Dohodu chceme, ale musíte ustoupit, vzkázali lídři EU Británii

Michel Barnier © European Union 2020

Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vzájemných vztazích a rozhovory tedy budou pokračovat. Brusel nicméně nehodlá Londýnu v problematických bodech ustoupit a bude se připravovat i na to, že k dohodě nakonec nedojde. Na dnešním summitu se na tom shodli lídři EU.

Šéfové států a vlád se usnesli, že EU bude dál postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil „nutné kroky“ k uzavření dohody. Hlavní unijní vyjednavač s Brity Michel Barnier na tiskové konferenci připomněl, že unijní pozice je „jasná od samého počátku jednání“.

„Uděláme pro dohodu vše, co bude v našich silách, ale ne za jakoukoli cenu,“ řekl novinářům po jednání s lídry unijních zemí Barnier s tím, že EU bude jednat do „posledního možného dne“. Politici podle něj zdůraznili, že jsou v pohledu na další vývoj jednotní.

Přijaté usnesení klade důraz na to, aby Barnier zastával dosavadní pozici především ohledně tří sporných otázek: rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním smluv a právo rybolovu v britských vodách. Zvláště v posledním bodě Británie jakýkoli kompromis odmítá.

„Chceme, aby se hrálo férově… Británie se rozhodla opustit EU a pokud chce získat přístup na jednotný trh bez cel a kvót, musí učinit vstřícné kroky,“ prohlásil Barnier s tím, že pro Brusel je zásadní podmínkou dodržení unijních standardů hospodářské soutěže. Pokud se Británie bude v některých pravidlech chtít lišit, může to přinést určitá omezení, dodal.

https://twitter.com/eucopresident/status/1316800807912833024

Sedmadvacítka unijních zemí je jednotná v podpoře skupiny států v čele s Francií odmítajících jakékoli ústupky ze současných práv na rybolov v britských vodách. Barnier prohlásil, že Británie musí respektovat požadavky unijních zemí i v této oblasti a že případný kompromis musí být „udržitelný a oboustranně přijatelný“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se před summitem nechal slyšet, že pokud se Barnierovi nepodaří vyjednat takové podmínky, které by Paříži vyhovovaly, je Francie připravena na rozchod s Británií bez dohody. „Naši rybáři nebudou v žádném případě obětováni pro brexit,“ řekl médiím při příchodu na jednání.

Hlavní britský vyjednávač David Frost prohlásil, že je výsledkem schůzky lídrů zklamán a že premiér Boris Johnson oznámí svůj postoj k dalším jednáním v pátek.

Frost na přijaté závěry zareagoval na twitteru slovy, že je překvapen tím, že „všechny budoucí kroky musejí vzejít od Spojeného království“. „To je neobvyklý způsob, jak vést vyjednávání,“ uvedl.

Přípravy na rozchod bez dohody

Vrcholní politici se již při příchodu na dnešní jednání nechávali slyšet, že dohodu sice stále chtějí, nikoli však za každou cenu. V závěrech summitu proto vyzvali Evropskou komisi, aby včas přichystala „jednostranná a dočasná opatření“, která by zmírnila dopad případného krachu jednání.

Zároveň vyzvaly členské státy EU, jejich instituce i firmy, aby se i přes odhodlání pro další jednání začaly intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně „neřízeného rozchodu“ EU a Spojeného království.

Podle Barniera je před EU a Británií ještě kus cesty, pokud chtějí nakonec dohody dosáhnout.

Komise zahájila řízení s Británií kvůli porušení brexitové dohody

Evropská komise zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž dal Brusel Londýnu měsíc na vyjádření.

Říjen, listopad nebo prosinec?

Britský premiér původně označoval dnešní summit za mezní termín, do něhož chtěl mít o osudu dohody jasno. Po dnešní vrcholné schůzce je ale jasno pouze v tom, že jednání budou pokračovat.

Někteří politici hovoří jako o mezním termínu pro rozhovory s Británií o listopadu, jiní až o polovině prosince.

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Pokud k dohodě nedospějí včas tak, aby ji mohly parlamenty obou stran do konce roku stvrdit, vzájemný obchod zkomplikují cla a kvóty.

The Capitals: Bez brexitové dohody roste hrozba terorismu v Severním Irsku

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.