Čas na dojednání brexitové dohody se krátí. Nikam se neposouváme, říká šéfvyjednavač EU

© European Union, 2017

K dojednání rozvodové smlouvy mezi Spojeným královstvím a EU zbývá vyřešit například otázku Severního Irska. Na všem by se měly obě strany dohodnout do října, aby se smlouva stihla ratifikovat do března, kdy má Británie vystoupit.

V rozhovorech o vystoupení Velké Británie z Evropské unie nenastal od březnového summitu EU žádný velký posun.

Podle bulharské ministryně zahraničí to zástupcům 27 zemí bloku dnes řekl šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier.

Šéfka diplomacie nyní předsednického Bulharska Ekaterina Gečevová-Zacharievová po jednání novinářům připomněla, že konečná podoba dohody o brexitu by měla být hotova do října.

„Těšíme se na intenzivnější práci britské vlády v nadcházejících týdnech. Vždyť říjen je tady za pouhých pět měsíců,“ řekla ministryně.

Takzvaná rozvodová smlouva – týkající se finančního vyrovnání, práv občanů EU po brexitu či režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem – by měla být domluvena v říjnu tak, aby do odchodu Británie na konci března 2019 byl čas na její řádnou ratifikaci.

„Vyřešit stále zbývá některé klíčové věci,“ připomněla bulharská ministryně.

Strany se přitom už delší dobu nemohou domluvit právě na tom, jak vyřešit otázku irsko-severoirské hranice.

Výrazný pokrok musí být podle ministryně vidět v červnu ve všech zbývajících otázkách. „Občané a firmy na obou stranách kanálu (La Manche) potřebují do budoucna více jistoty,“ doplnila Gečevová-Zacharievová.

Rada dnes také začala s přípravou schůzky 27 šéfů států a vlád, kteří se o brexitu budou bavit druhý den červnového summitu EU.