Britský parlament dnes o revidované dohodě o brexitu hlasovat nebude

© Shutterstock

Po sobotním neúspěchu se dnes britská vláda znovu pokusila Dolní sněmovně předložit ke schválení revidovanou brexitovou dohodu. Pokus ale zablokoval předseda britského parlamentu John Bercow. Evropský parlament, který dohodu musí také ratifikovat, s hlasováním čeká na to, až dokument schválí britští poslanci. 

John Bercow dnes hlasování o dohodě nepovolil, protože vláda navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti. Nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla. Podle předsedy britské Dolní sněmovny nicméně kabinet premiéra Borise Johnsona může předložit zákon o ratifikaci podmínek odchodu z Evropské unie.

„Co se týče podstaty, je dnešní usnesení stejné jako sobotní a (Dolní) sněmovna ve věci rozhodla. Dnešní okolnosti jsou stejné jako sobotní okolnosti,“ uvedl Bercow. Britští poslanci se podle parlamentních procedurálních pravidel nemohou zabývat otázkou, ke které už ve stejném legislativním období přijali stanovisko.

Při mimořádném víkendovém zasedání parlamentu sice nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém, Dolní sněmovna ale o věci rozhodla. Poslanci odhlasovali, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Příslušný ratifikační zákon bude podle britských médií zveřejněn dnes večer. První hlasování v rámci legislativního procesu plánuje vláda na úterý. Bercow dnes označil vládní plány v této věci za legitimní.

Johnson chce i přes aktuální komplikace vyvést Británii z EU na základě své dohody v platném termínu na konci měsíce. Takové vyústění je teoreticky stále možné, vláda ale potřebuje v mimořádně krátkém čase 10 dnů prosadit ratifikační zákon. Podle zpravodajské společnosti BBC v minulosti přijímání podobných opatření trvalo i výrazně déle než několik týdnů.

Britská vláda věří, že parlament podpoří revidovanou brexitovou dohodu

Předseda Evropské rady Donald Tusk včera potvrdil, že od britského premiéra obdržel žádost o odklad brexitu. Podle BBC Johnson žádost nepodepsal, připojil k ní ale podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad za chybu. Britská vláda i po odložení hlasování britského parlamentu o nové dohodě věří, že Británie EU opustí do 31. října. Unie se ale bude odkladem zabývat až po britském hlasovaní, to možná proběhne už dnes.

Europoslanci budou hlasovat až po britských zákonodárcích 

Evropský parlament nebude hlasovat o brexitové dohodě dříve, než ji schválí britští zákonodárci. Shodl se na tom dnes brexitový koordinační výbor EP. Europoslanci tak s největší pravděpodobností neschválí smlouvu o britském odchodu z Unie na nyní začínající plenární schůzi ve Štrasburku, což zvyšuje možnost přinejmenším krátkého technického odkladu brexitu.

„Navrhneme předsedům politických skupin, aby naše konečné hlasování proběhlo až po úplné ratifikaci v Británii,“ řekl médiím při odchodu z jednání předseda výboru Guy Verhofstadt. Lídři politických skupin spolu s předsedou europarlamentu Davidem Sassolim rozhodnou o osudu hlasování dnes večer. Sassoli už minulý týden na summitu EU uvedl, že EP bude o dohodě hlasovat až po parlamentu britském.

Někteří poslanci se ale domnívají, že schválení v Evropském parlamentu lze stále stihnout do deseti dnů, aby nebyl potřeba další odklad brexitu. Hovoří se také o svolání mimořádného zasedání na 31. října.

Další část členů europarlamentu je však přesvědčena, že bude možné stihnout hlasování nejdříve v listopadu. Unijní země by v takovém případě zřejmě musely schválit prodloužení britského členství v evropském bloku.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?