Britská opozice chce zabránit brexitu bez dohody pomocí zákonů. Jinak se země může dostat do rukou Američanů

[© Shutterstock/chrisdorney]

Opoziční strany britského parlamentu se dnes shodli na strategii proti brexitu bez dohody pomocí legislativního odložení data odchodu. Záložním plánem je hlasování o důvěře vládě Borise Johnsona.

Lídři opozičních uskupení v britském parlamentu – Skotské národní strany, Liberálních demokratů, Změny pro Spojené království, velšské Plaid Cymru a zelených – se shodli na naléhavé potřebě spolupracovat ve snaze zabránit scénáři brexitu bez dohody. Uvádí se to ve společném prohlášení po dnešním jednání, které svolal lídr labouristů Jeremy Corbyn.

Podle poslankyně Anny Soubryové se bude opozice snažit brexit bez dohody odvrátit pomocí zákonů. Hlasování o důvěře vládě si Corbyn nechá jako záložní variantu, píše deník The Guardian. Do nového data odchodu Británie z Unie, který je naplánován na konec října, zbývá 65 dnů.

Johnsonova žádost o nové brexitové jednání a nahrazení irské pojistky sklízí kritiku z EU i Irska

Irská pojistka je jediné možné životaschopné řešení, které neprolomí Velkopáteční dohodu a nepovede k návratu tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, vzkazují do Londýna Brusel i Dublin.

Zákony proti brexitu bez dohody

Labouristický lídr v polovině srpna vyzval zákonodárce, kteří si nepřejí odchod z Evropské unie bez dohody, aby pomohli hlasováním o nedůvěře svrhnout vládu premiéra Borise Johnsona, odložit brexit a dovést Británii k předčasným volbám. Diskutováno bylo také referendum, které by se týkalo brexitu bez dohody.

Například předsedkyně proevropských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ale v pondělí řekla, že Corbyn hlasování o nedůvěře sám ohrožuje, když trvá na tom, aby byl předsedou prozatímní vlády právě on.

Informace z dnešního jednání ale nasvědčují tomu, že opozice včetně Corbyna bude nejdříve hledat legislativní prostředek, jak Johnsona donutit k odkladu, pakliže by se nerýsovala dohoda se zbytkem Unie. Premiér ale jakýkoliv další odklad brexitu odmítá, jak mnohokrát deklaroval.

Přechodná vláda vedená Corbynem? Hlasy liberálních demokratů mohou být klíčové

Britští liberální demokraté jsou pod sílícím tlakem, aby podpořili případnou přechodnou vládu vedenou šéfem labouristů Jeremym Corbynem. Šéfka liberálů Jo Swinsonová přehodnocuje svůj silně odmítavý postoj.

„Dnes ráno (to bylo) výborné setkání se všemi lídry opozičních stran. Shodujeme se, že budeme pracovat společně, abychom zastavili brexit bez dohody schvalováním zákonů,“ napsala na twitteru Soubryová. Ta stojí v čele pětičlenného klubu poslanců složeného z bývalých konzervativců a labouristů.

Krátké společné prohlášení sice zmiňuje i hlasování o důvěře vládě, podle zdrojů deníku The Guardian nicméně legislativní cesta dostane přednost. V tomto duchu se vyjádřil také lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford. Šéfové opozičních stran avizovali, že o záležitosti budou dál jednat.

Corbyn následně prostřednictvím dopisu nabídl spolupráci 116 konzervativním a nezávislým zákonodárcům, kteří podle něj 27. března hlasovali proti brexitu bez dohody. Mezi adresáty je i expremiérka Theresa Mayová, která se ale při zmíněném hlasování zdržela.

Corbyn napsal, že za optimální postup považuje odsunutí odchodu z EU a následné uspořádání předčasných voleb. „Uvědomuji si, že s tímto nemusí všichni kolegové souhlasit. Tudíž bych vás rád přizval k dialogu se mnou… a dalšími opozičními stranami, abychom našli cestu, jak může být vyjádřena zjevná vůle parlamentu proti odchodu bez dohody,“ uvedl.

Británie není připravena na brexit bez dohody. Obchod země se zámořím by se však mohl zvýšit

Přípravy na brexit, s dohodou či bez ní, pokračují. Jaký scénář nastane, zatím není jasné. Minulý týden jednala britská strana s americkými protějšky o budoucích obchodních vztazích. Britské podniky však upozorňují, že i sebelepší přípravy nemusí stačit.

Po neřízeném brexitu ve spárách Trumpu

Corbyn podle dnes zveřejněného článku britského serveru Independent slíbil, že udělá maximum pro to, aby zabránil neřízenému odchodu Británie z Evropské unie. Zároveň upozornil, že by brexit bez dohody vydal Británii na milost americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

„Uděláme vše, co bude nutné, abychom zastavili katastrofální brexit bez dohody, pro který nemá tato vláda žádný mandát,“ napsal Corbyn. „Náš premiér se vtírá do Trumpovy přízně, protože brexit bez dohody je ve skutečnosti brexit s Trumpovou dohodou,“ dodal lídr opozice.

Spojenectví prezidenta USA s britským premiérem Borisem Johnsonem, které se projevilo mimo jiné na summitu skupiny G7 v jihofrancouzském Biarritzu, označil Corbyn za „obrovské nebezpečí pro naši planetu“.

Případný odchod Británie z EU bez dohody by podle Corbyna zemi vydal napospas nejen Trumpovi, ale i „velkým americkým korporacím, které se jen třesou, aby se zakously do naší NHS (státní zdravotní služby), aby zazvonily umíráčkem našemu ocelářskému průmyslu, aby nás připravily o naše standardy v potravinářství a v ochraně zvířat“.

Chaos po brexitu bez dohody by podle něj byl „zlatým dolem“ pro spekulanty s librou. Brexit bez dohody by byl „brexitem bankéřů“, dodal v článku na serveru Independent lídr opozičních labouristů.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Nejasný osud brexitu

Britští poslanci po letní pauze opět usednou do lavic za týden. Komentátoři očekávají velkou bitvu mezi vládou a oponenty brexitu bez dohody, k nimž se řadí i část Johnsonových konzervativců. Většina dolní komory parlamentu si podle všeho tuto krajní podobu odchodu z EU nepřeje, v Dolní sněmovně se ale dosud nikdy nenašla dostatečná podpora pro jinou variantu, včetně stávající dohody o rozluce, která byla na začátku roku třikrát odmítnuta.

Sám Johnson přitom také říká, že si brexit bez dohody nepřeje, zároveň ale slibuje, že Británie Unii opustí 31. října za jakýchkoli okolností. Zbytek EU podle něj musí věřit, že Británie je připravena po krajní variantě sáhnout, aby bylo možné získat ústupky ohledně brexitové dohody.

Osud brexitu je podle Johnsona nyní v rukou EU. S Tuskem se ale neshodne

Britský premiér nadále deklaruje snahu odejít z EU s dohodou a žádá nejvyšší představitele, ať mu v jejím opětovném vyjednání kvůli irské pojistce pomohou. Nemá ale zatím žádnou životaschopnou alternativu. Problematické jsou i jiné pobrexitové oblasti.