Britští ministři rezignují, důvěra v Theresu Mayovou klesá

© pixabay

Nový tváře nahradily odstoupivšího ministra zahraničních věcí, Borise Johnsona, a hlavního zmocněnce pro brexit, Davida Davise. Lidé přestávají věřit, že je premiérka Theresa Mayová schopna vyjednat adekvátní dohodu o brexitu.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson a ministr pro brexit David Davis včera rezignovali kvůli svému odporu vůči novým návrhům vlády Theresy Mayové ohledně podmínek odchodu země z Evropské unie. Plán předpokládá zachování více vazeb s Unií, než si odstupující rozhodní stoupenci brexitu přejí. Opoziční labouristé odchody označují za důkaz chaosu ve vládě. Zastánci opuštění všech struktur EU doufají, že tím vzniká dostatečný tlak na Mayovou, aby od údajně vstřícných kroků vůči Bruselu ustoupila. Premiérka, která za Johnsonova nástupce vybrala dosavadního ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta, varovala Brusel, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání, brexit může přijít bez uzavření dohody.

Odstupuje další tvář brexitu, ministr zahraničí Boris Johnson

Po rezignaci ministra pro brexit odstupuje i britský ministr zahraničních věcí, Boris Johnson, který se také řadí mezi zastánce tvrdého odchodu z EU. Chce tak vyvinout tlak na kabinet premiérky Theresy Mayové.

Johnson ve svém rezignačním dopise upozornil, že Británie oslabuje své vyjednávací pozice, chystá se zachovat více vazeb s EU na úkor své samostatnosti a v konečném důsledku se stane kolonií EU. Také Davis uvedl, že Mayová se ve svém plánu rozhodla vzdát příliš rychle řady věcí, což Unii přiměje ještě více zvýšit na Londýn tlak.

V pátek vláda navrhla vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky a podle komentářů to znamená udržení těsnějších obchodních vazeb s EU.

Mayová dnes práci odcházejících ministrů ocenila, ale připustila, že spolu měli ohledně brexitu spory. Vyjednávací pozice vlády je podle ní v souladu s výsledkem předloňského referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony.

Mayová varuje před tvrdým brexitem

V parlamentu premiérka připustila, že pokud se dohoda s Bruselem neuzavře, bude to mít pro Británii a EU vážné důsledky. Proto prý její kabinet přichází s kompromisním návrhem. Podle Mayové nejnovější plán je pro EU „výzvou“, která ji přiměje se „zamyslet“. Mayová také odmítla možnost konání referenda o konečné dohodě o odchodu Británie z Evropské unie či možnost odkladu termínu brexitu stanoveného na 29. března 2019.

Mayová večer jmenovala novým šéfem diplomacie dosavadního ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta, který se podle britských médií z bývalého zastánce setrvání Británie v EU stal stoupencem brexitu. Davise nahradil potomek židovského uprchlíka z předválečného Československa Dominic Raab. Podle listu The Guardian je nadšeným zastáncem brexitu, respektuje ho ale i konzervativní křídlo, které dává přednost setrvání v EU. Deník také poznamenal, že Davis Raaba velmi respektoval a v době svého působení ve stínovém kabinetu z něj učinil šéfa své kanceláře.

Novým britským ministrem pro brexit se stal poslanec Dominic Raab

Britského ministra pro brexit Davida Davise nahradí poslanec a bývalý diplomat Dominic Raab. Davis odstoupil, protože nesouhlasil se směřováním brexitových jednání a příliš mírným postojem britské vlády k EU.

Komise dále spolupracuje, britská opozice zuří

Evropská komise zdůraznila, že její vyjednávací tým je Londýnu nadále k dispozici a bude se snažit dosáhnout dohody. Předseda Evropské rady Donald Tusk ještě krátce před Johnsonovou rezignací poznamenal, že zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií a zdaleka se neblíží řešení, ať už s Davisovou účastí, či bez ní.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Mayová ztratila autoritu a že není schopná brexit uskutečnit. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová situaci v britské vládě popsala jako chaos. Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, si myslí, že Londýn by měl nyní brexit zastavit. Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Gerard Batten, jehož uskupení vedlo před referendem v roce 2016 důraznou kampaň za vystoupení z EU, vyzval otevřeným dopisem Mayovou, aby dala svou funkci k dispozici.

Naopak křídlo premiérčiných konzervativců, které zastává názor pro naprosté odstřižení od všech unijních struktur, považuje Davisovu i Johnsonovu rezignaci za statečné rozhodnutí.

Britská libra po zprávě o Johnsonově rezignaci zamířila na devizových trzích dolů. Vůči americkému dolaru ztrácela britská měna v podvečer zhruba 0,3 procenta na 1,3250 USD.

Důvěra v Mayovou klesá

Ze dvou čerstvých výsledků průzkumu veřejného mínění vyplývá, že Britové přestávají věřit Mayové, že zvládne úspěšně vyvést Británii z EU. V současnosti je o jejích vlohách přesvědčena méně než třetina lidí. Na jaře jich byla více než polovina.

Podle agentury ORB International je s řízením jednání Mayové o brexitu spokojeno 29 procent Britů. Podle agentury Reuters je to pro Mayovou nejhorší výsledek od listopadu 2016, kdy ORB s tímto typem sondáže začala.

„Mayová přišla o ministra pro brexit a rychle ztrácí i důvěru voličů,“ řekl šéf ORB Johnny Heald s odkazem na rezignaci ministra pro odchod Británie z EU Davida Davise.

Průzkum agentury Sky Data pro televizi Sky News přináší podobný výsledek: 30 procent považuje Mayovou za nejlepšího dostupného zástupce vládní Konzervativní strany pro vedení vyjednávání, 44 procent by rádo vidělo někoho jiného. Pokud jde o důvěru, že Mayová dokáže vyjednat nejlepší dohodu, sdílí ji jen 22 procent dotázaných, zatímco 64 má opačný názor.

Podle Sky Data 37 procent respondentů stále doufá, že nějaká dohoda uzavřena bude, 34 procent počítá s tím, že dohoda nebude, a 22 procent je přesvědčeno, že brexit se ukáže nakonec jako nemožný a že tedy Británie v EU zůstane.

Na vrcholu obliby své brexitové politiky byla Mayová v první polovině loňského roku, kdy její práci pro odchod z EU kladně hodnotilo 55 procent dotazovaných Britů. A ještě letos v březnu podle Sky Data 54 procent dotázaných věřilo, že Mayová vyjedná nejlepší možnou dohodu.