Dohoda o brexitu je z 95 procent hotová. Budoucnost irských hranic mezi vyřešenými otázkami není

[© Shutterstock/ Mistervlad]

Rozvodová dohoda mezi EU a Velkou Británií je téměř dokončena. Její uzavření ale nadále blokuje nejpalčivější problém – režim na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem. Unie přesto věří, že se obě strany nakonec dohodnou. Potvrdil to summit z minulého týdne.

Britská premiérka Theresa Mayová včera potvrdila poslancům parlamentu, že dohoda o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie je i s protokoly z 95 procent hotova. Shody se dosáhlo se Španělskem nad otázkou Gibraltaru, které je britským zámořským územím, a s Kyprem ohledně britských vojenských základen. Nadále ale přetrvává neshoda na tom, jak zajistit, aby po brexitu nevznikla mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a Irskou republikou, které zůstává v EU, běžná hranice.

Mayová kromě toho naznačila, že Londýn by mohl žádat o krátké prodloužení přechodného období, které má usnadnit důsledky brexitu do doby, než budou dojednány budoucí vztahy.

Neshody přetrvávají

Premiérka vyzvala vzdorovité poslance, aby ji podpořili v závěrečné a zároveň nejobtížnější fázi jednání s Bruselem. Poté, co na unijním summitu z minulého týdne dohoda opět nebyla dojednána, snažila se včera premiérka utišit vášně mezi zákonodárci. Její strategii přitom kritizují jak ti euroskeptičtí, tak i podporovatelé zachování co nejtěsnějších vztahů s EU.

Británie má z EU odejít už příští rok 29. března, ale celkovou „rozvodovou dohodu“ nelze uzavřít kvůli dlouhotrvajícímu sporu o takzvanou pojistku, která by zajistila „měkkou“ neboli nyní snadno prostupnou severoirsko-irskou hranici i v případě, že nebude včas dohodnuta podoba budoucích obchodních vztahů mezi Británií a EU.

Mayová včera naznačila poslancům britského parlamentu, že je v zájmu odblokování jednání ochotna prodloužit přechodné období, po které by nadále platilo status-quo, i za prosinec 2020, který dosud navrhovala. To ale ještě víc popudilo její odpůrce v Konzervativní straně.

Rozpravy v parlamentu využili i další odpůrci premiérky k tvrdé kritice její brexitové strategie. Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Konzervativní strana „poslední dva roky strávila hádkami se sebou samotnou, místo aby konala ve veřejném zájmu“.

Na to Mayová reagovala, že jednání nejsou o jejím zájmu, ale o zájmu národním, citoval dnes premiérku server EURACTIV.com.

Odchod Britů z EU bez dohody způsobí kolaps v letecké dopravě. Pro Mayovou je přesto takový brexit nadále možný

Odchod bez dohody by například znemožnil vzájemné přelety letadel Británie a EU přes území toho druhého. Co se kolem brexitu událo za poslední dva dny?

Nejnovější vývoj v jednáních kolem brexitu zároveň přiživil debaty o možných snahách premiérku Mayovou sesadit. „Obávám se, že nyní ztrácí důvěru kolegů všech názorových odstínů,“ řekl konzervativní poslanec a bývalý ministr Nick Boles.

Podle reportéra Newtona Dunna ale Mayovou v čele vlády může udržet i skutečnost, že konzervativci nemají žádného alternativního lídra se širokou podporou ve straně. „Theresa Mayová je tenkou náplastí, která v současné chvíli drží celou strukturu pohromadě,“ řekl novinář ve vysílání rozhlasové stanice BBC.

Irské drama

Šéfka britské vlády včera znovu odmítla přijmout návrh EU, aby Severní Irsko zůstalo po brexitu součástí celní unie, zatímco zbytek království, tedy Anglie, Wales a Skotsko, ji opustí. EU nyní podle ní aktivně studuje britské návrhy na dočasnou celní unii mezi Británií a EU. Ta by musela být právně závazná, aby nebylo nutné navrhovat další klauzule.

V pátek přitom agentura Bloomberg, kterou citovala ČTK, informovala s odvoláním na zdroje obeznámené se záležitostí, že premiérka Mayová je ochotna upustit od požadavku striktního časového omezení klauzule, která by i po brexitu zajistila udržení Severního Irska v evropské celní unii, a umožnila tak zachování nynějšího volného režimu na irsko-severoirské hranici. Tím by se mohla odblokovat jednání o rozvodové dohodě a dohodnout její poslední body.

Ústupek ze strany Mayové by podle agentury Bloomberg otevřel možnost, že Británie bude po neomezenou dobu vázána pravidly celní unie EU. To je něco, co chce EU a mnoho firem, ale hrozí vyvoláním krize v britské vládě, a dokonce by to mohlo vést k pádu premiérky, domníval se Bloomberg.

Brexit bez dohody je nevyhnutelný, domnívají se Severoirové. Evropští lídři v dosažení dohody věří

Pro koho byla dvouletá lhůta dojednání vystoupení země z EU dlouhá, musí být současnou patovou situací v jednáních o brexitu nemile překvapen. Podle Irů stojí za současnými komplikacemi EU. Nadcházející summit Evropské rady má být momentem pravdy.

Mayová a další politici její Konzervativní strany dosud trvali na tom, že právní pojistka zajišťující průchodnost hranice mezi Irskem, které zůstane v EU, a Severním Irskem, které ji spolu s celou Británií opustí, byla časově přísně omezená. Británie se tak měla brzy zbavit unijních celních pravidel, aby si mohla svobodně uzavírat vlastní obchodní dohody se zeměmi celého světa. EU ale její postoj odmítala a brexitová jednání se od března ustrnula na mrtvém bodě.

Nyní Mayová a její tým brexitových poradců podle Bloombergu přijímají postoj EU, že garance otevřených hranic na irském ostrově byla časově neomezená a má představovat trvalé řešení. Návrh přitom počítá s tím, že celá Británie by byla nadále vázána celními pravidly EU. Nově by však bylo třeba provádět některé kontroly zboží, které se pohybuje mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Jak dnes připomenul EURACTIV.com, na včerejším britsko-irském parlamentním zasedání v Londýně ministři opět varovali před návratem k násilí, pokud se včas nevyřeší irská hraniční otázka. Irský senátor Frank Feighan při té příležitosti řekl, že Irové by případné vytvoření hranice zbourali vlastníma rukama.

Je dohoda o brexitu na dosah? Britská i irská opozice přetrvává

Zdálo se, že dohoda o brexitu je na dosah. EU, Británie i Severní Irsko však ze svých pozic neustupují. Pokud se dohoda nedosáhne, vážné následky pocítí Britové i EU, odhaduje německá studie.

Otázce budoucnosti irské hranice se věnovala také Pracovní skupina Evropského parlamentu pro brexit, kterou vede předseda liberální frakce Guy Vehofstadt (ALDE). Europoslanci vydali minulý týden před konáním summitu hlav států a vlád prohlášení, v němž požadovali, aby dohoda o vystoupení Spojeného království z EU obsahovala funkční a právně proveditelné řešení otázky hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Pokud tomu tak podle Verhofstadta nebude, Evropský parlament konečnou podobu dohody neschválí.

Další referendum zřejmě nebude

Mayová včera zákonodárcům rovněž potvrdila, že „vláda nepodporuje druhé referendum“, jak se spekulovalo i v tisku.

V sobotu přitom proběhly v Londýně masové demonstrace zhruba 700 tisíc Britů, kteří po vládě požadovali „lidové hlasování“ o konečné podobě brexitové dohody. Jak informovala ČTK, podle britských médií byl sobotní protest největší demonstrací v Británii od roku 2003, kdy v Londýně statisíce lidí protestovalo proti válce v Iráku.

Summit byl o ničem

Žádné nové návrhy, žádný výrazný posun. Tak by se dalo shrnout setkání hlav států a vlád s britskou premiérkou Mayovou, hlavním unijním vyjednavačem Michelem Barnierem a s vrcholnými představiteli Unie, které proběhlo minulou středu.

Evropská rada zároveň jasně neustavila, zda se bude konat listopadový summit. Na něm se představitelé států a vlád dohodli v září na neformálním summitu v Salzburku. Předseda Evropské rady Donald Tusk je podle svých slov připraven mimořádnou schůzku svolat, ovšem jen za předpokladu, že dojde k „rozhodujícímu postupu“ v jednáních. Zároveň se ale domnívá, že dohoda je nyní blíž, než byla v září po jednání v Salcburku.

Také vyjádření unijních představitelů během summitu se nesla ve smířlivějším duchu než v září. Deník The Guardian, který minulý týden citovala ČTK, napsal, že lídři EU se připravují podpořit premiérku ve snaze utvořit v parlamentu „koalici rozumných“, která by zabránila zamítnutí dohody s Bruselem.

„Myslím, že kde je vůle, tam je i cesta,“ řekla během summitu německá kancléřka Angela Merkelová a zdůraznila, že EU musí využít všechny možnosti ve snaze uzavřít dohodu, která bude mít u britských zákonodárců šanci. Šéfka německé vlády stále věří, že se dohodu mezi Londýnem a Bruselem podaří vyjednat. „Šance mít včas dobrou a nosnou dohodu o vystoupení stále existuje,“ uvedla s tím, že je to v zájmu obou zemí i jejich obyvatel. I když, jak Londýn, tak Brusel podle Merkelové v dosavadním vyjednávání ukázaly dobrou vůli, je jasné, že to nejtěžší je čeká až nakonec.

Unie se musí lépe bránit kybernetickým útokům, shodli se dnes představitelé členských zemí

Evropská unie chce posílit své možnosti reagovat a bránit se kybernetickým útokům, včetně možnosti uvalování sankcí. V Bruselu se na tom dnes shodli šéfové států a vlád zemí osmadvacítky.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle The Guardian unijním státníkům během summitu řekl, že Mayová s prosazením dohody v britském parlamentu potřebuje pomoc.

Britská premiérka Mayová premiérům a prezidentům ostatních 27 zemí EU nabídla při setkání britský pohled na stav rozhovorů o brexitu, které prozatím nemá konce.

Představitelé EU si ale nezřídka stěžují, že jim není jasné, co vlastně Británie při jednání o brexitu chce. Problém pochopit, co se britská premiérka Mayová premiérům a prezidentům evropské sedmadvacítky snažila na summitu sdělit, měla podle agentury Bloomberg ve středu večer i německá kancléřka Merkelová. Na vině byl údajně nedostatek času, který Mayová na svůj projev měla. Kvůli němu prý totiž mluvila tak rychle, až to bylo nesrozumitelné.

„Britská premiérka působila nervózně a na to, že hovořila k publiku skládajícímu se z lidí, jejichž mateřským jazykem není angličtina, mluvila příliš rychle,“ napsala agentura Bloomberg s odvoláním na tři své zdroje obeznámené s průběhem jednání. Na konci proslovu Mayové nebyl podle agentury „nikdo o moc moudřejší, pokud jde o to, co Spojené království předkládá“.

Věčně na periferii? Visegrádské země v EU po brexitu

Přestože země V4 se v EU nadále považují za součást ekonomické, sociální a stále více také politické periferie, mohl by být brexit právě pro ně velkou příležitostí, píše Christian Schweiger.

Český premiér Andrej Babiš po večeři řekl, že EU27 je jednotná a že všichni doufají, že se dohoda vyjedná.

Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jehož země nyní předsedá EU, je důležité, že se Mayová chce domluvit. Zároveň ale po jednání s britskou premiérkou řekl, že mnohé z toho, co svým kolegům Mayová sdělila, už bylo známé. „Důležité je, že chce, abychom se domluvili,“ poznamenal s tím, že v příštích týdnech či měsících bude podle něj věc vyřešena.

Nizozemský premiér Mark Rutte zase při summitu připomněl, že Barnier a vyjednávací týmy měli být s prací hotovi do Vánoc, aby v prvních měsících příštího roku měly britský parlament i europarlament dost času na ratifikaci smlouvy.

Estonského premiéra Jüriho Ratase mrzí, že dohodu s britskou stranou se zatím nepodařilo nalézt. „Jsem ale dál přesvědčen, že tato dohoda je možná; náš cíl je najít řešení a cestu dál,“ poznamenal s tím, že významná je pokračující jednota všech ostatních 27 zemí unie. „Británie pro nás byla a je blízkým a významným partnerem,“ dodal.

Podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho by vystoupení Británie z evropského bloku bez dohody nemuselo pro ostatní členské státy znamenat tragédii.