Britové žádají zrušení brexitu. Vláda je však na pokraji rozpadu

[© Shutterstock/Ms Jane Campbell]

Masové protesty v Londýně žádající další referendum o brexitu nebo petice za odvolání odchodu Británie z Unie. Těmito kroky Britové dávají vládě najevo, jak si představují budoucnost své země. Krize britské politiky však nadále pokračuje a osud rozvodové dohody je stále nejasný.

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu dnes debatují o dalším postupu v brexitu a o sérii dodatků nebo alternativ k vládnímu plánu odchodu Británie z EU. Zároveň se očekává, že by premiérka Theresa Mayová poslance mohla informovat o průběhu summitu EU a o plánech ohledně dalšího postupu v otázce brexitu.

Za jisté pozorovatelé považují to, že se dnes poslanci pokusí převzít kontrolu nad programem své středeční schůze. Pokud by se jim to podařilo, mohli by na ní přijmout rozhodnutí, která by byla na rozdíl od takzvaných dodatků pro vládu závazná. Spojenci premiérky Mayové by se navíc mohli dnes pokusit využít hlasování k tomu, aby zrušili rozhodnutí předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, podle kterého není možné, aby poslanci napotřetí hlasovali o vládní brexitové dohodě, pokud zůstane ve stejné podobě jako při druhém hlasování.

Aby Británie v pátek neopustila Evropskou unii, budou muset tento týden – podle britského tisku zřejmě ve středu či ve čtvrtek – zrušit poslanci část loni schváleného zákona, který stanovuje 29. březen jako den odchodu Spojeného království z EU.

Po vyjednání odkladu na summitu Evropské rady se tak stane nejdříve 12. dubna. V britském tisku se mezitím objevují zprávy, že by premiérka mohla či měla kvůli krizi kolem brexitu rezignovat.

Lídři zemí EU s odkladem brexitu souhlasí, počítají s dubnovou a květnovou variantou

V Bruselu ve čtvrtek začal summit Evropské rady. Původně se příliš velký pokrok okolo brexitu nečekal, nyní se ale ukazuje, že premiéři a prezidenti sedmadvacítky alespoň částečně vyslyší žádost Theresy Mayové o odklad odchodu její země z EU.

Mayová získala minulý čtvrtek v Bruselu na summitu EU souhlas s odkladu brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU, kterou předtím už dvakrát odmítli. Mayová by podle serveru BBC mohla vyvolat v Dolní sněmovně třetí hlasování o své brexitové dohodě v úterý. Vláda však naznačila, že tak neučiní, pokud si nebude jistá, že dohoda má dostatečnou podporu poslanců ke schválení.

V pátek totiž premiérka Mayová rozeslala všem britským poslancům dopis, v němž podle agentury Reuters naznačila, že parlamentu možná tento týden nepředloží do třetice svou brexitovou dohodu. Mayová také členům Dolní sněmovny nabídla schůzky, pokud o to budou mít zájem.

„Pokud to bude vypadat, že pro opětovné předložení dohody příští týden není dostatečná podpora, nebo ji Dolní sněmovna opět odmítne, můžeme do 12. dubna požádat o další odklad – to ale bude znamenat účast ve volbách do Evropského parlamentu,“ napsala v pátek Mayová poslancům v dopise, z něhož citovala agentura Reuters.

Co znamená odklad brexitu pro volby do Evropského parlamentu?

Pokud se odložení termín brexitu, Británie se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, jinak jí hrozí žaloba před Soudním dvorem EU. Diplomaté EU se obávají, že Britové do Štrasburku pošlou 73 Nigelů Faragů.

Britská premiérka v ohrožení

O své brexitové strategii a o tom, zda je šance, že by její dohodu o vystoupení Británie z EU poslanci schválili, Mayová v neděli jednala s ministry a rebelujícími konzervativními zákonodárci ve venkovském sídle britských premiérů Chequers.

Britský nedělník The Sunday Times napsal, že Mayová čelí ve svém kabinetu rostoucímu tlaku, aby kvůli situaci kolem brexitu rezignovala. Řada ministrů nicméně tvrzení popřela a vyjádřila Mayové podporu. Bulvární deník The Sun uvedl, že premiérčina dohoda má šanci na schválení pouze tehdy, pokud premiérka slíbí, že po schválení okamžitě rezignuje a budou vyhlášeny volby jejího nástupce.

„The Sun Theresu Mayovou podporoval ještě předtím, než se stala premiérkou, teď ale ztratila podporu velké části země i své strany,“ napsal deník.

Masivní demonstrace v Londýně

V sobotu prošlo centrem Londýna statisíce odpůrců brexitu, kteří požadovali uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii. Informovala o tom agentura Reuters. Organizátoři akce nicméně tvrdí, že počet účastníků demonstrace přesáhl jeden milion. Srovnatelný počet lidí ve Spojeném království podle BBC vyšel do ulic na protest proti válce v Iráku v roce 2003.

Demonstranti – někteří v pestrých kostýmech a mnozí s vlajkami EU – se sešli u Hyde Parku, odkud společně pochodovali k parlamentu. Odpůrci brexitu se obávají poklesu životní úrovně a ekonomických ztrát po odchodu z EU, poznamenala agentura DPA.

„Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost. Je to naše generace, která bude muset žít s důsledky této pohromy,“ řekla Reuters osmnáctiletá Phoebe Pooleová. „Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si o budoucnost starosti,“ dodala.

https://twitter.com/SadiqKhan/status/1109860343222800394

Starosta Londýna Sadiq Khan na twitteru zveřejnil video, ve kterém stojí po boku demonstrantů s transparenty s nápisem „Nechte rozhodnout lid“. Sám přitom situaci kolem brexitu označil za „naprostý nepořádek“ s tím, že Britové nehlasovali pro brexit bez dohody. „Žiji v Londýně celý život a nikdy jsem ho neviděl tak krásný, jako ho vidíte dnes vy,“ řekl starosta účastníkům pochodu.

Khan dále ve své řeči kritizoval vládu, že upřednostňuje stranickou politiku nad národním zájmem, místo toho, aby poslouchala lid.  Na závěr vyzval k odvolání aktivace článku 50 Smlouvy o EU, který upravuje odchod země z Unie.

Dvě stovky autobusů byly předem zarezervovány, aby na pochod přivezly lidi z celé Británie. Jeden vyrazil ze Skotska už o páteční noci, jiný vyjel časně ráno z Cornwallu na západě Anglie.

Podle průzkumu společnosti YouGov si však jen necelá třetina Britů myslí, že demonstrace mohou něco změnit. Naopak polovina dotázaných je toho názoru, že větší vliv může mít podepsání petice, třeba té, která od minulého týdne požaduje zrušení brexit a setrvání v EU.

Do dnešního dne (25.3.) iniciativa získala přes 5,4 milionu podpisů. V sobotu večer přitom petice měla o milion podpisů méně. Bezprecedentní nápor lidí, kteří chtějí petici podepsat, již několikrát dokonce pozastavil webové stránky britské Dolní sněmovny.

Organizátorka iniciativy Margaret Georgiadouová uvedla, že obdržela tři telefonáty, ve kterých jí někdo vyhrožoval smrtí, a přišly jí také nenávistné vzkazy na facebooku. Poslankyně liberálních demokratů Layla Moranová řekla, že petice může vnést čerstvý vzduch do kampaně usilující o druhé brexitové referendum. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová mezitím uvedla, že teď nadešla chvíle, kdy je největší šance zabránit brexitu bez dohody.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí – tedy 52 procent – hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v Unii. Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum. Argumentují i tím, že při současných zmatcích a bezradnosti politiků by osud Británie opět měli vzít do rukou občané.

Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU. I případné druhé hlasování o brexitu by ale podle aktuálních průzkumů dopadlo těsně, ačkoli poměr hlasů se kloní spíše proti opuštění Unie. Premiérka Mayová se však opakovaně vyslovila proti opakování referenda. Uvažovat nad ním poprvé začala v polovině března uprostřed série hlasování britského parlamentu o dalším postupu v odchodu země z Unie.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Mezitím v Anglii pokračují výrazně menší pochody podporovatelů brexitu. Zahájeny byly na severu Anglie před týdnem a směřují k Londýnu. Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage se k sobotnímu pochodu připojil ve vesnici Linby u Nottinghamu. Asi 200 demonstrantům na místě řekl, že premiérka Mayová Britům udělala ostudu.