Britský parlament včera rozhodl. Žádá nové vyjednání irské pojistky a odmítá odklad brexitu

[Shutterstock/Melinda Nagy]

Britští poslanci včera schválili návrh na vyjednání alternativní podoby tzv. irské pojistky a návrh na odmítnutí brexitu bez dohody. Naopak neprošel návrh na odklad brexitu či konání dalšího referenda.

Britský parlament má za sebou další jednání o brexitu. Včera proběhlo hlasování o postupu v brexitovém procesu, které mělo premiérce Therese Mayové pomoci vrátit se do Bruselu a Evropské unii předložit návrhy, které by v dolní komoře britského parlamentu usnadnily schválení dohody dojednané s EU. Poslanci už dokument jednou odmítli v polovině ledna.

Britský parlament zamítl brexitovou dohodu. Je nejvyšší čas připravovat se na neřízený brexit

Je rozhodnuto, brexitová dohoda padá. Premiérka má nyní tři dny na předložení plánu B, zítra navíc bude čelit hlasování o nedůvěře.

Výsledek úterního hlasování v dolní komoře britského parlamentu o dalším postupu na cestě k brexitu byl podle části britského tisku triumfem premiérky Theresy Mayové, které se podařilo po čase sjednotit své konzervativce.

Schválené dodatky k vládnímu brexitovému plánu

Dolní komora britského parlamentu hlasovala především o alternativních plánech v podobě sedmi právně nezávazných dodatků, které v předešlých dnech předložili jednotliví poslanci.

Jedním z nich byl návrh konzervativní poslankyně Caroline Spelmanové a labouristy Jacka Dromeyho, který odmítá variantu, že Británie opustí EU bez dohody. Tento dodatek k vládnímu plánu dalšího postupu ve věci brexitu, který byl schválen těsnou většinou osmi hlasů, však nespecifikuje, jak tohoto cíle dosáhnout, a není pro vládu právně závazný.

Pro návrh se vyslovilo 318 zákonodárců, proti 310, přičemž vláda premiérky Mayové si přála jeho zamítnutí. Premiérka opakuje, že zabránit brexitu bez dohody lze pouze schválením „nějaké“ dohody, nebo úplným zastavením odchodu z EU, což nepovažuje za správné řešení.

Odvrátit neřízený brexit bylo cílem i návrhu z dílny labouristické poslankyně Rachel Reevesové, který ale neprošel rozdílem 32 hlasů neprošel (290 pro, 322 proti).

Tvrdý brexit zasáhne český export do Británie. Ekonomové odhadují pokles až o 20 procent

Velká Británie je pátým největším obchodním partnerem České republiky. Brexit může toto postavení ohrozit.

Na závěr večerního hlasování britští poslanci rovněž schválili dodatek ukládající vládě opětovně vyjednat nejproblematičtější irskou pojistku a nahradit ji nespecifikovaným „alternativním ujednáním“ v zájmu zachování hladkého provozu na irské hranici.

Návrh, který předložil vlivný předseda skupiny konzervativních poslanců Graham Brady a který byl označován za jeden z klíčových dodatků předložených poslanci, podpořila i premiérka Mayová. Unijní vyjednavačka Sabine Weyandová ale již v pondělí prohlásila, že sedmadvacítka je sice alternativním ujednáním otevřená, ale v tuto chvíli podle ní žádná neexistují.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který dosud přímá jednání s Mayovou odmítal, vzápětí uvedl, že je ochoten se s premiérkou setkat a hovořit s ní o labouristickém pohledu na věc.

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií. Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu EU trvale připoutat Británii k bloku.

Zamítnuté dodatky

Dolní komora britského parlamentu na druhou stranu odmítla návrh na odklad brexitu rozdílem 23 hlasů. Podpořilo jej 298 zákonodárců, zatímco 321 hlasovalo proti němu. Návrh předložila labouristická poslankyně Yvette Cooperová a komentátoři mu již před hlasováním dávali šanci na schválení. Opatření požadovalo hlasování o alternativním brexitovém zákonu, který počítal s odkladem brexitu, pokud do 26. února nebude schválena dohoda zakotvující jeho podmínky.

Návrh Cooperové byl součástí snahy poslanců převzít otěže procesu britského odchodu z Unie. Měl podporu labouristických špiček v Dolní sněmovně i dalších opozičních poslanců a také některých konzervativců. Britská premiérka Mayová dnes poslance od jeho podpory zrazovala, protože odklad brexitu podle ní současné problémy neřeší.

Pokud Británie odejde z EU bez dohody, stane se „občanem bez identity“, varují odborníci

Dohoda o odchodu Británie z EU je zatím v nedohlednu, čas na její ujednání se ale krátí. Pravděpodobnost brexitu bez dohody je podle odborníků 50:50 a je daleko vyšší než před půl rokem. Co by taková varianta znamenala?

Poslanci dále zamítli tři další pozměňovací návrhy.

Za klíčový někteří pozorovatelé označovali návrh konzervativce a bývalého generálního prokurátora Dominica Grievea, aby v únoru a v březnu vždy jeden den v týdnu neplatilo pravidlo, že vládní návrhy mají v parlamentu přednost před těmi od řadových poslanců. To by vytvořilo prostor k projednání nejrůznějších variant pro další směřování britského odchodu z Unie. Poslanci tuto myšlenku zamítli většinou dvaceti hlasů (301 ku 321).

Neprošel ani návrh předsedy opozičních labouristů Corbyna, který požadoval hlasování o labouristickém brexitovém plánu i o možnosti vypsat nové referendum. Podpořilo ho 296 poslanců, zatímco 327 hlasovalo proti.

Stejný osud, ovšem s výrazně větším rozdílem, potkal dodatek předložený Skotskou národní stranou, který chtěl mimo jiné zabránit brexitu bez dohody (39 pro a 327 proti).

Vláda má „mandát“ dál jednat

Vládní usnesení, kterým poslanci berou na vědomí plány Mayové, bylo na závěr včerejšího hlasovacího bloku přijato bez formálního hlasování. Jednalo se o tzv. plán B, který premiérka předložila poslancům na počátku minulého týdne.

Po včerejším hlasování v britském parlamentu je podle premiérky Mayové jasné, že změny v takzvané irské pojistce jsou cestou k tomu, aby Dolní sněmovna brexitovou dohodu schválila. Jak v minulosti tvrdila, žádná úmluva s EU se bez pojistky neobejde. Mayová tak včera rozhodla, že i po dvou letech vyjednávání bude u Evropské unie usilovat o právně závazné změny v tomto kontroverzním bodě dojednané dohody o odchodu země z bloku. Už předtím ale Mayová v projevu ve sněmovně připustila, že to nebude snadné.

Zejména unijní partneři již několikrát deklarovali, že dohoda je tou „nejlepší a jedinou“ a k dalšímu jednání již nejsou nakloněni. Mayová včera přiznala, že si je vědoma „omezené náklonnosti“ EU. Sama stávající brexitovou dohodu dříve hájila jako nejlepší možnou, odpor v dolní komoře britského parlamentu ji však donutil stanovisko změnit.

Poslanci schválili zákon o právech Britů v ČR v případě tvrdého brexitu

Pokud dojde na tvrdý brexit budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dále občany Evropské unie. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který dnes schválila zrychleně už v prvním čtení Poslanecká sněmovna.

„Upravenou“ dohodu s EU chce Mayová poslancům předložit do 13. února. Uvedla, že pokud by se do tohoto data nekonalo další hlasování, ještě téhož dne by vystoupila s prohlášením k poslancům. Ti by pak o něm následující den debatovali a mohli by přijít s dodatky.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn včera prohlásil, že ať už bude další vývoj jakýkoli, bude podle něj vláda nucena odchod Spojeného království z Unie plánovaný na 29. března odložit. Mayová zatím tuto možnost nepřipouští, avšak například včera ji před poslanci explicitně nevyloučila.

Předsedkyně vlády podle agentury Reuters doufá, že rozhodnutí britských poslanců ukáže Evropské unii, že Mayová disponuje v parlamentu dostatečnou podporou pro svůj záměr znovu jednat o brexitové dohodě.

Okamžitá reakce EU

Britská média ještě před včerejším hlasováním o pojistce psala, že Evropská unie má dopředu připravené prohlášení, že o brexitové dohodě uzavřené v listopadu znovu jednat nehodlá.

Na večerní hlasování v Dolní sněmovně vzápětí skutečně Brusel reagoval. Mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska reagoval tím, že nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné.

Tuskův mluvčí zopakoval postoj Unie, koordinovaný s 27 hlavními městy bloku, že „rozvodová dohoda“ zůstává nejlepší a také jedinou cestou, jak zajistit spořádaný odchod Británie z evropského bloku. „Pojistka je součástí dohody o vystoupení a dohoda o vystoupení není otevřena novému vyjednávání,“ uvedl mluvčí Preben Aaman.

Připomněl závěry prosincového summitu EU, které jsou podle něj v tomto ohledu zcela jasné.

Zároveň ale podle Tuskova mluvčího EU27 vítá a sdílí ambici britského parlamentu vyhnout se brexitu bez dohody, tedy situaci, kdy by Británie 29. března z Unie odešla, aniž by byly okolnosti takového kroku ošetřeny vzájemnou smlouvou. Unie proto britskou vládu nadále žádá, aby co nejrychleji vnesla jasno do toho, co má nyní v úmyslu.

Pokud by Británie chtěla více času na vyjednávání o odchodu, EU by jí vyhověla, říká velvyslanec Dürr

Prioritou EU je schválení současné dohody o brexitu, prodloužení vyjednávání by ale bylo možné, říká velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr. V rozhovoru pro ČTK zároveň okomentoval začínající rumunské předsednictví a přípravy na evropské volby v Česku.

EU je podle mluvčího předsedy Evropské rady připravena – pokud se změní úmysly britské strany ohledně budoucího partnerství – znovu zvážit svou stávající nabídku a upravit obsah politické deklarace. V tomto právně nezávazném textu, který doprovází samotnou dohodu o vystoupení, obě strany popisují, jak by měly vypadat v budoucnu dojednané smlouvy zajišťující úzké vztahy Británie a EU v řadě oblastí.

V reakci na hlasování v Británii Tuskův mluvčí Aaman večer v prohlášení pro média rovněž uvedl, že EU27 je připravena posoudit – a jednomyslně rozhodnout – o případné „podložené žádosti“ o odkladu brexitu.

Sedmadvacítka by podle něj v takové situaci brala při rozhodování v úvahu důvody, které by Londýn uvedl, i délku možného prodloužení. V takovém případě by také bylo potřeba zajistit fungování unijních institucí, připomněl Aaman. V květnu se totiž konají volby do Evropského parlamentu (EP) a s novými britskými europoslanci se nyní nepočítá.

„Budeme pokračovat v přípravách na všechny varianty vývoje, včetně scénáře (rozchodu) bez dohody,“ upozornil mluvčí. Unie ovšem také bude dál pokračovat s ratifikací rozsáhlé dohody o vystoupení Británie z bloku, kterou Londýn a unijní vyjednavači připravovali přibližně 18 měsíců.

Co znamená odklad brexitu pro volby do Evropského parlamentu?

Pokud se odložení termín brexitu, Británie se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, jinak jí hrozí žaloba před Soudním dvorem EU. Diplomaté EU se obávají, že Britové do Štrasburku pošlou 73 Nigelů Faragů.

Liberální europoslanec Guy Verhofstadt, který stojí v čele koordinační skupiny EP pro brexit, večer na twitteru reagoval v zásadě podobně. Europarlament podle něj podporuje Irsko a Velkopáteční mírovou dohodu. „Pro otevření či zmírnění dohody o vystoupení není většina,“ upozornil.

Dnes se očekává série politických jednání a prohlášení na téma brexit mezi Londýnem a Bruselem.

Podle britských médií bude dnes Mayová telefonicky hovořit s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem a brexitové problematice se nepochybně nevyhne ani při tradičních středečních interpelacích v Dolní sněmovně. Dnes čeká debata o dění kolem brexitu i Europarlament, kde by měl vystoupit mimo jiné unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Irská vláda i úřad francouzského prezidenta se včera v reakci na dění v britském parlamentu připojily k prohlášení Evropské rady a upozornily, že „rozvodovou“ dohodu Británie s Evropskou unií není možné znovu projednávat. Irská státní tajemnice pro evropské záležitosti Helen McEnteeová upozornila, že britská premiérka svým rozhodnutím usilovat o nové jednání o dohodě o brexitu popřela závazky, které její vláda při vyjednávání s EU předtím sama dala.

„Dohoda představuje pečlivě dojednaný kompromis, který nachází rovnováhu mezi britskými postoji ohledně cel a jednotného trhu (na straně jedné) a odvrácením pevné hranice a ochranou integrity unijního bezcelního prostoru a jednotného trhu (na straně druhé),“ citoval mluvčího irského premiéra Lea Varadkara deník The Guardian. „Nejlepším způsobem, jak zajistit spořádaný odchod (Británie z EU), je ratifikovat tuto dohodu,“ vzkázala irská vláda.

Postoj EU ohledně dohody, jejíž součástí je i kontroverzní severoirská pojistka, se podle mluvčího irského premiéra nemění. Řada komentátorů ale v poslední době upozorňuje, že Irsko se dostává do paradoxní situace. Kvůli neústupnosti ohledně opatření, jehož cílem je zabránit obnovení kontrol na hranici se Severním Irskem, totiž může nakonec dojít k brexitu bez dohody, který by zavedení kontrol vyžadoval.