Britská vláda se připravuje na brexit bez dohody, průmyslu by však výrazně uškodil

[© Shutterstock/Bubble_Tea Stock]

Britská vláda plánuje s EU uzavřít novou rozvodovou dohodu, přestože s tím Brusel nesouhlasí. Londýn se proto připravuje i na neřízený odchod, vyhradil pro to miliardu liber i nový investiční fond. Podle podniků to ale není dostatečné. Tvrdý brexit by též mohl vést k rozpadu Británie, upozorňují Skotové.

Nová britská vláda se připravuje na brexit bez dohody. Listu The Sunday Times to v neděli 28. července řekl šéf úřadu vlády Michael Gove, který je zodpovědný za plánování brexitu bez dohody. Podle Govea Londýn „pracuje s předpokladem, že Evropská unie s Británií novou dohodu neuzavře“.

„Celá vláda bude nyní naplno pracovat“, aby se na vystoupení Británie z EU připravila, prohlásil Gove. „S novým premiérem (Borisem Johnsonem) a s novou vládou… opustíme Evropskou unii 31. října. Bez nějakých ‚jestli‘ a ‚ale‘. Bez dalších odkladů. Brexit je tu,“ uvedl Gove.

Miliarda liber na tvrdý i měkký brexit

Ministr financí Sajid Javid listu The Sunday Telegraph řekl, že vláda plánuje investovat asi miliardu liber do přípravy říjnového odchodu Británie z EU, ať už s dohodou či bez dohody.

Vysoké mimořádné výdaje mají připadnout mimo jiné na jednu z největších veřejných informačních kampaní, jejímž cílem je zajistit, aby jednotlivci i firmy byli na vystoupení Británie z EU bez dohody přichystáni.

Finance by měly jít i na 500 nových příslušníků pohraniční stráže a případné vybudování nové infrastruktury kolem přístavů.

Javidův předchůdce v úřadu Philip Hammond čelil kritice stoupenců brexitu, že na přípravu země na odchod z EU bez dohody nevynaložil dostatek peněz, uvedla agentura Reuters.

Opozice připravuje plán proti brexitu bez dohody

Podle listu The Guardian se Hammond ve středu sešel na soukromé schůzce s labouristickým stínovým ministrem pro brexit Keirem Starmerem, aby společně vypracovali plán, jak Johnsonovy plány na odchod Británie z EU bez dohody zhatit.

„Uděláme vše pro to, abychom zabránili odchodu bez dohody,“ řekl v neděli televizi Sky News vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Na otázku, zda se pokusí Johnsonově vládě vyjádřit nedůvěru, odpověděl, že situaci zhodnotí poté, co na počátku září skončí parlamentní prázdniny.

Cesta k brexitové dohodě vede skrze zrušení irské pojistky, prohlásil Johnson

Jen úplné vyškrtnutí tzv. irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Při svém prvním vystoupení v dolní komoře britského parlamentu to dnes prohlásil nový premiér.

Boris Johnson dal již ve čtvrtek ve svém prvním projevu po nástupu do funkce jasně najevo, že jeho vláda je odhodlána dodržet termín vystoupení Británie z EU 31. října. S EU by chtěl Johnson vyjednat novou dohodu, která by byla pro Británii lepší než ta, již dojednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová. Při své včerejší návštěvě Skotska prohlásil, že původní dohoda je „mrtvá“.

„Musíme se jí zbavit. Je ale prostor pro novou dohodu. Dáme našim přátelům velmi jasně najevo … jaké jsou limity a co chceme udělat. Jsme přesvědčeni, že díky dobré vůli na obou stranách to dva zralé politické subjekty, Velká Británie a EU, dokážou,“ uvedl včera Johnson.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale ve čtvrtek znovu zdůraznil, že EU o žádné nové dohodě jednat nebude. V takovém případě je prý Johnson připraven vyvést zemi z EU bez dohody.

Podle včerejších informací agentury Reuters prohlásil nový britský ministr zahraničí Dominic Raab (bývalý ministr pro brexit), že Evropská unie bude muset změnit svůj tvrdohlavý postoj, pokud se chce vyhnout brexitu bez dohody. Šéf britské diplomacie rovněž zopakoval, že vláda premiéra Johnsona si přeje uzavřít s Bruselem dohodu, musí být ale připravena i na to, že Spojené království odejde z EU 31. října bez ní.

Server Politico navíc včera informoval, že se Johnson nesetká s unijními lídři dříve než budou souhlasit se změnou irské pojistky.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Podniky se bouří a varují

Konfederace britského průmyslu (CBI) včera zároveň varovala, že na brexit bez dohody není přichystána ani Británie, ani Evropská unie. K tomuto závěru dospěla na základě analýzy plánů britské vlády, Evropské komise, členských států a podniků. Také zjistili, že odchod bez dohody by narušil 24 z 27 klíčových oblastí ekonomiky, jejichž přípravu na tento scénář zkoumali. Informovalo o tom zpravodajství Euronews.

Proto CBI předložila 200 doporučení, jak zlepšit připravenost zejména malých podniků. Po EU zase požaduje další dočasná opatření, která by zmírnila negativní následky, přestože Evropská komise v březnu oznámila dokončení příprav na tento černý scénář a v červnu informovala o stavu příprav.

Erasmus, doprava a práva občanů. Europarlament schválil opatření pro případ brexitu bez dohody

Evropským parlamentem dnes bez problémů prošla série opatření připravených ve snaze zmírnit negativní dopady případného brexitu bez dohody.

Britské podniky podle CBI už utratily miliardy liber za plány pro případ brexitu bez dohody, jejich úsilí ale hatí nejasné pokyny z vlády i nejistota kolem časového rozvrhu. Málo připravené jsou podle konfederace především menší firmy.

Generální ředitel britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Mike Hawes minulý týden nového premiéra Borise Johnsona varoval, že případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody představuje existenční riziko pro britský automobilový průmysl.

„Jsme vysoce integrováni s Evropou a brexit bez dohody by vedl k obrovským celním nákladům a k výpadkům, které by ohrozily výrobu,“ napsal Hawes v dopise premiérovi. „Brexit bez dohody představuje existenční hrozbu pro naše odvětví,“ dodal.

Dřívější údaje SMMT ukázaly, že investice do automobilového průmyslu v Británii se loni kvůli obavám ohledně brexitu propadly téměř o polovinu na 589 milionů liber (16,7 miliardy Kč). Výroba aut v Británii loni podle SMMT klesla o devět procent na pětileté minimum 1,52 milionu. Zaznamenala tak nejprudší pokles od hospodářské recese z let 2008 a 2009.

Tvrdý brexit zasáhne český export do Británie. Ekonomové odhadují pokles až o 20 procent

Velká Británie je pátým největším obchodním partnerem České republiky. Brexit může toto postavení ohrozit.

Některé významné automobilové společnosti už dříve varovaly před negativními dopady nových cel a vyšší administrativní zátěže v případě brexitu bez dohody. Americká automobilka Ford například v lednu uvedla, že pokud Spojené království opustí Evropskou unii bez dohody, mohlo by ji to stát až miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč).

Proto již zahraniční firmy plánují odchod z Británie.

Například francouzská automobilka PSA přesune veškerou výrobu z továrny v britském městě Ellesmere Port do kontinentální Evropy, pokud se závod v důsledku odchodu Británie z Evropské unie stane neziskovým. Podle pondělních informací britského listu Financial Times (FT) to uvedl generální ředitel podniku Carlos Tavares.

Továrna Ellesmere Port vyrábí automobily značky Astra, společnost PSA ji získala v roce 2017 v rámci převzetí značek Opel a Vauxhall od amerického konkurenta General Motors.

Podle Tavarese by firma v případě neuspokojivé podoby brexitu vyráběla nové verze automobilů Astra v jižní Evropě. To by pravděpodobně vedlo k uzavření britského závodu, který zaměstnává více než 1000 lidí, píše britský list.

„Upřímně řečeno bych preferoval výrobu v Ellesemere Port. Ale pokud budou podmínky špatné a nebude možné vyrábět se ziskem, musím chránit zbytek společnosti,“ řekl Tavares listu Financial Times.

Nejasná podoba brexitu je znát i na finančních trzích. Libra vůči dolaru včera v důsledku nejistoty kolem brexitu klesla podle BBC nejníže za uplynulých 28 měsíců.

Johnson chce brexit bez dohody navzdory odporu britského parlamentu

V Británii se schyluje k výměně vládních lídrů. Osud brexitu je však nejasný. Favorit Johnson chce z Unie odejít za každou cenu na konci října. V tom mu ale brání britský parlament. S takovým scénářem nesouhlasí ani členské státy Unie.

Po brexitu: semknutí či rozpad Británie?

Johnson včera zavítal na první návštěvu Skotska ve funkci premiéra. Ještě před zahájením cesty na sever Johnson vyzval, aby se v době příprav na „zářnou budoucnost po brexitu“ pracovalo i na obnovení „vazeb, které pojí Spojené království“.

Johnson se při návštěvě Skotska setkal také se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou. Obě političky důrazně vystupují proti možnosti, že by Spojené království Evropskou unii opustilo 31. října bez dohody. Proti brexitu bez dohody se staví i velšský protějšek Sturgeonové Mark Drakeford, přestože obyvatelé Walesu, spolu s Anglií, hlasovali v osudném referendu pro odchod celé země z Unie. Návštěva Walesu i Severního Irska nového premiéra ještě čeká.

Skotská národní strana (SNP), kterou vede skotská premiérka Sturgeonová, v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. Johnsona po jeho nástupu do funkce dokonce SNP označila za „posledního premiéra Spojeného království“.

Místo rozpadu semknutí. Jak jinak ještě brexit proměnil EU?

Brexit už je, pokud nebude odložen, za dveřmi. Odchod členské země Evropskou unii samozřejmě ovlivnil, obzvlášť jedná-li se o tak významnou zemi jakou je Velká Británie. Jak ale brexit EU vlastně proměnil?

„Skotský lid nehlasoval pro vládu toryů, nehlasoval pro nového premiéra, nehlasoval pro brexit a zcela jistě nehlasoval pro katastrofický brexit bez dohody, který nyní plánuje Boris Johnson,“ řekla včera Sturgeonová, která v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska. To poslední se konalo v roce 2014, ale 55 % zúčastněných se vyslovilo proti odtržení se od zbytku Spojeného království. V referendu o brexitu z června 2016 se Skotsko většinově (62 %) vyjádřilo pro setrvání v Unii.

Kvůli brexitu bez dohody se může podle irského premiéra Leo Varadkara dostat do popředí i otázka sjednocení irského ostrova.

Johnson včera také oznámil vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun). Skotský ministr financí Derek Mackay ale prohlásil, že nejde o Johnsonův počin s tím, že fond byl předmětem jednání už za předchozí vlády.

Brexit ohrožuje mír v Severním Irsku, říká nová šéfka strany Sinn Féin

Ani tvrdý, ani měkký brexit neprospěje klidné situaci v Severním Irsku, říká nová šéfka irské politické strany Sinn Féin. Obává se, že by obnovení hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem mohlo vést k zvýšenému napětí mezi severoirskými separatisty a unionisty.