Dohoda mezi EU a Británií může být uzavřena do zítra nebo až příští rok. Už teď má zřejmě 2 tisíce stránek

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier na včerejším zasedání Výboru stálých zástupců (Coreper) [© EPA-EFE/JOHN THYS / POOL]

Komplexní dohoda mezi EU a Spojeným královstvím zahrnující obchodní otázky, otázky bezpečnosti či policejní a justiční spolupráci může být dosažena během několika hodin, příští týden nebo až v dalším roce. Uvádějí to zákulisní informace, ty se ale v řadě oblastí liší.

Jednání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie dospěla do kritického bodu, nadále ale přetrvávají hluboké rozpory v otázce rybolovu. Řekl to včera hlavní vyjednavač evropské sedmadvacítky Michel Barnier, informovala o tom agentura Reuters.

Podle irského premiéra Micheála Martina je nyní vyšší pravděpodobnost, že se dohodu nakonec uzavřít podaří, než že žádná dohoda z jednání nevzejde. Podle něj je ale možné, že se jednání protáhnou a budou pokračovat i po 25. prosinci.

„Jsme opravdu v kritickém bodu. Snažíme se jednání naposledy postrčit,“ řekl Barnier před schůzkou se zástupci členských zemí EU. Včera zároveň podle agentury AFP i sám připustil, že jednání mohou pokračovat po Vánocích nebo dokonce i po Novém roce. S jednáním po konci tohoto roku ale nesouhlasí Británie.

Přechodné období pro dojednání budoucího partnerství mezi EU a Británií se možná protáhne do příštího roku

Koronavirus opět hatí jednání o budoucí dohodě mezi EU a Spojeným královstvím. Kvůli šíření mutace viru a zavřeným hranicím zemí EU volají někteří britští politici o prodloužení přechodného období. Johnson ani EU to nepřipouští.

Rozpory přetrvávají podle agentury Reuters především v otázce rybolovných práv. Unijní diplomat obeznámený se stavem jednání včera ale agentuře řekl, že poslední britský návrh řešení je „naprosto nepřijatelný“.

Do Vánoc nebo až po nich

Politický redaktor britské televizní stanice ITV Robert Peston uvedl, že podle jeho zdrojů už není naděje, že by se Británie s EU dohodly do Vánoc. Stále je prý ale možné uzavřít dohodu o budoucích vztazích v takovém termínu, aby ji britský parlament mohl schválit do konce roku.

Někteří ale věří, že dohody může být dosaženo do Štědrého večera. Včera o tom informoval Tony Connelly z irského zpravodajství RTÉ. Podle jeho informací má dohoda již nyní 2 tisíce stránek včetně příloh. Její přeložení z angličtiny do dalších 23 oficiálních unijních jazyků včetně právních korekce může trvat klidně až tři nebo čtyři měsíce.

Vyřešeno ale zřejmě ještě není několik otázek, které jsou podstatné pro uzavření dohody. Vedle rybolovných práv jsou to také rovná pravidla hospodářské soutěže nebo účast Britů na unijním výměnném programu Erasmus.