Britští poslanci odmítli předčasné volby. Vláda přijme návrh zákona o odkladu brexitu

[© Shutterstock/lazyllama]

Po včerejším úspěšném schválení návrhu zákona na zamítnutí brexitu bez dohody a žádosti o jeho odklad následně britští poslanci odmítli návrh vlády na vypsání předčasných voleb. Není ale všem dnům konec, vláda jej může předložit znovu.

Britská vláda ustoupila od odporu k zákonu, který má zabránit neřízenému odchodu z Evropské unie. V noci na dnešek o tom informovala britská agentura PA s tím, že se vláda shodla s opozicí na tom, že v horní komoře parlamentu, Sněmovně lordů, nebude návrh blokován a že bude schválen do pátečního odpoledne.

Návrh zákona, který včera navečer schválili poslanci Dolní sněmovny, dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného odchodu z unie. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat Evropskou radu o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Britský parlament opět zamítl brexit bez dohody a žádá odklad do ledna

Podle očekávání, po dvou předchozích úspěšných čteních z dnešního odpoledne i na potřetí britští poslanci opětovně zamítli neřízený brexit, což otevírá cestu pro další odklad odchodu Británie z Unie. Ten ale nemá podporu premiéra Johnsona a zřejmě ani unijních zemí.

Co za změnou názoru vlády stojí, není jasné. Vláda je nicméně v případě vypsání předčasných voleb odkázaná na podporu opozice, poznamenala DPA.

Návrh voleb no. 2

Premiér Boris Johnson chtěl, aby poslanci schválili předčasné volby na 15. října, což ale ve středu odmítli. Pro jejich vypsání potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 298, 56 zákonodárců bylo proti. Opoziční labouristé instruovali své poslance, aby se hlasování zdrželi.

Vůdce opozice Jeremy Corbyn jako podmínku vypsání voleb uvedl, že nejdříve musí být schválen zákon proti neřízenému brexitu. Podle DPA tak není vyloučeno, že se vláda již v pondělí pokusí požádat parlament znovu o vypsání předčasných voleb.

Johnson v první reakci na odmítnutí návrhu na předčasné volby uvedl, že „Jeremy Corbyn je prvním opozičním vůdcem, který odmítl pozvánku k volbám“. Johnson se domnívá, že je to kvůli tomu, že si vůdce labouristů nemyslí, že by mohl vyhrát.