EU se má připravit na obě varianty brexitu, s dohodou i bez ní. Plán Londýna o budoucích vztazích s Unií je pro Barniera nejasný

Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier [© European Union, 2018]

Za tři měsíce by měla být hotova dohoda o brexitu. Pokud se tak nestane, hrozí, že Británie odejde z EU bez dohody, což by mělo vážné následky pro Brity i členské státy a jejich občany. Plán Londýna k budoucnosti po brexitu je podle unijního šéfa vyjednávání Barniera „základem“ pro další rozhovory. Diskutovalo se o tom dnes na Radě ministrů EU.

Práce na dohodě o spořádaném odchodu Velké Británie z Evropské unie a její co nejčasnější dokončení je nadále společným cílem zbývajících 27 zemí bloku. Podle unijního vyjednavače Michela Barniera taková dohoda vytvoří vzájemnou důvěru, která umožní po vystoupení Británie vybudovat těsné a funkční vztahy.

Barnier dnes také uvedl, že ačkoliv nedávno zveřejněná představa Londýna o budoucnosti po brexitu obsahuje body, které mohou být základem k jednání, přesto má unijní vyjednávací tým k dokumentu řadu konkrétních otázek.

Barnier dnes ale také zopakoval, že úřady ve 27 zemích Unie i firmy by měly využít krátícího se času a začít se připravovat i na situaci, kdy by na konci března příštího roku Británie z evropského bloku odešla bez dohody.

Český pohled na brexit

Náměstek českého ministra zahraničí Jakub Dürr, který dnes Českou republiku zastupoval na jednání 27 členských států, novinářům řekl, že o takové variantě se dnes mluvilo, připomněla ji ve čtvrtek ostatně i Evropská komise.

„Připravenost se samozřejmě týká nejen Bruselu a evropské roviny, ale i jednotlivých členských států. Právě proto, že stále nevíme, jestli to bude, nebo nebude, jaká je šance si vsadit, tak je třeba mít s velkou vážností nachystaný i druhý scénář,“ poznamenal Dürr.

Evropská komise představila dva možné scénáře brexitu

Sdělení Komise varuje členské státy před možnými závěry brexitových jednání. V případě tvrdého brexitu budou udržovat vztahy EU a Velké Británie pouze mezinárodní právo a pravidla Světové obchodní organizace.

Konkrétní úkoly by z toho plynuly i pro ČR, pro kterou by takzvaný tvrdý brexit měl jasné negativní dopady v oblastech jako je průmysl, doprava či letectví a další.

„Nemá smysl se strašit, ale spíš si říci právní možnosti a varianty krizového scénáře,“ poznamenal náměstek. V únoru či březnu 2019 by určitá řešení podle něj mohla nabídnout Evropská komise.

„Nejhorší, co se může stát je, že se zastaví letadla, neodjedou kamiony a lidé budou třeba po 20 letech života v Británii vraceni. Nebo se najde v posledních měsících dobrá vůle,“ uvedl.

Rozvodová dohoda není stále na stole

Dohoda o rozluce, která řeší konkrétní okolnosti ukončení členství Británie v Unii, včetně otázky práv občanů EU v Británii po brexitu či přechodného období do konce roku 2020, zatím domluvena není. Poslední jednací kolo skončilo ve čtvrtek, Londýn poprvé zastupoval nový britský vyjednavač Dominic Raab.

Novým britským ministrem pro brexit se stal poslanec Dominic Raab

Britského ministra pro brexit Davida Davise nahradí poslanec a bývalý diplomat Dominic Raab. Davis odstoupil, protože nesouhlasil se směřováním brexitových jednání a příliš mírným postojem britské vlády k EU.

Především proto, že se zatím nedaří najít funkční řešení režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, kde je cílem vyhnout se vzniku standardní hranice. To je složité v situaci, kdy Británie odejde z jednotného trhu a obě strany by měly mít možnost kontrolovat, jaké zboží přechází hranici a případně jej proclívat.

Barnier dnes připomněl, že čas se krátí a na domluvu o brexitové dohodě zbývá přibližně 13 týdnů. EU i Londýn ji totiž chtějí mít hotovou nejpozději v říjnu, aby ještě do data ukončení členství Británie v EU stihla projít příslušnou ratifikací v britském i Evropském parlamentu a mohla začít platit.

Jak by mohly vypadat vztahy EU a Británie po brexitu?

Spolu s touto dohodou by měla být v říjnu dokončena i politická deklarace o tom, jak si obě strany představují těsné vzájemné vztahy v budoucnosti.

Jak si je představuje Londýn, nastínil minulý týden dokument britské vlády. Barnier dnes před novináři uvedl, že obsahuje některé body, které mohou být základem k jednání, zmínil ale zároveň řadu konkrétních otázek, které jako vyjednavač za EU k návrhům Londýna má a se kterými už Raaba seznámil.

Varoval například, že brexit by neměl vytvářet novou byrokracii.

Český náměstek Dürr připomněl, že britská pozice se v souvislosti s domácí politickou situací dál vyvíjí.

„Bílá kniha (jak bývá britský návrh někdy označován) je hodnocena všemi jednotně jako posun dopředu, jsme rádi, že jsme konečně z Británie něco konkrétnějšího viděli, bude to základ pro další kroky,“ řekl Dürr.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Barnier dnes před novináři podotkl, že pozitivní je například návrh Londýna na dohodu o volném obchodu jako základu budoucích obchodních vztahů, udržení srovnatelných pravidel ohledně státní podpory či zaměstnanosti nebo životního prostředí či snaha o úzkou spolupráci kolem otázek vnitřní i mezinárodní bezpečnosti, včetně opatření souvisejících s dohledem Soudního dvora EU, která tak umožňují úzkou výměnu dat.

Unie chce ale například vědět, zda jsou návrhy slučitelné s principy domluvenými mezi 27 zeměmi EU ohledně integrity jednotného trhu, celní unie, nedělitelnosti čtyř svobod, které s trhem souvisejí a zachováním autonomie EU a jejích členů v rozhodovacích procesech.