EU a Británie hodlají jednat i po summitu. Nevylučují však, že dohody nedosáhnou

Hlavní brexitový vyjednavač za EU Michel Barnier © EPA

Evropská unie zatím nepovažuje pokrok rozhovorů s Británií za dostatečný k tomu, aby bylo možné uzavřít dohodu o budoucích vztazích. Sedmadvacítka evropských zemí proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.

Podle předběžného návrhu závěrů unijního summitu by se na tom měli ve čtvrtek shodnout prezidenti a premiéři členských zemí. Britský vládní zdroj dnes novinářům sdělil, že Londýn je připraven i po summitu dál jednat a dohodu stále považuje za možnou.

Po více než sedmi měsících bezvýsledných rozhovorů, které začaly krátce po lednovém britském odchodu z Unie, chtěl mít premiér Boris Johnson jasno o osudu možné dohody právě do jednání unijních lídrů, které začíná ve čtvrtek.

Unie a Británie se přiblížily dohodě, zásadní překážkou zůstává rybolov

Evropská unie a Británie se mírně přiblížily k uzavření dohody o budoucích vztazích, stále však zcela nevyřešily klíčové sporné otázky. Týden před termínem, kdy chce mít Londýn o osudu jednání definitivně jasno, se hlavní vyjednavač Bruselu Michel Barnier snaží přesvědčit …

EU chce ústupky

Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier i zástupci národních vlád však tento týden dali najevo, že chtějí od Londýna ústupky v klíčových sporných otázkách a jsou připraveni v jednáních pokračovat ještě několik příštích týdnů.

„Je v zájmu všech stran uzavřít dohodu před koncem přechodného období. Nesmí to však být za každou cenu,“ napsal šéfům unijních států a vláda předseda Evropské rady Charles Michel v úterý večer v tradiční pozvánce na summit. Zmíněná přechodná lhůta zaručující dosavadní podobu vztahů vyprší na konci roku a pokud do té doby nedospějí obě strany k úmluvě, zkomplikují vzájemný obchod cla a kvóty.

Unijní lídři by se podle navrhovaného summitového usnesení, které má ČTK k dispozici, měli shodnout na požadavku vstřícných kroků ze strany Británie. Londýn by podle Unie měl sblížit svou pozici s Bruselem v otázce pravidel hospodářské soutěže, dohledu na dodržování smluv a zachování současných rybolovných práv v britských vodách pro rybáře z EU.

Komise zahájila řízení s Británií kvůli porušení brexitové dohody

Evropská komise zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž dal Brusel Londýnu měsíc na vyjádření.

Připravte se na všechny možnosti

Summit by zároveň měl vyzvat členské státy, úřady, firmy i obyvatele k tomu, aby se začali lépe připravovat na „všechny možné výsledky včetně neuzavření dohody“.

Britská vláda dlouhodobě tvrdí, že chce s EU běžnou obchodní dohodu, jakou má sedmadvacítka například s Kanadou. Barnier však opakuje, že Londýn chce nadstandardní plný přístup na jednotný unijní trh a musí proto přijmout požadavky EU ve zmíněných oblastech. Británie to zatím odmítá. Britský zdroj blízký vyjednávání sdělil, že ostrovní země bude v rozhovorech pokračovat, i kdyby po summitu nebylo o osudu dohody jasného vůbec nic. Pokud Unie ukáže během intenzivnějších jednání vstřícný přístup, dohoda je podle něj stále možná.

Konec přechodného období se blíží

O novém krajním termínu ani jedna strana veřejně nemluví, neoficiálně se však hovoří o několika týdnech, aby měly do konce roku čas případnou dohodu posvětit národní parlamenty.

Zmíněný britský činitel podotkl, že vyjednávání se pohnula například v otázkách obchodu, letecké či silniční dopravy, energetiky či zajištění sociálních výhod pro občany druhé strany. Pro Británii však podle něj zůstává stěžejním a politicky citlivým tématem rybolov.

Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, skupina pobřežních evropských států v čele s Francií však přes Barnierovu snahu nehodlá slevit z požadavků na zachování současných práv pro své rybáře. Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.

Británie trpí odlivem mozků. Důvodem je brexit, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili do některého z unijních států. Tvrdí to dnes zveřejněná studie německo-britského týmu sociologů.