žádné podrobnosti možné shody nezveřejnili a Tusk dnes zdůraznil, že zatím „neexistuje záruka úspěchu“.

Šéf unijních summitů podotkl, že Johnsonovi před týdnem zdůraznil, aby Británie do dneška předložila nový návrh, jinak nebude možné dohodu schválit na schůzce lídrů členských zemí plánované na čtvrtek a pátek příštího týdne.

Irsko věří v dosažení brexitové dohody do konce října. Německo je otevřeno odkladu

Včerejší jednání britského a irského premiéra byla podle zahraničních médií „detailní a konstruktivní“. V zájmu obou je nadále dosažení dohody a to dokonce v plánovaném termínu na konci října.

Dnešní konstruktivní jednání v Bruselu o brexitu

O možném sblížení postojů obou stran jednali dnes dopoledne v Bruselu Barnier s Barclayem. Vyjednavač EU po schůzce novinářům řekl, že byla konstruktivní, detaily však stejně jako mluvčí EU odmítl sdělit.

„Pracujeme na dohodě. Pokud bude vůle, stále k ní existuje cesta,“ reagovala mluvčí na dotazy, zda Londýn předložil nové návrhy. Podrobnosti následně Barnier sděloval diplomatům členských zemí.

Podle Evropské komise se Barnier s Barclayem dnes shodli na tom, že v příštích dnech urychlí tempo rozhovorů směřujících k možné brexitové dohodě.

Podle informací ČTK následně na schůzce s Barnierem souhlasili se zahájením intenzivního vyjednávání zástupci všech 27 členských zemí.

„Pozice EU zůstává stejná. Dohoda o vystoupení musí obsahovat právně funkční řešení, které zabrání vzniku tvrdé hranice na irském ostrově,“ uvedla Komise v prohlášení. Dalšími podmínkami jsou podle ní zachování integrity unijního jednotného trhu a současných hospodářských poměrů mezi oběma částmi Irska.

Právě tyto dlouhodobě známé požadavky podle Bruselu nezajišťoval zatím poslední britský návrh z minulého týdne.

Současný termín odchodu Británie z EU je stanoven na konec října. V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli takovou možnost mu zakazuje zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem.