Britský parlament přebírá kontrolu nad brexitem. Rozvodová dohoda vlády stále nemá dostatečnou podporu

[© Shutterstock/Robert Kneschke]

Dolní komora britského parlamentu si včera vynutila možnost projednat nevládní, poslanecké návrhy ohledně podoby britského odchodu z EU. Hlasování o klíčovém dodatku ke svému usnesení kabinet prohrál o 27 hlasů. Kvůli jeho podpoře rezignovala na své funkce trojice níže postavených členů vlády.

Britští poslanci včera večer schválili návrh, který jim na středeční odpoledne přisuzuje kontrolu nad agendou Dolní sněmovny. Budou tak moci předkládat vlastní plány, jakými se má ubírat proces brexitu. Představitel premiérky David Lidington včera již slíbil, že kabinet středeční „sondovací“ hlasování o brexitu umožní.

Zatím však není jasné, zda výsledky středečních hlasování kabinet přijme jako vládní politiku. Premiérka Theresa Mayová odpoledne před poslanci naznačila, že přání uspořádat další referendum o brexitu nebo zachovat členství Británie v bezcelní zóně EU by odmítla realizovat. Vláda navíc včera zdůraznila, že jakékoli varianty zvažované při středečních hlasováních musí být také schůdné pro Evropskou unii.

Britové žádají zrušení brexitu. Vláda je však na pokraji rozpadu

Masové protesty v Londýně žádající další referendum o brexitu nebo petice za odvolání odchodu Británie z Unie. Těmito kroky Britové dávají vládě najevo, jak si představují budoucnost své země. Krize britské politiky však nadále pokračuje.

Návrh velké skupiny poslanců v čele s konzervativcem Oliverem Letwinem dolní komora britského parlamentu schválila poměrem 329 hlasů ku 302. Aby jej mohl podpořit, odstoupil ze své funkce Richard Harrington, který zastával nižší pozici na ministerstvu obchodu. Pro návrh podle tweetu labouristické poslankyně Mary Creaghové hlasoval i další člen vlády Alistair Burt. Vláda premiérky Mayové totiž s návrhem nesouhlasila, protože prý může podkopat samotný odchod Británie z Evropské unie.

Stejným rozdílem 27 hlasů pak prošlo i pozměněné vládní usnesení o dalším postupu ve věci brexitu.

Jak by mohlo fungovat převzetí brexitových otěží?

O kolika variantách se bude ve středu hlasovat, ani jakým způsobem, zatím není jasné. Sám Letwin považuje za optimální postup, aby se začalo jedním hlasováním, v němž by poslanci volili ze všech předložených variant brexitu. Poté by prý mohla následovat další hlasování. V posledních dnech novináři spekulují i o jakémsi vyřazovacím systému, kde by ze hry postupně vypadávaly návrhy s nejmenší podporou, dokud by nezůstal jediný vítězný návrh.

Lídr opozice Jeremy Corbyn po večerních hlasováních řekl, že vláda musí proces hledání většiny ve sněmovně brát vážně. Premiérka Mayová ale v podvečerní rozpravě naznačila, že ne všechny záměry poslanců by byla ochotna realizovat. I kdyby členové Dolní sněmovny v příštích dnech nalezli variantu s většinovou podporou, jejich rozhodnutí by pro vládu právně závazné nebylo.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Britští komentátoři poukazují na to, že zlomové rozhodnutí poslanců o převzetí otěží nad brexitovým procesem by paradoxně Mayové mohlo pomoci s prosazováním dojednané brexitové dohody. Většinovou podporu totiž při průzkumných hlasováních pravděpodobně může získat jen „měkčí“ forma brexitu, což by pro euroskeptické křídlo Konzervativní strany mohlo být motivací k podpoře dohody vyjednané s Bruselem.

Brexit mění zažité tradice

Letwinovo opatření jde proti systému fungování dolní komory britského parlamentu uplatňovanému od začátku 20. století, podle kterého má kontrolu nad programem sněmovny exekutiva.

Podle reakce britského ministerstva pro brexit návrh na převzetí kontroly nad parlamentní agendou mění rovnováhu mezi demokratickými institucemi v Británii a vytváří nebezpečný a nevyzpytatelný precedens.

„Je zklamání, že tento dodatek byl schválen, přestože vláda učinila jasný závazek umožnit proces nalezení parlamentní většiny pro cestu vpřed tento týden,“ citovala britská média prohlášení ministerstva.

Vláda včera poslancům slíbila, že i při neúspěchu kontroverzního návrhu by tento týden poskytla čas na projednání alternativních brexitových plánů. Příliš konkrétní ale v tomto ohledu nebyla.

Po brexitu může EU zrychlit. Česko zase ztratí svého spojence, říkají odborníci

Ať už bude podoba brexitu jakákoliv, EU podle odborníků odchodem Británie ztratí brzdu evropské integrace. Uvolní se naopak prostor pro francouzsko-německý motor.

Rozvodová dohoda stále nemá dostatečnou podporu

Předsedkyně vlády však včera před poslanci přiznala, že brexitová dohoda vyjednaná vládou stále nemá dostatečnou podporu a třetí hlasování o dokumentu se tak dnes neuskuteční, jak někteří čekali. Mayová ale chce pokračovat v prosazování dvakrát odmítnuté dohody, jakýkoli záložní „plán B“ však zatím nenastínila.

Mayová se stále snaží přesvědčovat hlavně křídlo největších euroskeptiků v Konzervativní straně a poslance severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje její menšinovou vládu. Jeden z lídrů první zmíněné skupiny Jacob Rees-Mogg údajně svým kolegům řekl, že brexitovou dohodu podpoří, pokud tak učiní i DUP. Unionisté však v pondělí uvedli, že se jejich odmítavý postoj nemění.

Bulvární list The Sun rozvádí další možnou část vyjednávání mezi ministerskou předsedkyní a konzervativními „brexitáři“. Již delší dobu se spekuluje, že by premiérka mohla výměnou za jejich podporu nabídnout svou rezignaci a nyní podle listu Mayová poprvé naznačila, že tento krok zváží.

„Toto významné přiznání přišlo během konverzace s vlivnými konzervativními euroskeptiky v jejím venkovském sídle Chequers v neděli večer,“ píše The Sun.

Další hlasování o odkladu brexitu zamítnuto

Britská vláda se nicméně včera v dolní komoře parlamentu těsně vyhnula další porážce, když nezískal většinovou podporu návrh požadující nové hlasování o odkladu brexitu, pokud by sedm dní před odchodem z Evropské unie stále nebyla ratifikována „rozvodová“ dohoda. Dodatek předložila labouristická poslankyně a bývalá ministryně zahraničí Margaret Beckettová a podpořilo ho 311 poslanců. Proti se jich vyslovilo 314.

Beckettová uvedla, že cílem její iniciativy je zajistit, aby Británie mohla opustit Evropskou unii bez dohody pouze tehdy, když tuto variantu odsouhlasí Dolní sněmovna. Britská premiérka včera na půdě sněmovny uvedla, že neřízený brexit bez souhlasu parlamentu nenastane, přesto se vláda postavila proti návrhu labouristické poslankyně.

Lídr opozičních labouristů Corbyn přesto premiérku opět včera kritizoval v souvislosti s hrozbou brexitu bez dohody, který by podle něj byl pro zemi katastrofální.

Týden hlasování o brexitu je u konce. Jaké jsou varianty dalšího postupu?

Dohoda o odchodu Británie z EU zatím nebyla schválena. Vystoupení má přijít za 14 dní. Britští poslanci tento týden neschválili ani dohodu, ani odchod bez ní. Ve hře je krátký nebo dlouhý odklad brexitu, předčasné volby, referendum, nebo žádný brexit.

Po posledním summitu Evropské rady je za novou „hranu útesu“ označován 12. duben. Zbylé státy EU stanovily tento termín jako deadline, do kterého Londýn musí při pokračující absenci schválené brexitové dohody rozhodnout o případném delším odkladu vystoupení z Unie. S tím by se však pojila účast Britů v květnových evropských volbách.

V polovině března už britský parlament v hlasování brexit bez dohody odmítl, následně si také vyžádal odklad britského odchodu z Unie. Pokud by tento týden dal zelenou rozvodové dohodě dojednané s unijní sedmadvacítkou, opustila by Británie EU v noci z 22. na 23. května.

Brexit bez dohody je stále ve hře

Evropská komise včera ovšem zveřejnila tiskovou zprávu, podle které je brexit k 12. dubnu bez jakékoli dohody „čím dál pravděpodobnější“. Komise v textu uvádí, že Unie je na takovou variantu připravena.

Za situace, kdy Dolní sněmovna stále neschválila brexitovou dohodu prosazovanou Mayovou, platí nadále britský zákon, podle něhož země opouští Evropskou unii již tento pátek 29. března. Britský tisk spekuluje, že poslanci patrně ve středu či ve čtvrtek příslušnou pasáž loni schváleného zákona zruší.