Erasmus, doprava a práva občanů. Europarlament schválil opatření pro případ brexitu bez dohody

© European Union, 2019

Evropským parlamentem dnes bez problémů prošla série opatření připravených ve snaze zmírnit negativní dopady případného brexitu bez dohody.

Schválená nařízení se týkají nejcitlivějších oblastí, jakými jsou letecké a silniční spojení Británie s Evropskou unií, zachování práv občanů či studijní pobyty v rámci programu Erasmus+. Jde nicméně o jednostranná opatření, která předpokládají reciproční kroky z britské strany.

Odchod Británie z EU je naplánován na 29. března a hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes po opakovaném odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu uvedl, že brexit bez dohody nikdy nebyl reálnější hrozbou. Evropské orgány proto urychleně chystají opatření, která by dopady takového vyústění na občany zmírnila.

Nekonečný brexit: Britský parlament podruhé zamítl dohodu o odchodu Británie z EU

Ani na podruhé neprošla britským parlamentem dva roky vyjednávaná rozvodová dohoda. Další hlasování, tentokrát o odchodu bez dohody, je naplánováno na zítra. EU prý udělala maximum. Čeští europoslanci mluví o chaosu kolem brexitu. 

Europoslanci schválili například nařízení, která mají zajistit i v případě neřízeného brexitu „základní propojení“ v letecké, železniční i silniční nákladní dopravě. Aerolinkám s britskou licencí chce EU povolit provoz na svém území do konce března 2020. Pokud jde o přepravu zboží britskými autodopravci v Unii, ta by byla na základě krizového opatření povolena do konce letošního roku.

Další nařízení zakotvuje „alternativní opatření v oblasti koordinace sociálního zabezpečení“ a klade si za cíl zaručit občanům práva na tyto benefity, pakliže jejich nároky vyplývají ze skutečností nastalých před britským odchodem z EU. Unie se také snaží ulehčit pokračující působení britských rybářů v unijních vodách a naopak.

Od letectví až po práva Britů v zemích EU. Evropa se připravuje na brexit bez dohody

Zbývá 23 dní do předpokládaného odchodu Británie z Unie. Jednání o již uzavřené výstupové dohodě a jejím schválení však stále pokračují, stejně tak jako příprava na potenciální brexit bez dohody.

Studenti v Británii by měli studia dokončit beze změn

V neposlední řadě chce Unie zajistit bezproblémové dokončení již započatých stáží v rámci programu Erasmus+. Účastníci studijních pobytů ovlivnění případným brexitem bez dohody by tak měli být schopni pobyty dokončit, a to bez ztráty kreditů a finanční podpory.

Podle informací europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO, ALDE) je ve Spojeném království odhadem 14 tisíc studentů z EU a 7 tisíc studentů ze Spojeného království se je naopak na Erasmu v zemích EU.

„Cílem je zajistit, aby mohli tito mladí lidé bez přerušení dokončit svůj výměnný program, aniž by přišli o kredity či finanční podporu v případě, že nebude uzavřena dohoda o vystoupení mezi EU a Británií,“ uvedla europoslankyně a dodala, že dnes schválené opatření týkající se studentů je pouze přechodné a vztahuje se na pobyty, které byly zahájeny ještě před odchodem Británie z EU.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Čeká se na britskou reakci

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) v úterním rozhovoru s ČTK upozornil, že snahy EU pokrývají „jen velmi malý zlomek, který je uchopitelný, navíc jsou to jednostranná opatření“. „Je to jednostranné řešení problému, který je definičně dvoustranný, čili je to řešení těch největších problémů, které navíc spoléhá na adekvátní odpověď na britské straně,“ řekl.

Europoslanec Pavel Telička (HLAS, ALDE), který na straně EP připravoval nařízení týkající se letecké dopravy, po dnešním hlasování na Twitter napsal, že i v případě brexitu bez dohody „budeme moci létat do Británie a z ní beze změny“.

V rozhovoru s ČTK nechtěl spekulovat o možnosti, že by z jakéhokoli důvodu nebyly učiněny reciproční kroky na britské straně. „Musel jsem celou tu legislativu připravit – vést jednání, protáhnout to výborem a parlamentem – v zásadě během 14 dnů. Nevidím důvod, proč by to Británie nemohla rovněž stihnout,“ uzavřel.