Brexit podle Čechů uškodí Británii, Evropské unii i Česku

© Shutterstock

Dopady blížícího se brexitu nebudou pro samotnou Británii, Evropskou unii ani pro Česko pozitivní, myslí si podle průzkumu CVVM většina české veřejnosti. 55 % Čechů zároveň nechce referendum o czexitu.

Vinu za to, že se Londýn a Brusel zatím nedohodly na podmínkách odchodu, čeští občané nejčastěji připisují oběma stranám, částečné ústupky očekávají od Britů i sedmadvacítky, vyplývá z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Češi si myslí, že na brexit nejvíce doplatí Evropská unie jako celek, nepříznivé dopady očekává 46 % dotázaných. Negativní důsledky pro Británii očekává víc než třetina lidí. Dopady na ČR označili čeští občané nejčastěji výrazem „tak napůl“, konkrétně 34 % oslovených, dalších 31 % čeká nepříznivý vývoj.

Negativní dopad odchodu Británie z EU, ať už pro Británii, Unii nebo Česko, očekávají častěji respondenti s vysokoškolským vzděláním a lidé, kteří se na škále politické orientace řadí k pravici, konstatovali analytici CVVM.

Necelé dvě pětiny (37 %) české veřejnosti se domnívají, že vinu na tom, že zatím neexistuje dohoda na podmínkách odchodu, nesou obě strany. Téměř čtvrtina respondentů (24 %) vinu přisuzuje spíše britským politikům a 18 % naopak spíše představitelům EU. Více než polovina oslovených uvedla, že jak Unie, tak Británie by měly částečně ustoupit ze svých požadavků, aby dosáhly kompromisu.

Referendum o czexitu většina Čechů nechce

Víc než čtvrtina (28 %) dotázaných si myslí, že by v Česku mělo být také vyhlášeno referendum o odchodu z Evropské unie, naopak 55 % takové hlasování nechce. Necelá pětina oslovených zvolila odpověď nevím.

Nadpoloviční většina občanů, konkrétně 51 %, uvedla, že by v případném referendu hlasovala pro setrvání Česka v EU, pětina by hlasovala pro odchod. Mezi dotázanými bylo 13 % těch, kteří by se případného plebiscitu nezúčastnili, dvě procenta respondentů nemají dosud volební právo a 14 % uvedlo, že zatím neví, jak by hlasovalo.

Británie by měla Evropskou unii opustit 29. března. Britský parlament ale zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu, kterou sjednala vláda premiérky Theresy Mayové s unijními vyjednavači. Mluví se tak o brexitu bez dohody, odkladu odchodu i o druhém referendu.

Britský parlament podpořil plán Theresy Mayové, labouristé se svými návrhy nepochodili

Britský parlament včera opět hlasoval o dalším postupu v brexitu. Výsledek ukázal přetrvávající nejednotu mezi vládou a parlamentem i nejasnou představu o odchodu z Unie. EU podpoří odklad brexitu pouze s jasným plánem.