Británie nechce nominovat svého komisaře. Může tím ohrozit už tak opožděný nástup nové Komise

© Shutterstock [© Shutterstock/TheaDesign]

Jelikož Velká Británie, po dalším odkladu svého odchodu z Unie, zatím zůstává členem EU, měla by nominovat svého komisaře. Britská vláda však tak nechce učinit.

Londýn před britskými parlamentními volbami vypsanými na druhý prosincový týden nenominuje svého kandidáta do nové Evropské komise. Podle webu Politico či agentury AFP to ve středu večer britská vláda dopisem oznámila příští šéfce EK Ursule von der Leyenové. Britskou účastí v Komisi přitom vlády zemí Evropské unie podmínily nedávno schválený odklad brexitu do konce ledna.

Začátek funkčního období nové Komise je aktuálně naplánován na 1. prosince, podle Politico ale při současném britském postoji hrozí další odklad jejího nástupu, který měl původně nastat už se začátkem listopadu. Jelikož bude Británie v prosinci stále členem EU, absence britského eurokomisaře představuje pro Brusel ošemetný právní problém.

V případě odkladu brexitu bude muset Británie navrhnout svého komisaře. Francie už nového kandidáta má

Zatímco Francie už svého náhradního kandidáta na post budoucího komisaře dnes nominovala, Británie by tak také měla učinit, pokud neodejde 31. října z Unie. Nadále se také očekává nový kandidát Rumunska.

Evropské vs. britské zásady

Británie má jako každý jiný stát povinnost navrhnout zástupce do unijní exekutivy, dokud zůstává součástí evropského bloku. Lídři EU to připomněli na konci října, když schválili nový, tříměsíční odklad britského odchodu. Von der Leyenová v uplynulých dnech opakovaně Londýn vyzývala k navržení kandidáta, přičemž EK odmítala spekulovat o variantě, že by se tak nestalo.

Brexit se potřetí odkládá, tentokrát do konce ledna 2020. Británie ale může odejít i dřív

Členské státy Evropské unie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu ze Unie do konce ledna 2020. Uvedl to na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

Oficiální britské zásady týkající se postupů kolem parlamentních voleb ale uvádějí, že vláda by neměla v předvolebním období předkládat kandidáty na vysoké mezinárodní posty, včetně těch v evropských institucích. Vyvolání předčasných voleb schválil britský parlament v posledním říjnovém týdnu a o novém složení dolní komory budou Britové hlasovat 12. prosince.

AFP tvrdí, že von der Leyenová obdržela právní stanovisko, podle něhož neobsazený britský post v EK nezabrání členům nové komise v tom, aby se ujali svých funkcí. Politico uvádí, že v minulosti vícekrát „fungovala s menším počtem zástupců“.

Britové jdou potřetí za čtyři roky k volbám. Vítěz může určit podobu brexitu

Brexitové volby číslo tři. I tak by se daly nazvat nadcházející předčasné volby, které se budou ve Spojeném království konat 12. prosince. Co lze od nich očekávat, kdo má šanci na vítězství a jak mohou promluvit do očekávaného odchodu Británie z Unie? Redakce EURACTIV.cz se zeptala odborníků.