Britská opozice vyzývá po rozhodnutí soudu premiéra k rezignaci. Konzervativci mlčí

© Shutterstock

Britský konzervativní premiér Boris Johnson by měl podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna zvážit rezignaci a vypsat volby. K demisi ministerského předsedu kvůli dnešnímu verdiktu nejvyššího soudu, který je pro vládu nepříznivý, vyzval i lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford, uvedla televize Sky News. Šéfka proevropských liberálních demokratů Jo Swinsonová prohlásila, že Johnson není způsobilý stát v čele kabinetu.

Britský nejvyšší soud dnes v jednomyslně přijatém verdiktu označil za nezákonnou pětitýdenní přestávku v zasedání parlamentu, kterou Johnson prosadil u královny a která podle premiérových odpůrců měla tento a příští měsíc znemožnit poslancům pracovat v klíčovém období před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná, rozhodl britský nejvyšší soud

Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná.

Kritika ze všech stran

„Vyzývám Borise Johnsona, aby zvážil svou pozici,“ prohlásil Corbyn na sjezdu labouristů v přímořském letovisku Brighton. Jeho reakci podle agentury Reuters provázelo mohutné skandování „pryč s Johnsonem“. Podle Corbyna jsou labouristé připraveni vytvořit vládu.

Zástupce SNP Blackford řekl v rozhovoru se Sky News, že Johnsona, jenž jako vítěz vnitrostranického hlasování nahradil svou předchůdkyni Theresu Mayovou, nezvolil lid. „Měl by proto udělat čestnou věc a rezignovat,“ uvedl poslanec. Předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová označila rozhodnutí soudu za „historické“.

Podle šéfky liberálních demokratů Swinsonové rozsudek o nezákonnosti přerušení schůze parlamentu ukázal, že „Johnson uvedl v omyl královnu a nezákonně umlčel zástupce lidu“. „Chystám se znovu ujmout svých povinností v Dolní sněmovně a (pokusím se s dalšími stranami) zastavit brexit,“ uvedla Swinsonová.

Evropská unie trvá na „neprůstřelné“ irské pojistce

Nezbytnou součástí jakékoli dohody o britském odchodu z EU je „plně proveditelné a právně funkční řešení“ problému kolem irské hranice. Evropská komise to uvedla po dnešním setkání Michela Barniera se Stephenem Barclayem.

Podle labouristického starosty Londýna Sadiqa Khana chtěl Johnson parlament „umlčet“. „Parlament se nyní musí okamžitě sejít, aby poslanci mohli pokračovat ve své práci a pohnat k zodpovědnosti tuto nedemokratickou a nečestnou vládu,“ uvedl.

Překvapivá byla podle britských médií reakce lídra Strany pro brexit Nigela Farage. Johnsonovo rozhodnutí vynutit si parlamentní přestávku označil za „vůbec nejhorší politické rozhodnutí“. Zároveň vyzval, aby premiér propustil svého vlivného poradce Dominica Cummingse.

Podle předsedy Strany pro brexit, jejímž je Farage lídrem, Richarda Tice, si nyní veřejnost musí uvědomit, že „neopustíme Evropskou unii 31. října“. „Budeme muset požádat Evropskou unii o odklad,“ uvedl Tice.

Aktivistka Gina Millerová, která podala k soudu jednu ze stížností, o nichž se dnes rozhodovalo, uvedla, že se poslanci musí vrátit zpět do parlamentních lavic a „být stateční a odvážní“ ve snaze pohnat k zodpovědnosti „tuto bezskrupulózní vládu“.

„Aspoň jednu velkou úlevu přinesla brexitová sága: právní stát ve Spojeném království žije a kope,“ uvedl na Twitteru hlavní vyjednavač Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt. „Ve skutečné demokracii by neměl být parlamentu nikdy umlčen,“ dodal.

Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která donedávna zajišťovala menšinové Johnsonově vládě většinu v parlamentu, v krátké reakci pouze uvedla, že verdikt respektuje.

Severoirčané odmítají ústupky Unie ohledně irské pojistky. Nechtějí rozdělit Spojené království

Severoirská strana DUP nesouhlasí s návrhem EU, aby se irská pojistka po brexitu vztahovala pouze na Severní Irsko. Odchod z Unie podle ní nesmí vytvořit obchodní bariéry mezi irským a britským ostrovem.

Konzervativci dostali pokyn mlčet

Vláda zatím na rozhodnutí nejvyššího soudu nijak nereagovala. Podle britských médií, která se odvolávají na vládní zdroje, se kabinet snaží verdikt „strávit“. Žádné vyjádření neposkytl ani Buckinghamský palác.

Poslankyně Amanda Millingová, která v parlamentu dohlíží na hlasovací disciplínu konzervativních poslanců, dnes v e-mailu, který má k dispozici stanice Sky, vyzvala, aby členové vládní strany neposkytovali k soudnímu verdiktu rozhovory médiím a nevyjadřovali se ani na sociálních sítích.

Konzervativní poslanec Tom Tugendhat nicméně již na Twitteru zveřejnil snímek z Dolní sněmovny. „Zasedáme,“ napsal.