Evropská unie zatím nepovažuje pokrok rozhovorů s Británií za dostatečný k tomu, aby bylo možné uzavřít dohodu o budoucích vztazích. Sedmadvacítka evropských zemí proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.
Podle předběžného návrhu závěrů unijního summitu by se na tom měli ve čtvrtek shodnout prezidenti a premiéři členských zemí. Britský vládní zdroj dnes novinářům sdělil, že Londýn je připraven i po summitu dál jednat a dohodu stále považuje za možnou.
Po více než sedmi měsících bezvýsledných rozhovorů, které začaly krátce po lednovém britském odchodu z Unie, chtěl mít premiér Boris Johnson jasno o osudu možné dohody právě do jednání unijních lídrů, které začíná ve čtvrtek.
EU chce ústupky
Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier i zástupci národních vlád však tento týden dali najevo, že chtějí od Londýna ústupky v klíčových sporných otázkách a jsou připraveni v jednáních pokračovat ještě několik příštích týdnů.
„Je v zájmu všech stran uzavřít dohodu před koncem přechodného období. Nesmí to však být za každou cenu,“ napsal šéfům unijních států a vláda předseda Evropské rady Charles Michel v úterý večer v tradiční pozvánce na summit. Zmíněná přechodná lhůta zaručující dosavadní podobu vztahů vyprší na konci roku a pokud do té doby nedospějí obě strany k úmluvě, zkomplikují vzájemný obchod cla a kvóty.
Invitation letter #EUCO https://t.co/VdMsqeeMVA
— Charles Michel (@eucopresident) October 13, 2020
Unijní lídři by se podle navrhovaného summitového usnesení, které má ČTK k dispozici, měli shodnout na požadavku vstřícných kroků ze strany Británie. Londýn by podle Unie měl sblížit svou pozici s Bruselem v otázce pravidel hospodářské soutěže, dohledu na dodržování smluv a zachování současných rybolovných práv v britských vodách pro rybáře z EU.
Připravte se na všechny možnosti
Summit by zároveň měl vyzvat členské státy, úřady, firmy i obyvatele k tomu, aby se začali lépe připravovat na „všechny možné výsledky včetně neuzavření dohody“.
Britská vláda dlouhodobě tvrdí, že chce s EU běžnou obchodní dohodu, jakou má sedmadvacítka například s Kanadou. Barnier však opakuje, že Londýn chce nadstandardní plný přístup na jednotný unijní trh a musí proto přijmout požadavky EU ve zmíněných oblastech. Británie to zatím odmítá. Britský zdroj blízký vyjednávání sdělil, že ostrovní země bude v rozhovorech pokračovat, i kdyby po summitu nebylo o osudu dohody jasného vůbec nic. Pokud Unie ukáže během intenzivnějších jednání vstřícný přístup, dohoda je podle něj stále možná.
Konec přechodného období se blíží
O novém krajním termínu ani jedna strana veřejně nemluví, neoficiálně se však hovoří o několika týdnech, aby měly do konce roku čas případnou dohodu posvětit národní parlamenty.
Zmíněný britský činitel podotkl, že vyjednávání se pohnula například v otázkách obchodu, letecké či silniční dopravy, energetiky či zajištění sociálních výhod pro občany druhé strany. Pro Británii však podle něj zůstává stěžejním a politicky citlivým tématem rybolov.
Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, skupina pobřežních evropských států v čele s Francií však přes Barnierovu snahu nehodlá slevit z požadavků na zachování současných práv pro své rybáře. Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.