EU nadále ujišťuje, že irská pojistka bude dočasná. Britští poslanci by jinak rozvodovou dohodu nepodpořili

[Shutterstock/Kevin J. Frost]

Evropská unie je připravena Británii poskytnout další záruky o tom, že takzvaná irská pojistka v brexitové dohodě je zamýšlena pouze jako dočasné opatření. Někteří britští poslanci připustili, že při řádném mechanismu pro dočasnost pojistky „rozvodovou dohodu“ podpoří.

O unijním ujištění k dočasnému řešení režimu na hranicím mezi Irskem a Severním Irskem hovořil v rozhovoru německého deníku Die Welt na konci minulého týdne hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Současná podoba pojistky je hlavní příčinou patové situace kolem britského odchodu z Unie.

„Víme, že v Británii panují jisté obavy, že pojistka by mohla zemi natrvalo držet připojenou k EU. Tak to ale není. A my jsme připraveni poskytnout další záruky, ujištění a vysvětlení o tom, že pojistka by měla být dočasná,“ uvedl Barnier.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Začarovaná pojistka

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý spíše jako irská pojistka je součástí „rozvodové“ dohody Británie s EU z toho důvodu, že si ani jedna strana nepřeje po brexitu obnovení hraničních kontrol mezi těmito územími. Opatření by začalo platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici.

Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu. Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Část britských poslanců se proto obává, že by Británie skrze něj mohla na dlouhou dobu zůstat „uvězněna“ v unijních strukturách.

Britský parlament včera rozhodl. Žádá nové vyjednání irské pojistky a odmítá odklad brexitu

Britští poslanci včera schválili návrh na vyjednání alternativní podoby tzv. irské pojistky a návrh na odmítnutí brexitu bez dohody. Naopak neprošel návrh na odklad brexitu či konání dalšího referenda.

Britská premiérka Theresa Mayová na konci ledna kvůli výhradám dolní komory parlamentu ohlásila snahu vyjednat změny v podobě pojistky, EU však návrat k rozhovorům o znění „rozvodové“ dohody kategoricky odmítá. Britská strana se tak dosud podle komentátorů soustředila na kroky, které by mohly změnit interpretaci pojistky ze strany generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. Ten v původní analýze brexitové dohody uváděl, že irská pojistka by teoreticky mohla platit libovolně dlouho.

Na odhalení nových záruk už ale nezbývá mnoho času, neboť Mayová slíbila poslancům druhé hlasování do 12. března. „Realisticky vzato má premiérka už jen sedm dní na to, aby s něčím přišla. Musí dát poslancům alespoň víkend na rozmyšlenou před hlasováním 12. března,“ napsal v pátek na Twitter vedoucí politického zpravodajství bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn.

Britský parlament podpořil plán Theresy Mayové, labouristé se svými návrhy nepochodili

Britský parlament včera opět hlasoval o dalším postupu v brexitu. Výsledek ukázal přetrvávající nejednotu mezi vládou a parlamentem i nejasnou představu o odchodu z Unie. EU podpoří odklad brexitu pouze s jasným plánem. 

Příliš se nepokročilo

Podle informací bruselského zpravodaje deníku The Guardian Daniela Boffeyho ale vyjednávání nepokračují optimálně. „Michel Barnier řekl velvyslancům unijních zemí, že nedošlo k žádnému pokroku. Britové dál omílají časový limit (pro platnost pojistky, pozn. ČTK) nebo mechanismus pro vypovězení a my jim stále říkáme, že to se zkrátka nestane,“ napsal Boffey o pohledu hlavního unijního vyjednavače na současnou situaci.

Britský deník The Daily Telegraph navíc v neděli napsal, že Cox vzdal snahu vyjednat s EU časové omezení irské pojistky nebo možnost jednostranného ukončení tohoto opatření. Cox se místo toho pokusí s Unií dohodnout „arbitrážní mechanismus“, který by umožnil Británii nebo Bruselu učinit oficiální oznámení, že pojistka by měla skončit. Nezávislý arbitrážní panel mimo jurisdikci Soudního dvora EU ale podle britského listu EU odmítá.

Pojistka nemusí být zábranou

Skupina britských poslanců, která podporuje odchod Británie z Evropské unie, včera zveřejnila podmínky, za kterých bude ochotna hlasovat pro brexitovou dohodu s Bruselem. Podle listu The Guardian tak vzrostla naděje ministerské předsedkyně, že ujednání o podmínkách brexitu bude nakonec schváleno.

Skupina sedmi poslanců z Konzervativní strany a ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kteří prosazují důsledný odchod z evropského bloku, včera zveřejnila „tři testy“, kterými by musela dohoda projít, aby ji nakonec podpořili. Zákonodárci mimo jiné požadují, aby existoval právně závazný mechanismus, který by Británii umožnil irskou pojistku ukončit.

Irové se připravují na možnost tvrdého brexitu, balíček opatření má zmírnit jeho dopady

Irská vláda dnes představila balíček opatření navržených pro zmírnění dopadu možného brexitu bez dohody, ačkoli doufá, že je nebude muset uplatnit.

Ochotu podpořit brexitovou dohodu vyjádřil také vlivný konzervativní poslanec Graham Brady, kterému dosud rovněž vadila právě současná podoba irské pojistky. Brady nyní po vládě požaduje garanci toho, že pojistka v případě své aktivace bude dočasná, a Spojené království nezůstane na neurčito uvězněno v unijních strukturách. Pokud by taková záruka existovala, je připraven dohodu při hlasování podpořit.

„Většina poslanců má chuť uzavřít kompromis, ale nebezpečí, že bude pojistka trvalá, je reálné, a je proto třeba se tím zabývat,“ řekl Brady. Z rozhovorů s politiky a diplomaty „napříč Evropou“ získal prý dojem, že „průlom“ v jednáních o změnách pojistky je na dohled.