Další porážky pro Johnsona, opozice chce blokovat předčasné volby

©Shutterstock

Britské opoziční strany se dnes dohodly, že v pondělí nepodpoří vypsání předčasných parlamentních voleb, které žádá premiér Boris Johnson. Dohoda je dalším ze série kroků, kterými chtějí opoziční politici zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody s Bruselem. K úsilí zabránit neřízenému brexitu dnes přispěla horní komora parlamentu, Sněmovna lordů, když schválila návrh zákona, který za určitých podmínek nutí předsedu vlády požádat o tříměsíční odklad brexitu. Aby vstoupil zákon v platnost, zbývá již jen souhlas královny, který se čeká v pondělí.

Vypsání předčasných voleb na 15. října Dolní sněmovna zamítla již ve středu. Opozice se totiž obává, že by takových voleb mohl Johnson využít k tomu, aby Británii přece jen 31. října vyvedl z EU bez dohody.

Britští poslanci odmítli předčasné volby. Vláda přijme návrh zákona o odkladu brexitu

Po včerejším úspěšném schválení návrhu zákona na zamítnutí brexitu bez dohody a žádosti o jeho odklad následně britští poslanci odmítli návrh vlády na vypsání předčasných voleb. Není ale všem dnům konec, vláda jej může předložit znovu. 

Lídr opozice Jeremy Corbyn původně tvrdil, že je připraven podpořit volby v okamžiku, kdy celým legislativním procesem projde návrh zákona proti brexitu bez dohody. Vláda proto ve čtvrtek oznámila, že hlasování o volbách opět zařadí na program pondělní schůze. Dnes se ale Corbyn se zástupci Liberálních demokratů, Skotské národní strany (SNP) a velšské strany Plaid Cymru dohodl, že ani v pondělí vládní návrh nepodpoří. Souhlasit s volbami chce opozice teprve poté, až vláda požádá o odklad brexitu.

Johnson ale vylučuje, že by o takový odklad mohl požádat. Ve čtvrtek řekl, že by byl „raději mrtvý v příkopu“. Dnes zopakoval, že zemi z EU vyvede za 55 dní. „Pojedu do Bruselu, dostanu dohodu a zajistíme, abychom odešli 31. října,“ řekl Johnson. Zároveň zdůraznil, že rezignovat na svou funkci nehodlá.

Pro vypsání voleb předseda vlády potřebuje souhlas dvou třetin poslanců. Po tomto týdnu ale nemá v Dolní sněmovně ani absolutní většinu.

Brexitu bez dohody má zabránit zákon

Zabránit brexitu bez dohody chce opozice přijetím návrhu zákona, který premiéra nutí požádat o tříměsíční odklad, tedy do 31. ledna 2020. Učinit by tak musel, pokud by se nepodařilo vyjednat dohodu nebo přesvědčit parlament, aby s odchodem bez dohody souhlasil, což je však nyní krajně nepravděpodobné.

Poté, co návrh zákona schválila ve středu Dolní sněmovna, dnes souhlas vyjádřila i ta horní – Sněmovna lordů. Vzhledem k tomu, že jej přijala beze změny, zbývá do konce legislativního procesu již jen souhlas královny Alžběty II. Ten se podle agentury Reuters očekává v pondělí. Po jeho udělení zákon vstoupí v platnost.

Britský parlament opět zamítl brexit bez dohody a žádá odklad do ledna

Podle očekávání, po dvou předchozích úspěšných čteních z dnešního odpoledne i na potřetí britští poslanci opětovně zamítli neřízený brexit, což otevírá cestu pro další odklad odchodu Británie z Unie. Ten ale nemá podporu premiéra Johnsona a zřejmě ani unijních zemí.

Vynucená přestávka

Pondělní rozhodování o vypsání předčasných voleb by mohlo být posledním hlasováním během aktuálního zasedání parlamentu. Johnson totiž docílil toho, že královna zasedání příští týden přeruší a nové zahájí až 14. října. Odpůrci přestávky vynucené jen několik týdnů před stále platným termínem brexitu proti tomuto kroku podali stížnost hned u tří soudů: ve Skotsku, v Severním Irsku a v Londýně.

Soud v hlavním městě dnes žádost známé aktivisty Giny Millerové a expremiéra Johna Majora zamítl. Přestávka v zasedání parlamentu je podle něj v souladu se zákonem. Millerová již avizovala, že se proti rozsudku odvolá, stejně jako to učinili v obdobném případu stěžovatelé ve Skotsku. Také soud v Edinburghu totiž uvedl, že Johnsonův postup je zákonný. Skotský odvolací soud by měl svůj verdikt vynést ve středu. Případem se bude zabývat i nejvyšší britský soud a to 17. září.

Johnson čelí nyní v Británii kritice nejen kvůli vynucené parlamentní přestávce, ale i kvůli svému čtvrtečnímu projevu na severu Anglie. V tomto případě ovšem nejde tolik o obsah proslovu, jako spíše o skutečnost, že během komentáře dění kolem brexitu a útoků na opozici stáli za předsedou vlády v pozoru policejní rekruti. Podle zástupců policie hrabství West Yorkshire premiér policisty zneužil v politické hře a udělal z nich kulisu.

Britská vláda chce do poloviny října přerušit jednání parlamentu. Na tahu je královna

Britský premiér Johnson dnes požádal královnu o přerušení parlamentního zasedání krátce po zářijovém skončení letní přestávky, a to až do 14. října. Poslanci by tak zřejmě neměli čas zabránit legislativní cestou brexitu bez dohody. Labouristé mluví o „puči proti parlamentu“.