Dohodě mezi EU a Británií stále stojí v cestě tři sporné otázky

© Pixabay

Vrcholící rozhovory mezi Evropskou unií a Británií se sice v posledních dnech přiblížily ke společnému textu dohody, jejich úspěšné uzavření však stále blokují spory o trojici klíčových témat. Podle informací ČTK to dnes velvyslancům unijních zemí sdělil člen vyjednávacího týmu EU vedeného Michelem Barnierem. Brusel i Londýn stále věří v dosažení shody, která by odvrátila neřízený rozchod, musí k ní však dospět během několika příštích dnů, aby ji mohly v prosinci schválit parlamenty.

Británie opustila po 47 letech evropský blok v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. Zatímco Londýn usiluje spíše o volnou obchodní dohodu zajišťující přístup na jednotný trh, EU chce co nejpodrobněji sladit pravidla v mnoha oblastech. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá jen do konce roku.

Týden s velkým T je tady, spory EU a Británie ale přetrvávají

Jednání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Británií dnes vstoupila do fáze, kterou obě strany označují za rozhodující.

Podle diplomatického zdroje ČTK pokročila v posledních dnech jednání o právních textech, obě strany tedy dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu. Bez velké změny však zůstávají názory na pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva, tedy témata, která již několik měsíců blokují dosažení dohody.

Británie podle zdroje agentury Reuters sice kývla na vytvoření úřadu kontrolujícího státní pomoc firmám, který požadovala EU, zatím však neřekla, zda sladí veškerá svá pravidla v této oblasti s unijními. Tento požadavek britská vláda dlouhodobě odmítala.

Zásadním problémem pak podle diplomatů zůstává otázka rybolovu, v níž nechce ustoupit Unie ani její bývalý člen. Pobřežní státy EU za podpory ostatních zemí žádají pro své rybáře zachování dosavadních práv na lov v britských vodách, Británie však chce výhodnější kvóty pro své lodě.

Obě strany se shodují v tom, že na dosažení dohody zbývají již spíše dny než týdny. Britští i unijní politici hovoří o tom, že jednání by měla skončit ještě v listopadu, aby měly v prosinci čas na schválení textu smlouvy parlamenty na obou stranách.

Rozhovory ve čtvrtek zkomplikoval pozitivní covidový test člena unijního jednacího týmu, po němž vyjednávači přešli k videokonferencím. Dosažení průlomu v citlivých tématech je ovšem podle mnoha diplomatů na dálku velmi složité.

EU a Británie musely přerušit jednání, člen vyjednávacího týmu byl pozitivně testován na covid-19

Rozhovory o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Británií byly přerušeny poté, co byl jeden z unijních vyjednávačů pozitivně testován na covid-19. Oznámil to dnes šéf jednacího týmu EU Michel Barnier, podle něhož se obě strany rozhodly přerušit vyjednávání na „krátkou dobu“.

Pokud se dohodu do konce roku uzavřít a schválit nepovede, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty, což bude další rána pro ekonomiky stižené koronavirovým výpadkem. Ekonomové se shodují, že hůře by krach jednání odnesla Británie, pro jejíž firmy či banky je přístup na jednotný unijní trh zásadní a jejíž hospodářství dramaticky zasáhla covidová krize.