Důsledky brexitu vyplouvají postupně na povrch. Dovozci se potýkají s masivní byrokracií

Španělský kamion v britském přístavu Dover 1.1.2021 [© EPA-EFE/NEIL HALL]

Téměř dva týdny již provizorně platí dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Británií. Zatímco z počátku nebyly problémy tolik patrné kvůli končícím novoročním svátkům a koronavirovým omezením, dovozci cestující přes Lamanšský průliv se čím dál tím více setkávají s tvrdou realitou zaplněnou množstvím byrokratických překážek. Situace se má podle odborníků během následujících dnů a týdnů ještě zhoršit.

Obchodní dohoda dojednaná na konci minulého roku sice předpokládá bezcelní obchod, v jejím důsledku ale pro britské i unijní dovozce vznikly masivní administrativní povinnosti, jako jsou celní prohlášení či osvědčení o zdravotní nezávadnosti. Tato byrokratická omezení často zdržují včasné dovážky do místa určení, omezují výrobu některého zboží nebo se odráží v poloprázdných regálech některých obchodů. V souvislosti s tím také rostou ceny dopravy a následně i koncových produktů.

Na nové kontroly mnohdy nejsou připraveni samotní dopravci ani proškolení úředníci na hranicích. Některé požadavky se sice již dnes dají vyřídit online, jiné ale zatím na svoji elektronickou podobu čekají.

Firmy dovážející do nebo z Británie nyní apelují na britské a unijní ministry a úředníky, aby neprodleně opět zasedli za vyjednávací stůl a dojednali vhodnější podmínky.

Analýza: Co obsahuje obchodní a bezpečnostní dohoda mezi EU a Velkou Británií?

Od 1. ledna 2021 platí provizorně nový smluvní vztah mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Některé oblasti se podařilo dotáhnout do zdárného konce, jiné se budou v průběhu let dále vyvíjet a zpřesňovat. Co dohoda obsahuje?

Zabavená svačina

Jeden kuriózní případ se objevil na nizozemské hranici, kde celníci zadrželi svačinu britskému řidiči kamionu. Obsah jeho šunkovo-sýrového sendviče totiž podléhá  opatření, na jehož základě není možné dovážet do EU pro individuální potřeby určité druhy potravin, jako je právě maso a mléčné výrobky, nebo také ryby, ovoce a zelenina či vejce.

Když se řidič celníků zeptal, zda si může nechat aspoň chléb, když z něj vybere maso, celník odpovídá: „Ne, všechno bude zabaveno. Vítejte v brexitu, pane, omlouvám se,“ popsala případ ČTK. Na problematiku se podíval také britský deník the Guardian.

Podle Evropské komise je zákaz dovozu masa a mléčných výrobků z Británie nutný, aby se zabránilo přenosu choroboplodných zárodků, které by mohly mimo jiné způsobit u zvířat nemoci, jako je slintavka a kulhavka či klasický mor prasat.

Svačinu tak britští dovozci budou muset sníst, než překročí svou rodnou půdu.

Podle Tomáše Prouzy, předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu, budou podobné komplikace ještě pár měsíců trvat, než se všichni seznámí s nastalou novou situací a veškeré procesy si takříkajíc „sednou“. Hovořil o tom včera na debatě Českého rozhlasu Plus s názvem „Kdo zaplatí brexit?“.

Skotští rybáři se zase potýkají s delší dobou dovozů, které způsobují, že nejsou schopni do 24 hodin dovézt čerstvý úlovek například do Francie, Belgie či Španělska. Běžně byli schopni vyřídit dodávky zboží během jednoho dne, nyní jim kvůli dodatečným administrativním povinnostem dovoz zabere tři a více dní.

Část rybářů agentuře Reuters řekla, že jejich podnik tyto dodatečné požadavky možná neustojí. Jejich odvětvová organizace jim sdělila, aby rybářské lodě přestaly lovit na vývoz.

Negativní důsledky i pro Česko

Dopady nových podmínek pocítí i čeští zákazníci. Včera například britský řetězec Marks & Spencer oznámil, že od pátku 15. ledna dočasně uzavře na území ČR všechny své prodejny. S komplikacemi se zákazníci mohou setkat také při online objednávání zboží z e-shopu Marks & Spencer, kde je nově potřeba vyplnit celní prohlášení.

Důvodem komplikací jsou zejména nová pravidla původu. Ta určují, zda zboží může přes hranice bez clení. K tomu dojde, pokud je výrobek z velké části sestaven z britských komponentů či surovin. Pokud tomu tak není, jsou uvalena cla.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček přesto věří, že to není definitivní konec britských výrobků na českém trhu. Uvedl to na včerejší debatě Českého rozhlasu Plus.

Své služby musela omezit také přepravní společnost DPD, která se specializuje na dodávání poštovních balíků a dalšího zboží. Webové stránky s koncovkou .eu rovněž přestaly po 1. lednu na britském území fungovat, stejně tak jako britské vysílací kanály na unijním území.

Na narušení obchodu se firmy měly připravovat během 11měsíčního přechodného období, které trvalo od února do konce prosince loňského roku. Manažeři však až do konce roku neměli dostatek informací o tom, jak nakonec bude situace vypadat.

Britská vláda přitom deklarovala, že na nové podmínky budou všichni dostatečně připraveni. Nynější nesnadnou situaci nastínil ve svém dalším článku i britský the Guardian.

S komplikacemi se potýká také Irsko a Severní Irsko, které se řídí jinými pravidly než zbytek Spojeného království. Mezi oběma ostrovy proto nyní vázne obchod.

Nový smluvní vztah brání rozvoji britské kultury i dalším profesím

Britský odchod z Evropské unie rovněž zkomplikuje život hudebníků, zvláště pořádání jejich koncertních turné a cestování mezi britskými ostrovy a kontinentem. Neshoda mezi Londýnem a Bruselem v této otázce totiž vedla k situaci, kdy muzikanti musí při cestách delších než 30 dní žádat o vízum stejně jako kdokoliv jiný, upozornila včera agentura AFP.

Jednotlivé země Unie si navíc stanovují vlastní podmínky, jaké musí hudebníci splnit, aby mohli na jejich území pobývat.

Podle informací deníku The Independent odmítl Londýn standardní návrh Bruselu, aby umělci a tvůrci byli oproštěni vízové povinnosti při pobytu až do tří měsíců, protože britská vláda nechce to samé povolit umělcům z EU, kteří míří do Spojeného království.

Mluvčí britského premiéra však v pondělí v reakci na zprávu listu podle AFP uvedl, že Británie přišla s „ambiciózním návrhem“ týkajícím se pohybu při obchodních cestách, který by zahrnoval i hudebníky, EU ho však odmítla.

Ať už vinu za současnou situaci nese kdokoli, britští hudebníci si od 1. ledna 2021 při cestách přesahujících 30 dní musejí zažádat o vízum v EU, prokázat, že mají k dispozici dostatečně peněz, a také dodat potvrzení o sponzorování od organizátora akce, napsal The Independent. Pro umělce jsou to další náklady, podotkla AFP.

Na hudebním průmyslu se letos navíc neblaze projevuje šíření nemoci covid-19 a s ním spojená omezení, kvůli nimž je možnost návratu k turné, ale i koncertům ve vnitřních prostorách a festivalům odsunuta na neurčito.

Obchod mezi EU a Británií se komplikuje. Firmy narážejí na první potíže a žádají úpravu dohody

Necelý týden po shodě EU a Británie na obchodní a bezpečnostní dohodě upravující jejich budoucí vztahy čelí společnosti přepravující zboží mezi zeměmi Unie a Spojeného království prvním komplikacím.

S problémy se časem budou potýkat i některé další kvalifikované profese, jako jsou advokáti či zdravotní sestry. Dohoda totiž neumožňuje Británii a EU vzájemné uznávání odborných kvalifikací. O budoucím rámci se tak bude teprve jednat. Než se tak stane, může dojít k omezení cestování Evropanů za prací na britský ostrov.

Komplikace zřejmě pocítí i odvětví stavebnictví. Myslí si tak britský architekt Jon Hale, který již 20 let pobývá se svou rodinou v Česku.

Dohoda pod drobnohledem europoslanců

Celý tento týden se europoslanci v jednotlivých výborech zabývají obsahem dohody dojednané na Štědrý den a schválené provizorně členskými státy.

Členové výboru pro mezinárodní obchod se shodli, že chtějí úmluvu pečlivě prozkoumat a odhalit její případné nedostatky, než ji schválí plénum europarlamentu, uvedla ČTK.

„Chceme dát jasně najevo, že toto provizorní provádění, s nímž parlament nesouhlasí, nebude precedentem pro žádné budoucí dohody,“ řekl v pondělí zástupce nejsilnější lidovecké frakce v obchodním výboru Christophe Hansen, který stejně jako další poslanci dával dlouhé vyjednávání za vinu především neochotě Británie ustoupit z některých požadavků.

Europoslanci by měli o dohodě hlasovat do konce února, případně v březnu. Pro její schválení bude potřeba dosáhnout většiny hlasů členů Evropského parlamentu.

https://twitter.com/Europarl_CS/status/1348547648983339008