Britští poslanci dnes budou hlasovat o odkladu brexitu. Pokud projde, budou předčasné volby

shutterstock_1312699013 [© Shutterstock/interphotography]

Opoziční poslanci dnes převezmou otěže nad agendou britského parlamentu a budou se snažit zabránit brexitu bez dohody dalším odkladem. Ten ale vláda odmítá a hrozí vypsáním nových voleb ještě před 31. říjnem.

Britští poslanci v úterý večer navzdory vládě prosadili na dnešní program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Návrh ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku.

Johnson v reakci na tuto porážku, ke které přispělo i 21 poslanců z jeho Konzervativní strany, oznámil, že pokud návrh zákona dnes projde, nechá parlament vzápětí hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb. Byl by to podle něj jediný způsob, jak zabránit „dalšímu bezúčelnému odkladu“ brexitu. Jejich termín by podle médií mohl stanovit na datum před brexitem.

Vypsání voleb ale musí schválit dvě třetiny poslanců, což zdaleka není jisté. Labouristé sice dlouhodobě usilují o volby, ale jejich šéf Jeremy Corbyn prohlásil, že je podpoří teprve až bude schválen zákon proti „divokému“ brexitu.

Britská opozice chce zabránit brexitu bez dohody pomocí zákonů. Jinak se země může dostat do rukou Američanů

Opoziční strany britského parlamentu se dnes shodli na strategii proti brexitu bez dohody pomocí legislativního odložení data odchodu. Záložním plánem je hlasování o důvěře vládě Borise Johnsona. 

Oslabení konzervativních poslanců

Dolní sněmovna se v úterý sešla na první schůzi po letní přestávce a Johnsonova vláda v ní hned přišla o těsnou většinu, když Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil jeden z jejích zákonodárců, Philip Lee. Přidal se k opozičním proevropským Liberálním demokratům.

Mimořádná debata dolní komory skončila hodinu před půlnocí. Poté poslanci hlasovali o tom, zda oproti zvyklostem převezmou kontrolu nad parlamentní agendou určovanou obvykle vládou a na pořad dnešní schůze zařadí projednání návrhu zákona, který by zabránil brexitu bez dohody. „Pro“ hlasovalo 328 zákonodárců. Patří k nim například bývalý ministr financí Philip Hammond, někdejší několikanásobný ministr Keneth Clarke nebo Nicholas Soames, vnuk bývalého předsedy britské vlády Winstona Churchilla. Proti se postavilo 301 poslanců, mezi nimiž byli dva labouristé.

Z poslaneckého klubu budou nejspíš také vyloučeni konzervativní poslanci, kteří hlasovali proti vládě. Zákonodárci si v takovém případě ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení.

Odklad a konec

Návrh zákona, o němž se má dnes hlasovat, dává vládě čas do 19. října na dosažení nové dohody s Evropskou unií na unijním summitu 17. října, nebo požaduje souhlas parlamentu v případě „divokého“ odchodu z Unie. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér Boris Johnson dopisem požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020. Zákon by ještě před tím musel projít horní komorou parlamentu, Sněmovnou lordů.

Podle zpravodaje BBC se očekává, že dnešní hlasování se pokusí torpédovat poslanci loajální Johnsonovi strany, a to předložením desítek dodatků.

Britská vláda chce do poloviny října přerušit jednání parlamentu. Na tahu je královna

Britský premiér Johnson dnes požádal královnu o přerušení parlamentního zasedání krátce po zářijovém skončení letní přestávky, a to až do 14. října. Poslanci by tak zřejmě neměli čas zabránit legislativní cestou brexitu bez dohody. Labouristé mluví o „puči proti parlamentu“.

Johnsonova vláda podle listu The Daily Telegraph nadále počítá s tím, že příští týden nastane vynucená přestávka v zasedání parlamentu, kterou minulý týden schválila královna na základě premiérovy žádosti. Poslanci by se podle tohoto plánu vrátili do práce až 14. října.

Do vývoje okolo brexitu by dopoledne mohl ještě promluvit i skotský soud, který má vynést konečné rozhodnutí o žádosti skupiny 70 opozičních poslanců týkající se přerušení parlamentního zasedání. Skupina se domáhá, aby Johnson nemohl přerušit schůzi parlamentu ve snaze zabránit poslancům zamezit neřízenému brexitu.

Nejasnosti

Johnson se během včerejší debaty snažil poslance přesvědčit, aby možnost odchodu Británie z EU bez dohody neblokovali. Podle něj totiž v posledních týdnech šance na uzavření brexitové dohody s EU vzrostla. Podle několika politiků je ale toto tvrzení nepravdivé.

Na dotaz jednoho z poslanců nicméně premiér odpověděl, že pokud zákon proti neřízenému brexitu projde, bude se jím řídit. V minulosti se spekulovalo, že by zákon mohl ignorovat.

V reakci na výsledek včerejšího hlasování ale zároveň Johnson upozornil, že parlament svým jednáním podkope dosavadní snahy o uzavření jakékoliv dohody s Bruselem. Podle něj by navržený zákon o odkladu předal kontrolu nad vyjednáváním Evropské unii.

„A to by znamenalo další váhání, další odklad, další zmatek. A znamenalo by to, že sama EU by mohla rozhodovat, jak dlouho bude tuto zemi držet v EU. A protože odmítám plnit takový plán, musíme se rozhodnout a učinit volbu,“ zdůraznil premiér.

Dodal, že pokud sněmovna zákon (ve středu) odhlasuje, veřejnost si bude muset vybrat, kdo půjde 17. října do Bruselu, aby toto vyřešil a posunul tuto zemi kupředu. Ve dnech 17. a 18. října se totiž koná zasedání Evropské rady.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Podle listu Financial Times britská vláda plánovala včera zveřejnit interní materiály týkající se příprav na možný brexit bez dohody, v pondělí si ale tento krok rozmyslela. Zodpovědné osoby vyhodnotily, že obsah by mohl být pro veřejnost příliš znepokojivý.

Proti Johnsonově brexitové politice v úterý před parlamentem demonstrovaly stovky příznivců setrvání Británie v Evropské unii.

Britští poslanci se pokouší zabránit brexitu bez dohody. Navrhují další odklad

Téměř 60 dní před oficiálním datem dojednaného odchodu Británie z Unie dnes začíná týdenní bitva o jeho podobu, na které nepanuje mezi vládou, parlamentem a lidem žádná shoda. Možností jsou předčasné volby, funkční alternativy k rozvodové dohodě nebo odklad brexitu.