Británie už není členem EU, opravdová změna ale teprve přijde. Hrozí cla a kontroly

© Shutterstock

Češi žijící v Británii zatím dopady brexitu nepociťují. Budoucnost Evropanů v Británii ale závisí na dohodě, kterou by měla EU s Británií uzavřít do konce letošního roku.

S koncem ledna se Evropská unie oficiálně rozloučila s Velkou Británií. Opravdová změna ale nastane až poté, co skončí tzv. přechodné období, tedy 31. prosince 2020. Pokud se do té doby obě strany nedohodnou na prodloužení přechodného období nebo na podobě nových vztahů, Británie k 1. lednu 2021 vystoupí jak z celní unie, tak i z jednotného vnitřního trhu.

„Je to rozhodnutí britského premiéra a bude to mít své důsledky,“ uvedl dnes před poslanci Evropského parlamentu hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. „Pokud jednání ztroskotají, budeme mít cla a kvóty na veškeré britské produkty,“ dodal.

Jednání s Británií, které by mělo trvat pouhých jedenáct měsíců, bude podle Barniera odlišné od dosavadních obchodních rozhovorů mezi EU a jejími partnery. „Když jednáme s Kanadou nebo Japonskem, snažíme se jim přiblížit a dospět k dohodě,“ vysvětlil vyjednavač s tím, že pokud se EU s druhou stranou nedohodne, zůstává ve vzájemných vztazích „status quo“.

V případě brexitových jednání je to ale opačně. Pokud se EU s Británií nedohodne, nastane razantní změna. EU i Británie začnou kontrolovat veškeré produkty putující z jednoho trhu na druhý. Navíc začnou platit cla a další podmínky vyplývající z pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Britský premiér Boris Johnson několikrát prohlásil, že bude usilovat o vytvoření dohody připomínající obchodní smlouvu CETA, kterou EU uzavřela s Kanadou. Barnier dnes ale znovu připomenul, že CETA se vyjednávala déle než sedm let.

Komise svou vizi budoucích vztahů s Británií zveřejnila minulý týden. Navržený mandát pro vyjednávání ale ještě musí schválit členské státy v rámci Rady EU. Barnier doufá, že k tomu dojde během zasedání, které se má uskutečnit již 25. února.

Obchod, bezpečnost a rovné podmínky. Barnier představil mandát pro vyjednávání s Británií

Téměř roční přechodné období pro vyjednání budoucích vztahů EU a Spojeného království začalo. Návrh vyjednávacího mandátu dnes představil hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. EU chce Británii nabídnout ambiciózní obchodní dohodu.

Evropský parlament bude o návrhu hlasovat ve středu 12. února. Z pozitivních ohlasů dnešní rozpravy ve Štrasburku je ale zřejmé, že europoslanci výrazné námitky vůči navrženému mandátu nemají.

Brexit se zatím na životech Čechů v Británii nepodepsal

Vyjednávání mezi EU a Velkou Británií sledují i Češi žijící ve Spojeném království. Jejich počet se odhaduje až na sto tisíc, přesné číslo není známé. Pokud Češi chtějí v Británii zůstat, musí se zde registrovat a získat „status usedlíka“. Na ten mají nárok v případě, že v zemi žijí déle než pět let. V případě, že zde žijí kratší dobu, britské úřady jim na základ registrace udělí tzv. předběžný status usedlíka, který se po pěti letech pobytu změní v plný.

Jak ale upozornil ministr zahraničí Tomáš Petříček během své nedávné návštěvy Manchesteru, do registru se zatím přihlásila pouze třetina Čechů. Dosud neregistrované krajany proto vyzval k tomu, aby nezaháleli a o status usedlíka požádali včas. Upozornil také, že v Británii žije řada Čechů, kteří mají již neplatné doklady totožnosti. I oni by měli situaci urychleně řešit, aby se vyvarovali případným problémům. Pomoci jim má i loni otevřený generální konzulát v Manchesteru.

EU se připravuje na jednání o budoucím partnerství s Británií. Čas a priority budou hrát důležitou roli

Dva týdny před odchodem Velké Británie z EU se v Bruselu naplno rozjíždějí debaty, o jakou dohodu s Londýnem bude usilovat zbývajících 27 zemí vzhledem ke krátkému období na její uzavření do konce roku. Ve hře je celá řada priorit.

Informace o povinnostech a podmínkách spojených s odchodem Británie z EU chce lidem poskytovat i britská vláda. Na informační kampaň má v plánu vyčlenit až 9 milionů liber (cca 266 milionů korun).

„Od brexitu uplynul týden a zatím se nezměnilo vůbec nic,“ potvrdila ředitelka České školy v Manchesteru Pavla Matásková. Přiznala však, že má obavy právě z konce přechodného období. S ním by totiž mohly přijít nejen hraniční kontroly a cla, ale také konec přeshraničním vzdělávacím programům, jako je Erasmus+. Ten podporuje jak studium v zahraničí, tak i praktické stáže. Právě do nich je Česká škola v Manchesteru zapojena.

Budoucnost obchodu, přeshraničních studijních programů a dalších společných projektů budou předmětem právě připravované dohody mezi Británií a EU. Premiér Johnson již od začátku nešetří ostrou rétorikou, vyjednavač Barnier ale opět potvrdil, že EU nehodlá dát Británii „nic zadarmo“. Pokud chce mít Británie s EU blízké vztahy, bude muset plnit unijní pravidla a podmínky. To se však premiéru Johnsonovi příliš nezamlouvá. Alespoň to vyplývá z jeho dosavadních vyjádření.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?