Britský premiér Johnson přijede v červnu do Bruselu jednat o dohodě s EU

© Pixabay.com

Britský premiér Boris Johnson příští měsíc přijede do Bruselu, aby se poprvé osobně zúčastnil pobrexitových jednání s vedoucími představiteli Evropské unie. S odvoláním na hlavního britského vyjednavače Davida Frosta o tom dnes informoval deník The Times.

Frost prohlásil, že ministerský předseda se v Bruselu plánuje setkat se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, aby formálně zhodnotili dosavadní průběh jednání. Výsledek setkání, chystaného na 18. červen, podle Frosta ukáže, zda je na obou stranách dostatek prostoru k nalezení kompromisu.

„Je třeba říci, že momentálně panuje základní neshoda na většině aspektů týkajících se rovných podmínek,“ řekl britský diplomat. „Chtěl bych brzy začít vést jednání, kde skutečně uvidíme, zda se můžeme pohnout kupředu (…) Ale v této fázi ještě úplně nejsme,“ upozornil.

Frost současně vyloučil možnost prodloužení přechodného období, které slouží k vyjednání dohody a skončí na konci prosince. Na Spojené království se během něj dál vztahují veškeré povinnosti plynoucí z členství v EU, nemůže však už – protože není členem bloku – promlouvat do utváření a změn unijních pravidel. Na konci června vyprší termín, do kdy může Británie o prodloužení požádat.

Hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier uvedl, že Brusel je otevřený jednáním o prodloužení přechodného období až na dva roky, pokud bude Británie nadále přispívat do evropského rozpočtu. Londýn by o prodloužení musel Unii požádat.

Británie odešla z EU na konci letošního ledna. Obtížné rozhovory zahájené v březnu mají určit podmínky, za nichž bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či jak bude vypadat budoucí obranná a bezpečnostní spolupráce. Na dojednání dohody ale zbývá jen několik měsíců, neboť ji před koncem přechodného období do prosince musejí schválit parlamenty.

Mír v Severním Irsku je křehký, bylo by bláhové se domnívat, že se násilí nemůže vrátit, říká irský historik

S blížícím se datem, do kterého lze zažádat o prodloužení přechodného období pro vyjednání budoucích vztahů mezi Británií a EU se na scéně znovu objevuje severoirská hranice. Přestože její otázka stále zahrnuje značná rizika, podle Geralda Powera překážkou pro brexit nejspíš nebude.