Češi v Británii budou mít po brexitu stejná práva jako dosud, potvrdil vyjednavač EU Barnier

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier / Twitter @CZSecStateEU

Češi žijící v Británii se o svá práva obávat nemusí, alespoň to vyplývá z dnešní schůzky  Andreje Babiše s vyjednavačem EU Michelem Barnierem. Další prioritou ČR pro jednání o brexitu budou obchodní vztahy, ty jsou zatím nevyjasněné.

Český zájem na zachování současné úrovně práv českých občanů v Británii po brexitu se podařilo zapracovat do připravované rozvodové smlouvy mezi Evropskou unií a Británií. Novinářům to dnes po jednání s hlavním unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Za důležité považuje, aby se do budoucna podařilo zachovat i obchodní vztahy mezi Českem a Británií. Barnier uvedl, že možné budoucí uspořádání mezi EU a Británií by mohlo být na bázi dohody o volném obchodu, proti současnému stavu by to znamenalo určité omezení.

Jak se vyvíjely vztahy mezi Unií a Británií po osudném referendu? Čtěte náš factsheet >>>>

„My jsme spokojeni s vyjednáváním týmu pana Barniera. Všechny české zájmy byly zapracovány,“ řekl Babiš. Připomněl, že v Británii žije zhruba 50 000 českých občanů. Česko od rozhodnutí Británie opustit Unii označuje za svou prioritu, aby se práva těchto lidí nijak nekrátila poté, co Británie z EU příští rok odejde.

Babiš: Důležité je, abychom udrželi naše obchodní vztahy. Protože pro nás je Velká Británie exportní trh.

Takzvaná rozvodová smlouva je podle Barniera dojednána ze tří čtvrtin. Mezi hlavní nedořešená témata patří budoucí režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem a také otázka toho, kdo bude v případě sporů rozhodovat o tom, zda je smlouva správně naplňována. Kromě dohody o britském odchodu bude ale třeba vyjednat také otázku budoucího uspořádání mezi Británií a EU, kde zatím vyjednavači nejsou tak daleko.

Británie je důležitá pro české automobilky

Babiš označil za významný bod budoucích vztahů z hlediska Česka zachování obchodní výměny.

Jak si Česko představuje budoucí vztahy s Británií? Více >>>>

„Důležité je, abychom udrželi naše obchodní vztahy. Protože pro nás je Velká Británie exportní trh a my tam máme podstatně větší export než dovoz,“ řekl. Británie je podle něj důležitá zejména pro české automobilky.

Barnier: Požadavek ze strany Británie je jiný, oni nechtějí spadat pod Evropský soudní dvůr, nechtějí čtyři svobody, nechtějí přispívat (do evropského rozpočtu).

Barnier ale uvedl, že na základě britských požadavků očekává určitá omezení obchodních vztahů proti současnosti.

Rozvodová dohoda mezi Británií a Unií se rýsuje. Více >>>>

„Jediný model, kde by kontroly a omezení nebyly, je model Norska. Tedy být členem společného trhu a celní unie. Ale požadavek ze strany Británie je jiný, oni nechtějí spadat pod Evropský soudní dvůr, nechtějí čtyři svobody, nechtějí přispívat (do evropského rozpočtu),“ řekl Barnier.

Podle vyjednavače je tak jediným logickým vyústěním situace uzavření dohody o volném obchodu mezi EU a Británií. V jejím rámci by bylo možné zajistit i omezený pohyb osob, případně se dohodnout na bezcelním režimu. I to ale bude znamenat kontroly lidí a zboží na hranicích.