Britská vláda věří, že parlament podpoří revidovanou brexitovou dohodu

© European Union, 2019

Britská vláda i po odložení hlasování britského parlamentu o nové dohodě věří, že Británie EU opustí do 31. října. Unie se ale bude odkladem zabývat až po britském hlasovaní, to možná proběhne už dnes.

Britský premiér Borish Johnson poslal Donaldu Tuskovi dopisy poté, co britská Dolní sněmovna v sobotu odložila hlasování o brexitové dohodě. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odhlasovala pozměňovací návrh, podle něhož se s definitivním schválením brexitové dohody musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva.

Tím pádem vstoupil do hry zákon proti tvrdému brexitu z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže do 19. října parlament neschválí rozvodovou dohodu, případně odchod z EU bez dohody.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Johnson stále věří, že Británie EU opustí do konce října

„Mnozí z těch, kteří dnes (v sobotu 19. října) hlasovali proti vládě, naznačili, že novou dohodu a její bezodkladnou ratifikaci podporují,“ uvedl Johnson v listu, jehož kopii zveřejnil na twitteru Tim Shipman z listu The Sunday Times. Věří tomu i šéf britské diplomacie Dominic Raab. „(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští týden,“ uvedl Raab o víkendu.

Odchod Spojeného království z EU podle plánu de facto potvrdil v neděli v televizi Sky News i náměstek britského premiéra Michael Gove. Ten řekl, že navzdory sobotnímu hlasování Dolní sněmovny plánuje britská vláda EU opustit k 31. říjnu. Zároveň však připustil, že se zvýšilo riziko tvrdého brexitu. „Kvůli včerejšímu (sobotnímu) hlasování nemůžeme zaručit, že žádost o odklad bude schválena,“ sdělil Gove.

Johnsonova vláda má v úmyslu předložit legislativní opatření k ratifikaci smlouvy o rozluce. Že má návrh dostatečnou podporu si myslí i Gove. Žádost o odklad brexitu by při schválení dohody Londýn stáhl.

Hlasování britského parlamentu o revidované výstupové dohodě se odkládá

Dolní komora britského parlamentu dnes udělala čáru přes rozpočet vládě premiéra Borise Johnsona, když hlasovala pro odsunutí rozhodnutí ohledně upravené dohody o brexitu.

Dětinské chování a mizerná dohoda

„Johnsonovo dětinské odmítnutí dokonce i podepsat dopis (s žádostí o odklad brexitu) potvrzuje, čeho jsme se vždy obávali, že Johnson se se svou arogancí domnívá, že stojí nad zákonem a nad odpovědností,“ podotkl ve své reakci zveřejněné na twitteru labouristický předák John McDonnell.

Stínový ministr financí McDonnell také uvedl, že se labouristé vynasnaží dohodu upravit přes pozměňovací návrhy tak, aby byla přijatelná pro všechny, chtějí zahrnout například lepší ochranu práv zaměstnanců. McDonell nevyloučil ani projednávání druhého referenda o brexitu. „Vždy jsme prosazovali, aby rozhodl lid,“ uvedl.

Mluvčí labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer, kterého citovala stanice BBC na adresu premiéra řekl, že „pokud kvůli tomu, co předvedl s těmi dopisy, za 11 dní odejdeme bez dohody, ponese za to osobní zodpovědnost“.

Lídr protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage považuje novou dohodu, kterou Johnson s EU vyjednal, za „mizernou“. „Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit,“ řekl Farage v neděli v televizi Sky News.

Máme dohodu o brexitu, napsali Johnson i Juncker. Severoirští unionisté i Corbyn ji odmítají

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu, informovaly strany na Twitteru. Klíčoví severoirští unionisté jsou však proti, stejně jako lídr labouristů Jeremy Corbyn.

EU zatím čeká

Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského parlamentu. Podle informací ČTK se na tom včera shodli velvyslanci členských zemí unie. Dohodu o vystoupení Británie z EU, kterou ve čtvrtek vyjednal premiér Boris Johnson, může nyní podle diplomatů připravit ke schválení Evropský parlament.

https://twitter.com/JunckerEU/status/1184764705384124416

Včerejší dopolední schůzka velvyslanců s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká a diplomaté se během asi 15 minut domluvili na dalším postupu. K Johnsonovým sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. „Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu,“ řekl ČTK po dnešním jednání zdroj obeznámený s jeho výsledky.

Podle velvyslanců ale ze závěrů summitu nevyplývá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na EP, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná dnes. Odpoledne by měl jednat o dalším postupu koordinační výbor pro brexit, následně se sejde i vedení europarlamentu. Předseda sboru David Sassoli minulý týden řekl, že je parlament připraven o brexitové dohodě hlasovat, nejdříve ji ale musí schválit britští poslanci.

Francie je proti odkladu, Německo pro

Někteří politici v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dávali minulý týden na summitu EU jasně najevo, že o další prodlužování členství Británie nestojí. Pokud by však nová dohoda ve Spojeném království neprošla a hrozil by neřízený odchod země z EU, je podle diplomatů velmi pravděpodobné, že státy odklad brexitu jednomyslně schválí.

Unijní lídři by se však mohli shodnout pouze na krátkém, například měsíčním posunutí termínu odchodu. Země by pak opustila evropský blok ve chvíli, kdy by vstoupily v platnost zákony začleňující dohodu do britského práva a byla by schválena britským a unijním parlamentem.

Britský list The Sunday Times včera s odvoláním na unijní zdroje napsal, že nejpravděpodobnější variantou je, že by EU odložila termín brexitu o tři měsíce, pokud by se Johnsonovi v nadcházejícím týdnu nepodařilo dohodu v parlamentu prosadit. Británie by přitom podle listu mohla odejít i dříve, pokud by se podařilo dohodu schválit před 31. lednem 2020. Pokud příští týden nastanou komplikace, budou ale podle listu některé země včetně Německa tlačit na delší odklad brexitu, možná až do června příštího roku.

Námitky proti takovému odkladu brexitu by mohla mít Francie. Státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová dnes listu Journal du Dimanche řekla, že by měla EU „přestat věřit, že je v zájmu všech, aby se vše na šest měsíců zastavilo, a že potom bude všechno lepší“.

Francie a Německo se dohodly na pravidlech pro vývoz zbraní

Ministři Francie a Německa se po měsících vyjednávání dohodli na společné pozici k otázce vývozu zbraní. Kompromisu se podařilo dosáhnout ve středu 16. října na ministerském zasedání ve francouzském Toulouse.

Klíčové hlasování možná proběhne již dnes

Londýn včera informoval Brusel, že v pondělí předloží Johnsonova vláda parlamentu zákony začleňující brexitovou dohodu do britského práva a na úterý chystá hlasování o dohodě samotné.

Tusk bude s politickými vůdci zemí EU konzultovat další postup v průběhu tohoto týdne. Přihlížet přitom bude k vývoji v britském parlamentu.

Podle informací ČTK je ale možné, že bude britský parlament o nové brexitové dohodě hlasovat už dnes. Zda toto hlasování umožní, oznámí odpoledne předseda Dolní sněmovny John Bercow.