Členské státy se připravují na brexit bez dohody. Podle Mayové to nebude konec světa

[© European Union, 2018]

Nejen Komise má záložní plán v případě, že do podzimu nestihne s Velkou Británií uzavřít dohodu o odchodu země z Unie. Na její výzvu se na tuto variantu začínají připravovat třeba Francie nebo Německo. Podle Mayové ale brexit bez dohody nemusí mít takový dopad, jak se očekává.

Pokud se Británie nedohodne s Evropskou unií na nových vzájemných vztazích do svého odchodu ze společenství, nenastane žádný konec světa, prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Informovala o tom dnes britská zpravodajská televize Sky News.

Mayová se vyjádřila před novináři před dnešním odjezdem do Jihoafrické republiky a po prohlášení britského ministra financí Philipa Hammonda, který minulý týden řekl, že odchod z EU bez dohody by poškodil veřejné finance Spojeného království.

Mayová názor svého ministra zpochybnila a řekla, že „zastaral“. Podle ní vycházel z údajů, které se neustále mění a které platily v danou chvíli. Zároveň zopakovala výrok šéfa Světové obchodní organizace (WTO) Roberta Azeveda z loňského listopadu, že brexit nebude „procházkou růžovým sadem“, ale že ani nepůjde o „konec světa“.

Reálné finanční dopady nebo jen šíření strachu?

Londýn se na možnost brexitu bez dohody připravuje již delší dobu, ačkoli britská vláda také ujišťuje, že selhání vyjednávání v Bruselu neočekává. Minulý čtvrtek představil ministr pro brexit Dominic Raab ve snaze zmírnit obavy ze smluvně neošetřeného brexitu první várku materiálů, které mají Británii na tuto možnost připravit.

Ve stejný den Hammond varoval před potenciálními škodami při brexitu bez dohodnutí podmínek s Bruselem. Ministr hovořil o „výrazných finančních následcích“ odchodu bez dohody. Brexit bez dohody by podle propočtů ministerstva financí přinutil stát do roku 2033 zvýšit o 80 miliard liber (2,28 bilionu korun) objem svých ročních půjček.

Vyjádření vyvolalo rozhořčení u zastánců brexitu v konzervativní straně, kteří Hammonda obvinili z vedení kampaně strachu, která vychází ze snahy brexitu zabránit.

Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici

Žádní vítězové, pouze poražení, a to na obou stranách. Takový bude brexit bez ohledu na to, jakou dohodu si Británie s Unií vyjedná. Ztráty pocítí zejména regiony, které nejhlasitěji volaly po vystoupení z EU. Nezachrání je žádný ze současných scénářů budoucího partnerství mezi Spojeným královstvím a Unií. Otázkou je „speciální dohoda“, kterou požaduje Británie. Zatím však neřekla, jak by měla vypadat. Vybírat si z jednotného trhu ale podle Bruselu nebude.

K Hammondovi se přidal také ministr zdravotnictví Matt Hancock, který sdělil farmaceutickým firmám, aby počítaly s rozšířením svých zásob léků v Británii o množství pokrývající spotřebu za šest týdnů.

Mayová dnes zopakovala svůj názor, že žádná dohoda s EU bude lepší než „špatná“ dohoda. Dodala, že se její vláda na eventualitu, že k dohodě nedojde, musí připravovat, protože neví, jak dopadnou dosavadní vyjednávání. Jak Londýn, tak Brusel ale opakovaně uvádějí, že si nepřejí, aby Británie z EU vystoupila bez ujednání podmínek.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Přípravy na brexit bez dohody napříč EU

Mezi tím se EU jako celek i jednotlivé státy začínají pomalu připravovat na možnost, že se na podobě rozvodové dohody nenajde shoda do říjnového summitu EU, po němž by zbýval dostatek času pro ratifikaci dokumentu v jednotlivých členských státech.

Řada bruselských politiků a diplomatů již ale v dodržení tohoto harmonogramu nevěří. Stále totiž zbývají některé nevyřešené otázky, ať už budoucí hranice Irska nebo vzájemný obchod po brexitu. O nich se opět jedná tento týden mezi Raabem a unijním vyjednavačem Michelem Barnierem.

EU se má připravit na obě varianty brexitu, s dohodou i bez ní. Plán Londýna o budoucích vztazích s Unií je pro Barniera nejasný

Za tři měsíce by měla být hotova dohoda o brexitu. Pokud se tak nestane, Británie odejde z EU bez dohody, což by mělo vážné následky pro obě strany. O možnostech i budoucích vztazích se dnes diskutovalo na Radě ministrů EU.

Francouzský premiér Édouard Philippe včera pověřil členy své vlády přípravou opatření pro případ, že Británie opustí Evropskou unii bez uzavření dohody o vystoupení. Cílem vlády by bylo za těchto okolností umožnit nadále pobyt Britům aktuálně žijícím ve Francii a zajistit co nejhladší režim na hranicích, napsala agentura Reuters.

„Předseda vlády pověřil ministry přípravou mimořádných opatření, která by byla v jejich odvětvích nezbytná pro zmírnění potíží souvisejících s touto bezprecedentní výzvou,“ uvádí prohlášení Philippovy kanceláře.

Kvůli brexitu hrozí Británii odchod výzkumníků, tvrdí studie

Evropské fondy hrají v britském univerzitním výzkumu důležitou roli. Zatím není jasné, jak Spojené království nahradí jejich výpadek po odchodu z Evropské unie.

Francie podle komuniké nadále počítá s tím, že Británie ohledně brexitu dosáhne se zbylými členy Unie dohody, avšak potřebuje se připravit i na opačný scénář.

Členové francouzské vlády se na odpolední schůzi dohodli, že v nejbližších týdnech předloží parlamentu ke schválení návrh zákona, který by vládu zmocnil k přijímání zmíněných krizových opatření. Jako příklady uvádí premiérovo prohlášení „umožnění pobytu britským přistěhovalcům již žijícím ve Francii“ a „zajištění co největší plynulosti kontrol na hranicích“ po odchodu Británie z EU.

Brexit bez dohody dnes nevyloučil ani německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Irsko neztrácí naději brexitu s dohodou

Ne všichni ale s odchodem Británie z Unie bez formálního uzavření vztahů počítají. Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho je pravděpodobnost brexitu bez dohody „velmi malá“. Výroky o schopnosti vypořádat se s tímto scénářem označil ministr v rozhovoru s agenturou Reuters spíše za vyjednávací manévr než popis reality.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …

„Myslím, že výroky o schopnosti přežít nebo zvládnout brexit bez dohody jsou z větší části vyjednávací pozicí než realitou,“ řekl Coveney, podle něhož by selhání vyjednávání v Bruselu nikomu neprospělo.

„Je odpovědností nás všech, abychom zajistili, že se to nestane,“ dodal šéf irské diplomacie. Podle Coveneyho lze rozhovory dotáhnout dokonce „výrazně před koncem roku“.