Brexit bez dohody považuje Juncker za reálný, podle Londýna dochází ve vyjednávání k pokrokům

© Shutterstock

V Bruselu se dnes dál jedná o brexitu. Po premiérce Mayové se s představiteli Unie sešel také lídr opozičních labouristů Corbyn. K významnému průlomu se ovšem neschyluje.

V rozhovorech s Bruselem dochází k pokroku, stále však zbývá spousta práce. Tak dnes hodnotil mluvčí britské premiérky Theresy Mayové stav jednání o brexitu po její další cestě do belgické metropole, z níž nevzešel konkrétní výsledek. Mayová hovořila s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, který dnes naopak prohlásil, že není optimista, pokud jde o odvrácení brexitu bez dohody.

Jednání v Bruselu pokračují za účasti britského ministra pro brexit Stephena Barclaye a generálního prokurátora Geoffreyho Coxe. S unijními činiteli se zároveň sešel lídr britské opozice Jeremy Corbyn.

Rozhovor s hlavním unijním vyjednavačem Michelem Barnierem označil Corbyn za „užitečný a informativní“, přičemž opět vyzval vládu, aby odmítla možnost, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, uvedla agentura Reuters. Premiérka podle Corbyna umožňuje nejtvrdším stoupencům brexitu ve své straně, aby ji drželi jako rukojmí.

Mayová jednala s Junckerem o irské pojistce. Standardní hranice je pro ně nepřijatelná

Britská premiérka a předseda Evropské komise dnes vedli „konstruktivní rozhovory“ o irské pojistce.

Ve středu Mayová s Junckerem diskutovala o možných „právních zárukách“, které by podtrhly dočasný charakter takzvané pojistky pro zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Britský ministr financí Philip Hammond označil tuto diskusi za důležitou a dodal, že je se svými kolegy odhodlán zabránit brexitu bez dohody.

Šéf EK Juncker ale dnes při vystoupení před Evropským hospodářským a sociálním výborem (EHSV) zapochyboval, zda bude nakonec obávaný scénář odvrácen. „Jestliže by nastal brexit bez dohody, a já to nemohu vyloučit, mělo by to strašlivé ekonomické a sociální důsledky, jak v Británii, tak na kontinentě. Tudíž mé snahy mají za cíl zabránit nejhoršímu. Ovšem v tomto ohledu nejsem příliš optimistický,“ řekl.

Dochází čas

Ministr Hammond v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC uvedl, že o brexitové dohodě by britští poslanci mohli znovu hlasovat příští týden, záležet podle něj bude na „pokroku během následujících dní“. Agentura Reuters nicméně citovala nejmenovaný zdroj z britské vlády, podle kterého se Londýnu zřejmě kýžené úpravy podmínek brexitu do příštího týdne nepodaří vyjednat.

Pokud Mayová nedá poslancům do 27. února novou možnost vyjádřit se k „rozvodové“ dohodě s EU, pak bude mít Dolní sněmovna příležitost projednat další postup. Opět by tak vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu. Řada členů vlády přitom podle médií hrozí premiérce rezignací, aby mohli tento plán podpořit.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?