Další dny jsou pro budoucí vztahy s Británií klíčové, EU nemíní ustoupit, prohlásil Michel

© EPA

Země Evropské unie se do poslední chvíle budou snažit o jednotu při vyjednávání s Británií. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož by příštích několik dní mohlo přiblížit odpověď na otázku, zda lze dosáhnout dohody o uspořádání vztahů po britském odchodu z evropského bloku. Sedmadvacítka zemí podle něj stále nemíní ustoupit v klíčových požadavcích. Podobně se před dnešním pokračováním rozhovorů v Londýně vyjádřil o britské pozici britský ministr obchodu.

Británie po 47 letech opustila Evropskou unii letos v lednu a přechodné období určené pro uzavření dohody skončí za necelé čtyři týdny. Vyjednávači obou stran již sladili velkou část textu úmluvy, průlom v trojici zásadních sporných otázek však zatím nenastal. Média v posledních dnech a hodinách přinášejí zprávy o možném pokroku vyjednávání v Londýně, které však střídají méně optimistické zvěsti.

Nejmenovaný unijní činitel dnes agentuře Reuters řekl, že očekává uzavření dohody do konce týdne. Britské zdroje agentury byly naproti tomu méně optimistické. Šéf unijního jednacího týmu Michel Barnier podle Reuters označil dnešek za „významný den“, během něhož se s rozhodností pokusí překlenout spory.

Barnier by podle informací ČTK mohl ještě dnes odpoledne o šancích na dohodu hovořit s velvyslanci unijních zemí, pokud se však jednání protáhnou, může zůstat v Londýně i přes víkend.

„Budeme se snažit až do poslední chvíle, až do poslední sekundy tohoto procesu zachovat mezi námi jednotu,“ řekl dnes novinářům Michel na dotazy, zda se nemění pozice členských zemí dosud jednotně odmítajících ústupky vůči Británii. Dodal, že rozhodnutí o tom, jaké chce mít vztahy s Unií, je stále na britské straně.

Podle šéfa unijních summitů bude brexit tématem vrcholné schůzky vůdců členských zemí příští čtvrtek a pátek. Michel však nechtěl spekulovat, zda do té doby musí být o osudu dohody definitivně jasno, aby mohla začít platit od ledna. Podle zmíněného unijního činitele není vyloučeno, že se kvůli brexitu lídři konce roku sejdou ještě jednou.

Podle diplomatů je naděje, že se Británie a EU dohodnou na budoucích vztazích tento týden

Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo o víkendu. Agentuře Reuters to dnes řekli tři unijní diplomaté, další zdroj byl ale skeptický.

Hospodářská soutěž, rybolov

Brusel a Londýn se stále přou o pravidla hospodářské soutěže, o dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Zvláště poslední téma by podle diplomatů mohlo být v závěrečné fázi jednání překážkou pro případné dosažení dohody. Ze zemí jako je Francie, Belgie či Nizozemsko, jejichž rybáři na úlovky z moře u Británie značně spoléhají, zní rázné požadavky na neústupnost. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune dnes řekl, že jeho země zablokuje jakoukoli dohodu, která nebude zaručovat práva jejích rybářů.

Podle britského ministra obchodu Aloka Sharmy nechce však ve svých zásadních požadavcích týkajících se „národní suverenity“ ustoupit ani Británie. „Je správné říci, že jsme v obtížné fázi, stále je třeba vyřešit některá choulostivá témata,“ řekl dnes ministr televizi Sky News.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, tak aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Deadline pro dosažení dohody mezi Británií a EU se blíží. Kde to vázne a co se stane 1. ledna 2021?

Konec roku a tedy i přechodného období pro vystoupení Spojeného království z EU se nezadržitelně blíží. Jak jednání postupují, jaké jsou varianty (ne)dohody a jak bude vypadat situace od 1. ledna 2021?