Británie nebude mít svého eurokomisaře, dnes to schválila Rada

© Pixabay

Ministři členských zemí dnes schválili složení budoucí Evropské komise. Rada se shodla na tom, že nová Komise může fungovat i bez britského zástupce. To by ale mohlo vést k právním komplikacím. 

Budoucí Evropská komise bude mít o jednoho člena méně, i když Velká Británie z Evropské unie ještě nevystoupila. Ministři dnes potvrdili usnesení, na kterém se v pátek shodli unijní velvyslanci. Skutečnost, že Británie přes opakované výzvy z Bruselu neuposlechla a komisaře nenominovala nemůže být podle ostatních členských států důvodem odkládat nástup komise.

„Nemůže to podrývat normální fungování unie a jejích institucí a nemůže to tedy být ani překážkou pro jmenování budoucí komise tak, aby mohla co nejdříve začít vykonávat plnou škálu svých pravomocí vyplývajících ze smluv,“ píše se v textu schváleném dnes ministry.

Lídři států EU se v roce 2013 usnesli, že počet eurokomisařů musí odpovídat počtu členských států. Právníci unijních institucí se však shodují, že při zjevné neochotě Británie podílet se na chodu komise může exekutiva fungovat nekompletní, jak tomu bylo už několikrát.

Nová Komise se nestihne schválit včas, úřadovat začne až v prosinci

Nová Evropská komise se neujme úřadu 1. listopadu, jak bylo původně plánováno, ale zřejmě o měsíc později. Dosavadní časový plán dnes oficiálně zrušilo vedení Evropského parlamentu, informovala agentura DPA. Důvodem je neúspěch tří designovaných eurokomisařů v nominačním řízení.

Na druhou stranu může podle právního experta Komisi hrozit, že některá její rozhodnutí budou kvůli jejímu neúplnému složení napadena u soudu. Jeden z unijních činitelů dnes ovšem novinářům řekl, že zatímco návrhy nových norem vzešlé z budoucí Komise nebudou napadnutelné u soudu, u přímých rozhodnutí týkajících se například fúzí či státní pomoci firmám to není tak jisté.

„Dovedu si představit, že právník pracující pro nějakou společnost může rozhodnutí Komise jako neúplného orgánu napadnout,“ řekl zmíněný zdroj detailně obeznámený s právním fungováním Unie. Legislativní návrhy, kterých hodlá Komise Ursuly von der Leyenové již v prvních měsících svého mandátu předložit celou řadu, budou podle něj imunní vůči žalobám. Ty ale mohou přijít ve chvíli, kdy se z návrhů stanou po schválení Evropským parlamentem a členskými státy právní akty, dodal.

Novou Komisi bude ještě schvalovat jako celek Parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku ve středu. Očekává se, že exekutivní tým Ursuly von der Leyenové projde bez větších potíží a že se svých funkcí ujme začátkem prosince.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Neposlušná Británie

Brusel minulý týden zahájil s britskou vládou řízení kvůli porušení povinností vyplývajících z unijního práva. Londýn v termínu na výzvu nezareagoval a Komise nyní zvažuje další kroky.

Vláda Borise Johnsona tvrdí, že nemůže komisaře navrhnout kvůli britskému pravidlu, které kabinetu zakazuje podnikat podobně zásadní kroky v době předvolební kampaně. Podle Komise to však není legitimní důvod.

Johnson usiluje o to, aby jeho země evropský blok co nejrychleji opustila. V tom mu podle jeho představ má pomoci vítězství v předčasných parlamentních volbách, které budou za tři týdny. Evropští lídři poskytli Británii už třetí odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Na konci ledna z EU určitě odejdeme, tvrdí britský premiér Johnson

Ve včerejší večerní předvolební debatě se utkali lídr britských konzervativců a premiér Boris Johnson se šéfem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Hlavní téma bylo jasné – brexit.