Británie se připravuje na brexit bez dohody. Vláda doporučuje firmám přijmout speciální zaměstnance

Dominic Raab © European Union, 2018

Brexit se blíží a britské firmy potřebují vědět, co je čeká v případě naplnění toho nejhoršího scénáře. Britská vláda jim proto poskytuje mimořádně detailní materiály.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes představil prvních 25 dokumentů, které mají Británii připravit na možnost, že země opustí Unii, aniž by se s Bruselem na podmínkách tohoto odchodu dohodla.

Zodpovědná vláda musí být připravena na všechny varianty, vysvětlil tento krok ministr. Zároveň si však myslí, že dobrá dohoda s EU je stále na dosah.

„Naším cílem je zajistit pokračující hladké fungování obchodu, dopravy, infrastruktury, výzkumu, humanitárních programů a finančních toků,“ řekl na tiskové konferenci Raab s tím, že v případě selhání vyjednávání by to mohlo znamenat některá jednostranná opatření. Po odchodu z EU se podle něj Británii v dlouhodobém horizontu bude dařit lépe. Připustil ale, že z krátkodobého hlediska mohou nastat „výzvy“.

Podle ministra by odchod z Unie bez dohody s Bruselem neznamenal pro jednotlivé obyvatele Británie velké změny, připravit se prý musí firmy. Vláda plánuje do konce září zveřejnit kolem 80 dokumentů s vodítky pro nejrůznější subjekty, zejména podniky. EU podle webu BBC už takových dokumentů vytvořila 68.

Jednání o brexitu jde do finále. Obavy o odchod bez dohody jsou ale čím dál větší

Podzimní summit EU, kdy by měla být na stole dohoda o odchodu Britů z Unie, se nezadržitelně blíží, ale otázka irských hranic nebo budoucích vztahů stále nemá odpověď. Londýn zatím chrlí další představy o své budoucnosti mimo jednotný trh. 

Britům hrozí zdražení plateb kartou za služby z EU

Podle generálního ředitele Britské obchodní komory Adama Marshalla, kterého citoval EURACTIV.com, je právě vláda zodpovědná za to, aby podnikům dala co nejdetailnější technické informace, které by jim pomohly vyhnout se významnému narušení po brexitu.

Marshall upozornil, že firmy potřebují zejména vědět více o budoucnosti celních a daňových procedur, imigračních pravidel a způsobu, jak budou probíhat transakce mezi společnostmi.

Vláda dnes zveřejnila celkem 148 stránek materiálů pokrývajících zdravotnictví, zemědělství nebo finančnictví. Podle britských médií z nich například vyplývá, že v případě smluvně neošetřeného brexitu by Brity pravděpodobně čekalo zdražení plateb kartou za služby z EU nebo zpomalení finančních transakcí. Britové žijící v zahraničí by také mohli ztratit přístup k bankovním účtům ve své vlasti, napsal deník The Guardian.

Kvůli brexitu hrozí Británii odchod výzkumníků, tvrdí studie

Evropské fondy hrají v britském univerzitním výzkumu důležitou roli. Zatím není jasné, jak Spojené království nahradí jejich výpadek po odchodu z Evropské unie.

Britští novináři si všímají, že vláda v nových dokumentech opakovaně doporučuje podnikům zaměstnat speciální pracovníky, kteří by pomohli s dodatečnou byrokratickou zátěží. Společnosti obchodující se státy EU by se také měly připravit na obnovení celních kontrol a nákup nových softwarů nebo logistické podpory. Raab zároveň vyloučil možnost ohrožení dodávek potravin a ujistil, že Britové si i po brexitu budou moci vychutnávat tradiční sendvič se slaninou, salátem a rajčaty. Podle něj by bylo zapotřebí rozšířit zásoby léků na šest měsíců, přičemž stávající britské zásoby více než 200 druhů léčiv údajně vystačí na tři měsíce.

„Některé detaily jsou mimořádné,“ napsal o nových vládních dokumentech reportér televize Sky News Lewis Godall. „Například tahle sekce o dovozu spermatu k darování z Dánska. Ukazuje se, že pokud by nebyla dohoda, možná bychom si museli začít vyrábět víc vlastního,“ uvedl na twitteru.

Británie neočekává, že by se EU chovala mstivě

Zastánci brexitu v konzervativní straně několik měsíců volají po tom, aby kabinet uspíšil přípravy eventuálního opuštění EU bez dohody, což by vylepšilo pozici Londýna v poslední fázi vyjednávání v Bruselu, napsal deník The Guardian. Opoziční labouristé případný neúspěch rokování označují za „katastrofální“.

Ministr Raab dnes ve vysílání BBC zdůraznil, že Británie by po případném selhání vyjednávání o brexitu zůstala zodpovědným partnerem. Neočekává, že by se EU v takovém případě chovala „mstivě“.

EU se má připravit na obě varianty brexitu, s dohodou i bez ní. Plán Londýna o budoucích vztazích s Unií je pro Barniera nejasný

Za tři měsíce by měla být hotova dohoda o brexitu. Pokud se tak nestane, Británie odejde z EU bez dohody, což by mělo vážné následky pro obě strany. O možnostech i budoucích vztazích se dnes diskutovalo na Radě ministrů EU.

„Při každém setkání zaznamenáváme dobrý pokrok v nedořešených otázkách rozluky,“ řekl Raab o vývoji jednání s Bruselem. V mnoha oblastech, jako například v bezpečnostních otázkách, se prý dohoda blíží. EU také podle Raaba podrobně zkoumá britské návrhy ohledně budoucího režimu na irské hranici, který se stal hlavním kamenem úrazu rozhovorů.

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier po úterním setkání s Raabem uvedl, že v otázce budoucích ekonomických vztahů EU s Británii k posunu nedošlo. Do 29. března 2019, kdy má Británie z EU vystoupit, zbývá už jen něco přes sedm měsíců. Podle úterní zprávy agentury Reuters již řada unijních diplomatů nevěří, že dohoda s Británií bude hotová do říjnového summitu EU, který byl považován za neoficiální termín jejího schválení.

Jak dnes uvedl EURACTIV.com, několik ministrů již dříve varovalo, že riziko odchodu bez dohody se zvyšuje. Například ministr pro obchod Liam Fox na počátku měsíce řekl, že šance je tak 60:40.

Raab řekl, že na další setkání s Barnierem se do Bruselu vydá příští týden.