Dohoda o budoucích vztazích EU s Británií dostala na obou stranách zelenou. Od zítra platí provizorně

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel při podpisu Dohody o obchodu a spolupráci mezi EU a UK [© European Union 2020]

Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím čítající 1246 stran a dalších 800 stran příloh byla nejen dojednána v rekordním čase, ale během několik dní také potvrzena zástupci všech 27 zbývajících členských států EU a britským parlamentem. Do konce února bude platit provizorně, než ji schválí i většina Evropského parlamentu.

Již v pondělí dohodu po třídenním prostudování, vánočnímu času navzdory, schválili velvyslanci členských států jednomyslnou shodou. V úterý ji pak potvrdili písemnou procedurou také lídři jednotlivých zemí.

Ve středu dopoledne dva svazky dohody podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel.

https://twitter.com/eucopresident/status/1344198479392849920

Obě kopie pak zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna, kde svůj podpis připojil i premiér Boris Johnson. Jeden svazek se následně podle informací serveru Politico vrátil do Bruselu.

Včera odpoledne o ní diskutovali a hlasovali nejprve poslanci Dolní komory britského parlamentu, kteří ji nakonec schválili 521 hlasy pro ku 73 hlasů proti. Mezi odpůrci byly  podle bruselského webu EURACTIV zejména strany Skotska (Skotská národní strana), Severního Irska (Demokratická unionistická strana) a Walesu (Plaid Cymru). Několik konzervativců se zdrželo hlasování.

Premiér Johnson v projevu k poslancům dohodu označil za jednu „z největších dohod o volném obchodu na světě“. Vyzdvihl také krátkou dobu, za jakou byla jeho vláda podle něj schopna podmínky budoucích vztahů s EU vyjednat. „Uzavřít dohodu s Uruguayí Evropské unii trvalo téměř osm let, s Kanadou pět let, s Japonskem šest,“ citovala Johnsona ČTK. Británii podle něj čeká „skvělý nový vztah“ s evropskými sousedy „založený na volném obchodu a přátelské spolupráci“.

Pozdě večer pak obsah dohody potvrdila i Sněmovna lordů. Krátce na to předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že zákonu o budoucích vztazích s EU, který implementuje dohodu, udělila formální souhlas královna Alžběta II. Tím ukončila jednodenní legislativní proces a dohoda se tak stala součástí britského právního řádu.

Brexitový vánoční dárek: Dohoda o budoucích vztazích EU s Británií je hotová

Britští a unijní vyjednavači nadělili celé Evropě vánoční dárek, na který se všichni po celý rok těší. Po téměř 10 měsících nesnadných vyjednávání, několikrát zkomplikovaných koronavirovou pandemií, je komplexní dohoda zajištující suverenitu Británie na stole. 

Dvouměsíční provizorní platnost

Dohoda ve svém celku tak může v noci na pátek vstoupit do režimu předběžného provádění. Zabrání tím uvalení cel a kvót a dalším překážkám, které by od půlnoci 1. ledna 2021, kdy končí přechodné období po brexitu, nastaly, pokud by dohoda v tu dobu neplatila.

Obavy nyní vyvstávají pouze nad otázkou Gibraltaru, který dohodou pokryt není. V případě, že Španělsko spolu s Bruselem a Londýnem během dnešního dne nedospějí ke shodě, nastane mezi oběma celky v podstatě tvrdá hranice bez možnosti volného pohybu, který je pro tuto oblast klíčový.

Přehledně: Co znamená brexit pro Čechy? Od ledna dojde k mnoha změnám

Uspokojení z toho, že EU a Velká Británie dokázaly sjednat aspoň obchodní dohodu, není tak zcela na místě. Z dosavadních vztahů s Unií zbylo totiž torzo. Přinášíme přehled největších změn od 1. ledna 2021.

Tímto způsobem bude smluvní ujednání účinné do té doby, než ji prostudují, prodiskutují a následně většinou schválí europoslanci, kteří se k ní do konce roku nestihli vyjádřit. Učinit by tak měli podle Komise nejpozději do konce února.

Evropský parlament by o ní mohl hlasovat na svém únorovém plenárním zasedání. Některá zahraniční média se domnívají, že europoslanci dohodu schválí.

V tuto chvíli tak zamýšlí učinit i česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE-NGL). Upozorňuje však, že dohoda je velmi rozsáhlá a jak sama říká „ďábel často vězí v detailu“.

„S kolegy v politické frakci Levice ji v tuto chvíli analyzujme. Preferujeme cestu dohody a spolupráce, ale podstatná je pro nás i otázka míru na Irském ostrově, takže dohodu musíme podrobit zkoušce i v kontextu Velkopáteční dohody,“ uvedla na dotaz redakce.

Po schválení europoslanci a následném rozhodnutí Radou ministrů EU by dohoda měla platit řádně. Původní předpoklad, že dohodu budou schvalovat ještě národní parlamenty, se kvůli charakteru dohody nakonec neuskuteční.

2020: Brexit a jednání o budoucím partnerství mezi EU a Británií

Má-li být rok 2020 označen za rok koronavirový, na unijní úrovni musí mít bezesporu ještě přívlastek brexitový. Spojené království po 47 letech de facto vystoupilo z EU k 31. lednu 2020. Po zbytek roku se však nadále řídilo unijními pravidly.