Británie je zase o krok blíž k odchodu z EU díky dosaženému pokroku v dalších otázkách. Irské hranice stále neřešené

[© Pixabay]

Včerejší jednání mezi britskými a unijními vyjednavači přineslo shodu nad otázkami cel, DPH, Euratomu a osvědčení pro zboží po brexitu. Nejkomplikovanější překážka v případě hranic mezi Irskem a Severním Irskem nadále nepřekonána. Problémy leží i v budoucí policejní a justiční spolupráci.

Jednání Británie a Evropské komise o britském odchodu z Evropské unie v některých oblastech pokročila, neshody ale přetrvávají ohledně režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Řekl včera podle agentury Reuters hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

„Učinili jsme pokrok v některých otázkách, které se týkají rozluky a jejichž vyjasnění je důležité pro evropské podniky – například cel, DPH, Euratomu a osvědčení pro zboží,“ uvedl Barnier ve společném prohlášení s britskou stranou.

Na čem stále nepanuje shoda?

Zatím se ale podle něj nepodařilo překonat „vážné neshody“ ohledně hranice mezi Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, a sousedním Irskem, které je členem Evropské unie. Podle Barniera je třeba vypracovat plně funkční záložní řešení budoucího pohraničního režimu.

Pojistka pro Severní Irsko při brexitu? Ať platí pro celé království a jen na omezenou dobu, navrhují Britové. Více >>>>

Neshoda se objevila i v případě Evropského zatýkacího rozkazu. Na jednu stranu se ho chce Británie i nadále účastnit. Na druhou stranu ale žádá zakázat volného pohybu osob po přechodném období (po roce 2020) a podle Barniera tak nemůže již užívat výhod předávání trestně stíhaných. Stejnou pozici zastává i v otázce neúčasti Británie v Europolu (Evropském policejním úřadu) a Eurojustu (Evropská jednotka pro soudní spolupráci) po jejím odchodu z EU.

Británie má opustit EU na konci března příštího roku, ale do října musí být vyjednána dohoda o jejím odchodu, aby mohla být včas ratifikována. Barnier k tomu včera uvedl, že do října ještě zbývá udělat mnoho práce.