Brexitové drama pokračuje. Britský parlament zamítl odchod země z Unie bez dohody

[© Shutterstock/Matt Gibson]

Britský parlament těsnou většinou zamítl variantu „no-deal brexit“ za jakýchkoli okolností. EU bere výsledek na vědomí. Brexit bez dohody je přesto stále ve hře. Na čtvrtek 14. března je plánováno hlasování o odkladu brexitu do konce června tohoto roku.

Britští poslanci ve středu večer odmítli možnost, že by Británie odešla z Evropské unie bez dohody. Pro vládní text, který jim předložila premiérka Theresa Mayová, hlasovalo 321 členů Dolní sněmovny, 278 jich bylo proti. Poslanci ale krátce předtím vládní usnesení zpřísnili, když těsnou většinou podpořili pozměňovací návrh, aby byl brexit bez dohody vyloučen za všech okolností. Mayová vzápětí oznámila, že dostojí svému slibu a ve čtvrtek bude mít parlament možnost hlasovat o odkladu brexitu.

Podle premiérky Mayové odmítnutí odchodu Británie z EU bez dohody nijak nevyřešilo klíčový problém, jak dále postupovat, protože její návrh dohody, kterou Evropská unie považuje za jediný možný, poslanci v úterý odmítli. Mayová rovněž varovala, že krátký odklad brexitu je možný jen tehdy, pokud bude k dispozici dohoda, a delší odložení znamená účast Británie na květnových volbách do Evropského parlamentu.

https://twitter.com/Brexit/status/1105921289754042368

Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je nyní odklad brexitu nevyhnutelný, ale tento krok bez jasného cíle není řešením. Poslanci by měli převzít nad brexitem kontrolu, dodal Corbyn s tím, že se bude snažit najít v Dolní sněmovně kompromis.

Mayová jako možné řešení současného patu zmínila vypsání druhého referenda, což by podle ní ale znamenalo, že Británie nakonec z Evropské unie nevystoupí. Stanice Sky News jako „zábavný fakt“ před hlasováním připomněla, že při středečním hlasování o brexitu bez dohody uplynuly přesně dva roky, kdy premiérka Mayová v parlamentu poprvé řekla větu, kterou poté ještě mnohokrát zopakovala: „Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda.“

Evropská komise do britské sněmovny vzkázala, že ke shození možnosti brexitu bez dohody ze stolu nestačí hlasovat proti, ale je třeba podpořit dohodu. Mluvčí Komise zároveň připomněl, že EU s vládou premiérky Mayové už takovou dohodu dojednala a je připravena ji podepsat. Jenže britská sněmovna takový text už podruhé zamítla.

Nekonečný brexit: Britský parlament podruhé zamítl dohodu o odchodu Británie z EU

Ani na podruhé neprošla britským parlamentem dva roky vyjednávaná rozvodová dohoda. Další hlasování, tentokrát o odchodu bez dohody, je naplánováno na zítra. EU prý udělala maximum. Čeští europoslanci mluví o chaosu kolem brexitu. 

Večerní hlasování podle mluvčího Komise vzala na vědomí. „Jsou jen dvě cesty k odchodu z EU – s dohodou či bez ní. Unie je připravena na oboje,“ uvedl mluvčí Komise Margaritis Schinas.

Český europoslanec Jiří Pospíšil považuje rozhodnutí britského parlamentu vyloučit brexit bez dohody za dobrou zprávu. Po večerním hlasování to napsal na twitteru s tím, že sám doufá, že se britští poslanci dokáží shodnout i na dalším konkrétním postupu. „EU 27 by teď měla vyhovět žádosti o odklad brexitu, pokud z britské strany přijde,“ dodal europoslanec.

Brexit až v červnu?

Vládní text, o kterém budou poslanci zítra hlasovat, podle předsedy sněmovny Johna Bercowa hovoří o odkladu do 30. června. Vláda podle něj požádá o takový odklad v případě, že parlament do 20. března svůj postoj k brexitové dohodě změní. Mayová včera oznámila, že má v úmyslu nechat poslance o dohodě příští týden hlasovat ještě jednou.

Británie má Unii opustit za 16 dní. Případný odklad vystoupení z EU by ale musely schválit všechny členské státy. Zatím Unie dává najevo, že by Londýn musel jasně říct, co si od takového kroku slibuje.

„Pokud sněmovna v nadcházejících dnech najde cestu k podpoře dohody, umožní to vládě požádat o krátké technické prodloužení článku 50 (Smlouvy o EU, který určuje lhůtu vystoupení) k získání času na přijetí nezbytných zákonů a ratifikaci dohody, kterou jsme s EU dosáhli,“ řekla Mayová.

Poslance ale důrazně upozornila, že toto krátké technické prodloužení je možné jen tehdy, pokud dohodu schválí. Pokud ji parlament opravdu nebude chtít podpořit a nebude chtít z EU odejít bez dohody, bude nutné požádat o delší odklad a zúčastnit se evropských voleb. „Nemyslím si, že by to bylo správné řešení,“ dodala.

Co znamená odklad brexitu pro volby do Evropského parlamentu?

Pokud se odložení termín brexitu, Británie se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, jinak jí hrozí žaloba před Soudním dvorem EU. Diplomaté EU se obávají, že Britové do Štrasburku pošlou 73 Nigelů Faragů.

Nové dodatky

Pozměňovací návrh kategoricky odmítající odchod bez dohody předložila konzervativní poslankyně Caroline Spelmanová a labourista Jack Dromey. Konzervativní vláda ale dala svým poslancům pokyn, aby hlasovali proti. Odhlasování pozměňovacího návrhu britský tisk označuje za další velkou porážku Mayové, když mnoho konzervativců, včetně ministrů, ignorovalo vládní pokyn jak hlasovat – tedy proti pozměňovacímu návrhu, a pak dokonce i proti vládnímu usnesení s tímto dodatkem. Pro hlasovalo 312 a proti 308 poslanců.

Mluvčí premiérky poté uvedl, že ministerská předsedkyně nemá v úmyslu rezignovat. Mayová podle něj ale očekává, že ministři, kteří hlasovali proti oficiálním vládním pokynům, jí předají svou demisi. Rezignaci na protest proti postupu vlády již oznámila jedna níže postavená členka vlády – náměstkyně ministerstva práce Sarah Newtonová.

Později naopak poslanci nepodpořili kompromisní návrh na odklad brexitu do května, aby bylo možné připravit se na odchod země z EU bez dohody. Druhý dodatek, pro který se vžil název Malthouseův kompromis, předložili společně euroskeptičtí a proevropští konzervativní poslanci a jeden opoziční labourista.

Podle jejich plánu by měla vláda odložit brexit do 22. května, aby bylo možné se připravit na důsledky brexitu bez dohody. Zároveň by se souhlasem EU platilo až do roku 2021 přechodné období. Londýn by přitom na oplátku dál přispíval do unijního rozpočtu a jednostranně by zaručil práva občanů sedmadvacítky žijících v Británii. To by podle autorů návrhu dalo oběma stranám čas připravit se na odchod bez dohody a následné uplatňování pravidel WTO – nebo na vyjednání nové dohody. Proti tomuto dodatku se však postavilo 374 poslanců, 164 jej podpořilo.

Tyto dva dodatky vybral předseda Dolní sněmovny z šesti předložených pozměňovacích návrhů.

Původní text předložený ministerskou předsedkyní Mayovou, o kterém měli britští poslanci především hlasovat, konstatoval, že parlament odmítá odchod z EU bez výstupové dohody a bez politické deklarace o budoucích vztazích, avšak zároveň uvádí, že neřízený brexit je pro zemi „výchozí“ variantou, pokud společně se státy EU neschválí dohodu.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Brexit bez dohody je stále ve hře

Vláda se středečním právně nezávazným textem nemusí řídit a dosud ani nesdělila, zda tak učiní. Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě není v moci vlády.

Ve středeční rozpravě v Evropském parlamentu navíc hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier uvedl, že riziko odchodu Británie z EU bez dohody nikdy nebylo vyšší. Evropští politici by jej neměli podceňovat, stejně jako důsledky tohoto scénáře. Dodal však, že Unie je připravena této variantě čelit a že zůstane „klidná a jednotná až do konce tohoto mimořádného procesu“.

Britské vládě vzkázal, že pokud je stále jejím cílem opustit Unii spořádaným způsobem, pak vyjednaná brexitová dohoda je jediným nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout. „Chci, aby to všichni zcela pochopili,“ dodal.

Barnier poté nastolil otázku, proč by EU měla schválit odsunutí data brexitu, když vyjednávání o jeho podmínkách skončilo. Státní tajemnice pro evropské záležitosti rumunského ministerstva zahraničí Melania-Gabriela Ciotová jako zástupkyně nynějšího rumunského předsednictví EU uvedla, že Unie je otevřená dalším rozhovorům a poskytnutí dalších vysvětlení, pokud by to pomohlo s ratifikací brexitové dohody v britském parlamentu. Takové rozhovory by prý ale mohly vést jen k potvrzení dočasné podoby tzv. irské pojistky.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

Britové jsou přesto na brexit bez dohody připraveni

Kabinet premiérky Mayové před hlasováním Dolní sněmovny zveřejnil záložní opatření pro případ brexitu bez dohody. V něm britská vláda navrhuje, že v případě neřízeného brexitu ponechá zboží mířící z Irska do Severního Irska dočasně bez kontrol a předejde obávanému zavedení tvrdé hranice mezi oběma částmi ostrova. Londýn zároveň rozšíří seznam zboží dováženého ze zemí mimo EU, které nebude podléhat clům.

Dva týdny před plánovaným termínem brexitu přišla podle stanice BBC britská vláda se sérií „striktně dočasných a jednostranných“ kroků, které mají mimo jiné předejít růstu napětí v historicky neklidné oblasti mezi oběma částmi rozděleného irského ostrova. Londýn nebude zavádět na irské hranici žádné celní kontroly. U zboží, které bude nově podléhat clům, zatím ponechá jeho registraci a placení zcela na firmách, jež je budou do Severního Irska dovážet.

Irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEnteeová v reakci na dočasný plán Londýna zdůraznila, že brexitová dohoda přesně toto opatření obsahuje. Irsko nadále nechystá žádné kontroly na své severní hranici, prohlásila podle agentury Reuters.

EU nadále ujišťuje, že irská pojistka bude dočasná. Britští poslanci by jinak rozvodovou dohodu nepodpořili

Evropská unie je připravena Británii poskytnout další záruky o tom, že takzvaná irská pojistka v brexitové dohodě je zamýšlena pouze jako dočasné opatření. Někteří britští poslanci připustili, že při řádném mechanismu pro dočasnost pojistky „rozvodovou dohodu“ podpoří.

Zboží, které z Irska poputuje do Británie jiným směrem než přes pevninskou hranici, však bude podle Londýna podléhat celním kontrolám. McEnteeová uvedla, že například cla na hovězí maso či mléčné výrobky budou pro irské zemědělce „naprosto katastrofální“.

Kabinet Mayové před svým středečním zasedáním rovněž uvedl, že 87 procent zboží dováženého ze zemí mimo Unii nebude podléhat clům, zatímco v současnosti je to v rámci unijních pravidel 80 procent.

Mezi produkty, za něž vývozci Londýnu platit cla budou, je například maso, některé mléčné výrobky či další potraviny. Vztahovat se budou rovněž na dovoz aut. Bez cel však podle BBC zůstane import autodílů z unijních zemí.

Reakce EU na britská záložní opatření

V reakci na oznámení britské vlády o jejím vlastním postupu řekl mluvčí Komise novinářům v Bruselu, že EU začne v případě britského odchodu z EU bez dohody uplatňovat na zboží z Británie standardní cla podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

„Vzali jsme na vědomí britské plány na dočasné řešení celního režimu v případě brexitu bez dohody. Podrobně je posoudíme z hlediska jejich slučitelnosti s pravidly WTO,“ podotkl Schinas. Záměr zavést rozdílný přístup ke zboží z Irska a odjinud z EU podle něj vzbuzuje pochybnosti.

Použití standardních pravidel Světové obchodní organizace v případě brexitu bez dohody je podle Schinase pro EU zásadní, pokud chce zůstat věrohodným obchodním partnerem pro světové partnery.

Erasmus, doprava a práva občanů. Europarlament schválil opatření pro případ brexitu bez dohody

Evropským parlamentem dnes bez problémů prošla série opatření připravených ve snaze zmírnit negativní dopady případného brexitu bez dohody.

Schinas na pravidelné tiskové konferenci Komise zopakoval postoj EU po úterním neúspěšném druhém hlasování o návrhu smlouvy o spořádaném brexitu v britském parlamentu. Podle Bruselu je nyní na Londýnu, aby jasně formuloval svůj další postup.

„Bude-li na stole odůvodněná britská žádost o prodloužení (vyjednávacího období), EU27 je připravena ji posoudit,“ uvedl mluvčí s tím, že pro sedmadvacítku bude prioritou hladký chod unijních institucí.