Británie míří k odchodu bez dohody. Zvrátit tento scénář nemusí ani hlasování o nedůvěře vládě

[© Shutterstock/ Rawpixel.com]

Britští zástupci už pomýšlí na situaci po svém odchodu z Unie, který zřejmě proběhne neřízenou cestou bez dojednané dohody. S tou totiž premiér Johnson nesouhlasí a Unie ji nechce měnit. Žádný jiný plán nové vlády, která může vydržet až do samotného data vystoupení, údajně neexistuje.

Britský premiér Boris Johnson nemá plán na vyjednávání o podmínkách odchodu své země z Evropské unie a nastavil kurz k brexitu bez dohody. Takový závěr podle britských médií tlumočili činitelé Evropské komise (EK) diplomatům členských zemí po nedávných jednáních s Johnsonovým poradcem pro evropské záležitosti Davidem Frostem.

V Británii mezitím pokračuje debata o tom, zda by parlament byl schopen brexitu bez dohody zabránit. Ministr zahraničí Dominic Raab zároveň objíždí svět, aby posílil diplomatické a obchodní vztahy s mimounijními zeměmi pro období po brexitu.

Žádný nový brexitový plán

Johnsonův vyjednavač Frost minulý týden v Bruselu absolvoval první „seznamovací“ schůzky s představiteli EK. Podle zdrojů deníku The Guardian bylo účastníkům rozhovorů jasné, že Londýn nehodlá ustupovat ze svých požadavků na zásadní změny v brexitové dohodě vyjednané vládou expremiérky Theresy Mayové. Frost údajně chtěl místo toho probírat možnosti obnovení vyjednávání po případném „vypadnutí“ Británie z Unie na konci října.

„Bylo jasné, že Spojené království nemá jiný plán,“ citoval The Guardian vysoce postaveného unijního diplomata. „Žádný úmysl vyjednávat… Odchod bez dohody se nyní zdá být ústředním scénářem britské vlády,“ dodala tato nejmenovaná osoba. Zástupci unijní sedmadvacítky byli o jednání s Brity informováni v pondělí.

„Naší pracovní hypotézou je teď brexit bez dohody,“ řekl listu The Daily Telegraph jiný unijní zdroj. Tento závěr byl podle médií jasně a zřetelně vyslán směrem k lídrům členských zemí. Spekulace kolem neexistence plánu ale zkritizoval podle informací agentury Reuters anonymní zdroj britské vlády s tím, že Británie je „připravená a ochotná“ dosáhnout nové dohody s Unií.

„Zásadní otázkou je nyní to, co udělá na začátku září britský parlament,“ řekl jeden z bruselských diplomatů deníku The Times.

Johnson chce brexit bez dohody navzdory odporu britského parlamentu

V Británii se schyluje k výměně vládních lídrů. Osud brexitu je však nejasný. Favorit Johnson chce z Unie odejít za každou cenu na konci října. V tom mu ale brání britský parlament. S takovým scénářem nesouhlasí ani členské státy Unie.

Britský parlament vs. vláda

Britská opozice a někteří zákonodárci vládní Konzervativní strany slibují, že budou v září po návratu do poslaneckých lavic dělat vše pro to, aby brexitu bez dohody zabránili. Jenže ani v případě, že by se část konzervativců obrátila proti svému premiérovi v hlasování o důvěře, by nemuseli mít odpůrci „nespořádaného“ odchodu vyhráno.

Černé scénáře situace odchodu Británie z Unie i další finance na brexit bez dohody

Minulý týden se nesl ve znamení prvních návštěv nového premiéra Johnsona v jednotlivých částech Spojeného království. Jeho vláda také předložila několik dalších, zejména finančních, opatření pro odchod země z EU. Spekuluje se také nad scénáři kolem brexitu.

Podle The Times zvažují premiér Johnson a jeho poradci takovou variantu, při níž by ministerský předseda i po prohraném hlasování o důvěře zůstal v úřadu. A to dokonce i v případě, že by se v dolní komoře parlamentu našla podpora pro dočasnou „vládu národní jednoty“. Johnson by mohl vývoj ignorovat, nechat doběhnout čas zbývající do termínu brexitu a volby uspořádat až po něm, píší The Times.

Takový scénář podle všeho britské zákony umožňují. Předseda vlády totiž v Británii po vyslovení nedůvěry nemá povinnost rezignovat a načasování předčasných voleb by v tomto případě bylo opět na Johnsonovi. Pokud se Londýn do 31. října nedohodne se zbytkem EU na dalším odkladu brexitu, odchod z Unie neodvolá, nebo neratifikuje „rozvodovou“ dohodu, Británie evropský blok opustí bez dojednaných podmínek vystoupení.

Johnson slibuje, že ať budou okolnosti jakékoli, brexit už se nebude odkládat. Zároveň tvrdí, že pravděpodobnost odchodu jeho země bez dohody je velmi malá a že jeho primárním cílem je vyjednat novou brexitovou dohodu. Navzdory těmto prohlášením britská vláda již vyčlenila nemalé finanční prostředky pro přípravu případného brexitu bez dohody.

„Do vyjednávání se vrhneme s maximální energií a s přátelským duchem,“ ujišťovala Downing Street v reakci na nejnovější ohlasy z Bruselu.

Britská vláda ale požaduje, aby z dohody o vystoupení z EU zmizela takzvaná irská pojistka, která je podle Johnsona nedemokratická. V zájmu zachování volného režimu na irské hranici by pojistka udržela i po brexitu Británii v bezcelní zóně EU. Brusel ale její odstranění z již vyjednané dohody kategoricky odmítá. I v případě, že by došlo k jejímu vyjmutí, není na stole jiné alternativní řešení a její nahrazení. Nejsou naplánována ani nová jednání.

„Ve chvíli, kdy zbývá jen několik týdnů, jsme zase tam, kde jsme byli před třemi lety,“ shrnul podle zpravodajské společnosti BBC situaci jeden z unijních vyjednavačů.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Přípravy na post-brexitovou realitu jsou patrné za hranicemi Unie. Minulý týden se britský ministr zahraničí Dominic Raab potkal s 20 svými protějšky z asijsko-pacifického regionu, aby spolu projednali budoucí vztahy a to nejen v oblasti obchod, ale i v dalších klíčových mezinárodních otázkách. Tento týden zamíří Raab za stejným účelem přes oceán do Kanady, USA a Mexika.