Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

© Shutterstock

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, ještě donedávna tvrdila, že otázku hlasování o budoucnosti Severního Irska je nutné odložit, dokud se nepodaří omezit rizika spojená s brexitem. Minulý týden ale novinářům oznámila, že tvrdé odloučení Spojeného království od EU by mělo vést k referendu o sjednocení Severního irska s Irskem.

Tvrdý brexit by znamenal, že mezi Irskem a Severním Irskem vznikne klasická hranice, s hraničními kontrolami a celním režimem. To by protiřečilo Velkopáteční dohodě, resp. Belfastské dohodě, která v 1998 ukončila konflikt v Severním Irsku mezi republikány, žádajícími odtržení a připojení se k Irsku, a unionisty podporujícími setrvání ve Spojeném království.

Taková situace by mohla nastat v případě, že Spojené království odejde v březnu příštího roku z EU bez dohody, nebo pokud na konci přechodného období přestane být součástí jednotného trhu a celní unie.

Jednání o brexitu je zase o krok dál. Na téměř 80 procentech rozvodové dohody se již Unie s Brity shoduje

Tento týden opět jednala Unie s Británií o brexitu. Obě strany vyjádřily zájem o budoucí spolupráci v bezpečnostní oblasti. Neshody však panují v otázce cel a dalších poplatků po roce 2020, jasno není ani o irských hranicích.

Konec tabu?

Úvahy o znovusjednocení ostrova však už nezaznívají jen z republikánského tábora. Bývalý lídr unionistické strany DUP Peter Robinson minulý pátek řekl, že by jeho strana měla zvažovat možnost sjednocení s Irskem. On sám ale podporuje setrvání ve Spojeném království.

Podobné úvahy byly pro severoirské unionisty dosud úplným tabu. Robinsonova vyjádření DUP hned odsoudila.

Deník Irish Times poznamenává, že brexit a demografické změny „zvyšují možnost změny současného stavu v ne tak daleké budoucnosti“.

Podle deníku unionisté v minulosti odmítali připojení k Irské republice ze dvou důvodů: obavy z vlivu katolické církve (unionisté jsou převážně protestanti), a z negativního vlivu na severoirský průmysl.

Ani jeden z argumentů však už dnes neplatí, konstatuje Irish Times. Vliv katolické církve na irskou politiku výrazně poklesl – důkazem může být nedávné úspěšné referendum o liberalizaci umělých potratů.

Ekonomicky je dnes na tom Irsko lépe, než sever ostrova. O to více, pokud by měl brexit způsobit zamezení přístupu k jednotnému evropskému trhu.