Británie představila imigrační pravidla, zdravotníci získají vízum snadněji

Britský premiér Boris Johnson se záchranářkou londýnské záchranné služby © EPA

Británie nabídne zdravotníkům a sociálním pracovníkům z ciziny možnost rychlejšího i levnějšího získávání víz. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vláda při prezentaci nového imigračního systému, který začne platit od ledna příštího roku.

Nová imigrační pravidla byla přijata v souvislosti s letošním vystoupením Spojeného království z Evropské unie, na jehož základě skončí na konci roku volný pohyb pracovní síly mezi oběma subjekty.

Státní zdravotnický systém NHS, který zaměstnává více než 1,2 milionu pracovníků a zároveň stojí v čele boje proti pandemii covidu-19, se ve značné míře spoléhá právě na zaměstnance přicházející z EU i dalších zemí světa.

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že pobrexitová dohoda s Británii nebude

Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se nepodaří dosáhnout dohody o budoucích vztazích mezi sedmadvacítkou a Británií.

Méně peněz, kratší lhůty

Kabinet premiéra Borise Johnsona představil program, který zdravotníkům či poskytovatelům sociální péče sníží poplatky za víza, zkrátí lhůty pro vyřízení žádostí a obecně poskytne větší podporu potenciálním zaměstnancům v NHS i oblasti sociální péče. Podpoří také jednotlivé firmy poskytující zdravotnické či sociální služby.

Podle nového systému bude cizinec ucházející se o práci v Británii ve většině případů muset mít předem nabídku zaměstnání, dostatečnou kvalifikaci i znalost angličtiny.

Vláda dnes rovněž oznámila, že vysokoškolští studenti ze zahraničí budou moci po dokončení studií zůstat v Británii dva roky. Absolventům doktorského studia bude dovoleno zůstat tři roky.

S vytvořením formální cesty na britský pracovní trh pro nekvalifikované pracovníky nový systém nepočítá. V budoucnu nicméně mohou vzniknout zvláštní schémata pro sezónní pracovníky či zaměstnance ve specifických oborech.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?