Britský premiér: Chci nechat za sebou brexitové roky a změnit přístup k EU

Zleva: Britský premiér Keir Starmer s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. © European Union 2024

Britský premiér Keir Starmer před dnešní návštěvou v Bruselu v prohlášení vyjádřil vůli nechat za sebou brexitové roky. V Bruselu bude jednat s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen či předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Podle britského premiéra lepší spolupráce s Evropskou unií může přinést Británii výhody.

Starmer je prvním labouristickým premiérem od referenda z roku 2016, ve kterém se Britové rozhodli opustit EU. Až do července, kdy Starmer začal vládnout, řešili vztahy s Evropskou unií premiéři z Konzervativní strany. Starmer uvedl, že chce přístup k Bruselu změnit, aniž by však popřel výsledky referenda z roku 2016.

Podle Starmera je Británie „nepochybně silnější“, když úzce spolupracuje se svými nejbližšími mezinárodními partnery. Starmer uvedl, že je „odhodlaný nechat za námi brexitové roky a navázat pragmatičtější a vyspělejší vztah s Evropskou unií“.

Starmer chce s EU dojednat bezpečnostní pakt, který by se zabýval například nelegální migrací, či odstranit nadbytečné překážky v obchodě mezi Británií a unií. „Lepší spolupráce s EU poskytne lidem v Británii výhody, které si zaslouží – zabezpečení našich hranic a naší bezpečnosti a posílení ekonomického růstu,“ uvedl premiér. Odmítá však návrat Británie do společného unijního trhu, celní unie s EU či prostoru volného pohybu.

Starmer v roli premiéra navštíví představitele EU v Bruselu poprvé. Od července stihnul navštívit Berlín, Paříž, Řím a Dublin, píše agentura Reuters.

Labouristé mohou restartovat vztahy mezi Británií a EU. Témat k řešení mají dost

Parlamentní volby ve Spojeném království vyhráli s velkým náskokem Labouristé. Ti během kampaně deklarovali, že chtějí „obnovit“ vztahy s Evropskou unií, což se už propisuje do reality. Jak a co můžeme čekat od vzájemných britsko-unijních vztahů do budoucna?

Kalendář