Brexitový vánoční dárek: Dohoda o budoucích vztazích EU s Británií je hotová

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier a předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová při dnešním oznamování dokončení dohody [© EPA-EFE/FRANCISCO SECO / POOL]

Britští a unijní vyjednavači nadělili celé Evropě vánoční dárek, na který se všichni po celý rok těší. Po téměř 10 měsících nesnadných vyjednávání, několikrát zkomplikovaných koronavirovou pandemií, je dohoda zahrnující otázky obchodu, služeb, pozemní i letecké dopravy, zdravotnictví či bezpečnosti na stole.

Oznámil to dnes podle ČTK úřad britského premiéra Borise Johnsona. „Dohoda je hotová,“ uvedl úřad a dosažení dohody označil za „skvělou novinu“. Sám Johnson označil dohodu za novou stabilitu a jistotu v jinak obtížných vztazích Británie s Unií.

„Budeme vašimi přáteli, vašimi spojenci, vašimi podporovateli a nikdy nezapomeneme, že jste trhem číslo jedna,“ citoval britského premiéra web Politico.

„Byla to dlouhá a křivolaká cesta. Dosáhli jsme ale dobré dohody. Je to spravedlivá, je to vyvážená dohoda,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uzavření dohody o budoucích vztazích podle ní bylo správné a zodpovědné z obou stran. EU teď může nechat brexit za sebou, Británie pro ni bude ale nadále partnerem a spojencem.

Za historickou označila dnes německá kancléřka Angela Merkelová dohodu o budoucích vztazích, kterou se podařilo uzavřít Evropské unii s Británií. Výsledek jednání přivítal rovněž irský premiér Micheál Martin či předseda italské vlády Giuseppe Conte. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že s Británií dál povede dialog o Gibraltaru.

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro „spravedlivou soutěž pro naše firmy“. Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za „skvělou zprávu“.

Nadšení naopak nesdílí skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ napsala dnes Sturgeonová na twitteru. Citovala ji a další vyjádření ČTK.

„Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska,“ připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Podoba dohody

Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier označil dnešek za den úlevy, který je ale poskvrněn i smutkem nad odchodem Británie z EU.

https://twitter.com/MichelBarnier/status/1342130369538248704

Vyjednavači byli s rapidně se blížícím koncem roku a tedy i koncem 11měsíčního přechodného období pod obrovským tlakem. Už od včerejšího večera však byla dohoda na spadnutí. Jedním z posledních nejobtížnějších otázek byla budoucnost rybolovu v britských vodách. Nakonec obě strany v tomto sporném bodu dosáhly kompromisu zajišťující 5,5leté přechodné období a 25procentní přenechání hodnoty unijních úlovků pro Británii. O režimu od roku 2026 se bude muset včas rozhodnout.

Podle informační brožury Komise je tato dnešní „Dohoda o obchodu a spolupráci“ vyjednaná britskými a unijními vyjednavači zcela odlišná od ostatních dohod, které kdy EU se třetími stranami dojednala. Odráží tak 47leté členství Británie v evropských společenstvích a Unii.

Dohoda nicméně potvrzuje, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska od příštího roku nebude součástí jednotného trhu a celní unie, ani všech dalších unijních politik a mezinárodních dohod dojednaných EU a jejími členskými státy. Skončí tak volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu mezi oběma oblastmi.

Dohoda je založena na čtyřech pilířích – 1) svobodný, spravedlivý a udržitelný obchod, 2) propojenost, udržitelnost a sdílené příležitosti zahrnující oblast dopravy, energetiky nebo rybářství, 3) bezpečnost občanů, a 4) řízení dohody včetně nové partnerské Rady.

Dohoda naopak na žádost Británie nepokrývá zahraniční, bezpečnostní a obranné záležitosti, byť tuto oblast předpokládala Politická deklarace připojená k výstupové dohodě z podzimu 2019. Mimo rámec dohody zůstávají také finanční služby nebo ochrana dat, což byly klíčové oblasti pro britskou stranu. Všechny tyto oblasti budou upravovány jednostrannými rozhodnutím EU.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1342181714383220736

Čí je to vítězství?

Podle analýzy britské vlády je vítězem celoročního jednání Británie, jejíž priority se v dohodě odráží ze 43 procent. Ty unijní pouze ze 17 procent. Zbývajících 40 procent je výsledkem kompromisu obou stran.

Spojené království si zajistilo plnou suverenitu, která nebude omezována evropským právem ani dohledem Soudního dvora EU. Obchod se zbožím se zbytkem Evropy sice nebude zatížen cly a kvótami, bude ale nutné kontrolovat dodržování společných standardů. Zaručena má být i spravedlivá konkurence evropských a britských firem, což byl další ze sporných bodů vyjednávání.

Británie se také rozhodla pokračovat v evropském výzkumném programu Horizon, naopak svou účast ukončila ve výměnném programu Erasmus.

„Vše, co bylo Britům slíbeno během referenda v roce 2016 a v loňských parlamentních volbách, je touto dohodou splněno,“ uvedl úřad premiéra. „Převzali jsme zpět kontrolu nad svými penězi, hranicemi, zákony, obchodem a vodami, ve kterých lovíme ryby,“ dodal. To potvrdil na svém twitteru také hlavní britský vyjednavač David Frost.

Dohoda Evropské unie s Británií je přesto podle předsedkyně Komise von der Leyenové dobrá, spravedlivá a vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat.

Podle ní dohoda nechrání jen zájmy EU, ale i zájmy Británie. „Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem,“ dodala. Dohoda podle šéfky EK obsahuje zásadní opatření pro případ, že se jí některá ze stran nebude řídit.

2020: Brexit a jednání o budoucím partnerství mezi EU a Británií

Má-li být rok 2020 označen za rok koronavirový, na unijní úrovni musí mít bezesporu ještě přívlastek brexitový. Spojené království po 47 letech de facto vystoupilo z EU k 31. lednu 2020. Po zbytek roku se však nadále řídilo unijními pravidly.

Osud dohody je stále nejistý

Evropská unie podle von der Leyenová ukázala v jednáních jednotu a sílu. „Můžeme konečně nechat brexit za sebou a Evropa se může dál posouvat kupředu,“ zdůraznila. S tím v zásadě souhlasí i předseda Evropské rady Charles Michel. Jak ale správně poznamenal, celý proces ještě není dokonán.

https://twitter.com/eucopresident/status/1342124591884414979

Jedna překážka v budoucím partnerství mezi EU a Spojeným královstvím je pro tuto chvíli dořešena. Nyní však dohoda musí ještě projít ratifikací 27 členských států EU, potažmo jejich parlamentů. Dohodu musí schválit také britský parlament a 705 europoslanců.

Velvyslanci členských států by dohodu mohli začít projednávat již od zítra. Britský parlament by se k ní měl vyjádřit 30. prosince.

Evropský parlament zřejmě dohodu do konce roku nestihne projednat a schválit, jak již dříve avizoval, mohl by tak učinit až během ledna. Očekává se totiž, že po jejím potvrzení členskými státy by dnešní dohoda mohla vstoupit v platnost provizorně a tím tak upravovat vzájemné vztahy již od 1. ledna 2021.

Provizorně by dohoda měla podle Komise platit do 28. února 2021.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?