Brexit bez dohody je nevyhnutelný, domnívají se Severoirové. Evropští lídři v dosažení dohody věří

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier a předseda Evropské rady Donald Tusk [© European Union, 2018]

Pro koho byla dvouletá lhůta dojednání vystoupení země z EU dlouhá, musí být současnou patovou situací v jednáních o brexitu nemile překvapen. Podle Irů stojí za současnými komplikacemi EU. Nadcházející summit Evropské rady má být momentem pravdy.

Britští a evropští zástupci nadále neztrácejí naděje ve včasném uzavření dohody o brexitu včetně řešení budoucí podoby hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Irský ostrov je v otázce řízeného brexitu mnohem skeptičtější.

Podle severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), na jejíž podpoře je závislá britská konzervativní vláda, je odchod Británie z Evropské unie bez dohody pravděpodobně nevyhnutelný. Severoirskému listu The News Letter to řekl mluvčí strany Sammy Wilson, kterého včera citovala ČTK. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v pondělí naopak před novináři vyjádřil naději, že dohoda je při dobré vůli možná.

„Vzhledem ke způsobu, jímž se EU chová, a k tomu, jak zahnali Theresu Mayovou do kouta, nevidím v současnosti na obzoru dohodu, která by získala většinovou podporu v Dolní sněmovně. Takže je pravděpodobně nevyhnutelné, že dospějeme ke scénáři bez dohody,“ prohlásil Wilson v rozhovoru s The News Letter.

Hlavně neztrácet důvěru

Dojednat s EU dohodu o brexitu je naopak podle premiérky Theresy Mayové stále možné. Poslancům britského parlamentu včera řekla, že v posledních týdnech se podařilo dosáhnout skutečného pokroku v jednání, a to i v otázce budoucího uspořádání hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je jedním z hlavních sporných bodů. Mayová se proto domnívá, že rozhovory postupují do závěrečné fáze.

Premiérka ale nadále odmítá návrh EU, aby Severní Irsko zůstalo po brexitu součástí celní unie, zatímco zbytek království, tedy Anglie, Wales a Skotsko, ji opustí. Řešením je podle ní spíše to, aby součástí celní unie zůstala celá Británie. Toto řešení by ovšem muselo být jasně časově ohraničené, aby Británie nezůstala v celní unii „polapena“ natrvalo. Mayová včera řekla, že očekává, že v případě dojednání kompromisu by Británie celní unii opustila nejpozději na konci roku 2021.

Premiérka poslancům rovněž zopakovala, že nadále věří, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Vláda se proto dál připravuje i na možnost, že se dohodu mezi Londýnem a Bruselem uzavřít nepodaří.

Je dohoda o brexitu na dosah? Britská i irská opozice přetrvává

Zdálo se, že dohoda o brexitu je na dosah. EU, Británie i Severní Irsko však ze svých pozic neustupují. Pokud se dohoda nedosáhne, vážné následky pocítí Britové i EU, odhaduje německá studie.

Naději, že se podaří dohody o „rozumném brexitu“ dosáhnout, v pondělí před jednáním s irským premiérem Leem Varadkarem v Dublinu vyjádřila Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské strany DUP.

„Opravdu velmi doufám v to, že se podaří dohodu uzavřít… Chceme rozumný brexit, který bude vyhovovat Severnímu Irsku, ale také našim kolegům a přátelům v Irské republice,“ řekla Fosterová, jejíž strana podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové.

Na otázku, zda by byla ochotna kvůli dohodě o brexitu, která jí nebude vyhovovat, kabinetu v Londýně podporu odepřít, Fosterová jasně neodpověděla. Nehodlá se prý zabývat hypotetickými otázkami. Zároveň ale zopakovala, že nepřipustí, aby Severní Irsko bylo odděleno obchodními bariérami od zbytku Spojeného království.

Brexit by mohl vést ke sjednocení Irska

V případě tvrdého brexitu by mělo Severní Irsko hlasovat o tom, zda setrvá ve Spojeném království, nebo se sjednotí s Irskem. Myslí si to šéfka irské republikánské strany a podobné úvahy připouští i bývalý lídr unionistů.

Mary Lou McDonaldová, představitelka hnutí Sinn Féin, …

Místopředseda DUP Nigel Dodds včera v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio Ulster řekl, že si nepřeje brexit bez dohody a chce „citlivý“ brexit. Arogance EU však podle něj vylučuje plán britského kabinetu.

„Myslím, že každý by měl v Británii důvěřovat, že tato premiérka, Theresa Mayová, nikdy nepodepíše dohodu, která není slučitelná s literou a duchem výsledku referenda,“ řekl šéf britské diplomacie Hunt včera po příletu do Lucemburku na zasedání ministrů zahraničí členských zemí.

„Ale také pevně věříme, že na tomto základě můžeme nalézt dohodu, která bude přijatelná pro Evropskou unii a naše partnery a přátele v Evropě,“ dodal.

Huntův irský protějšek Simon Coveney včera novinářům v Lucemburku řekl, že věří v možnost dohody po unijním summitu, který se uskuteční ve středu a ve čtvrtek. Ocenil přitom trvání premiérky Mayové na tom, že i v případě, že se nepodaří smlouvu uzavřít, neměla by vzniknout tvrdá hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Unijní optimismus

Opatrný optimismus dávali po krachu nedělních bruselských jednání o brexitu včera dopoledne najevo někteří z ministrů zahraničí zemí EU, kteří mířili na své pravidelné setkání v Lucemburku. Například šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák poznamenal, že ačkoli obě strany začíná skutečně tlačit čas, mohly by se blíže k dohodě dostat do konce tohoto týdne.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle serveru EURACTIV.com zdůraznila, že je nezbytné udržet vyjednávání. Francouzský prezident Emmanuel Macron v dosažení pokroku také věří. Jak ale informovala včera ČTK, je prý připraven „na všechny scénáře“. Optimistou zůstává i český premiér Andrej Babiš, který doufá v dosažení dohody.

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová, která zastupuje předsedající zemi, včera novinářům v Lucemburku připomněla, že domluveno je mezi 80 a 90 procenty smlouvy o britském vystoupení z Unie.

„Jak to vidím já, vše teď do středy stojí. Ve středu (po summitu EU27) bude doufám jasněji,“ podotkla. Ostatní státy Unie podle ní budou dál podporovat snahy hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera a celého jeho týmu.

Španělský ministr Josep Borrell poznamenal, že minulý týden se dohoda zdála blízko, a nyní to vypadá, že nebude. „Ale tento týden nic nekončí. Jednat se bude dál a já jsem přesvědčen, že není možné dohody nedosáhnout. Pro obě strany by to bylo příliš složité,“ řekl novinářům.

Jak ale napsal dnes ráno EURACTIV.com, EU varuje, že scénář nedohody je nyní mnohem pravděpodobnější než kdy dřív.

Podle britského ministra zahraničí Hunta zbývá dohodnout jednu nebo dvě složité věci, ale při dobré vůli bude dohoda možná. „Zda to bude tento týden nebo ne, kdo ví,“ připustil v pondělí šéf britské diplomacie.

Záhadný nedělní dýchánek vyjednavačů

V neděli proběhlo v Bruselu původně neohlášené hodinové setkání unijního vyjednavače Barniera s jeho britským protějškem Dominicem Raabem. Prvotní zprávy serveru Politico.eu o tom, že mezi diplomaty na pracovní úrovni bylo dosaženo dohody, vzápětí Barnier zpochybnil na twitteru tvrzením, že i přes „intenzivní úsilí“ je nadále potřeba vyřešit klíčové otázky odchodu Británie z Unie. Na vině je podle zpravodajských zdrojů Raabovo odmítnutí dohody v zásadě připravené na technické úrovni.

Bruselskou schůzku později večer okomentovalo i britské ministerstvo pro brexit. Británie a EU učinily pokrok „v mnoha klíčových oblastech“, stále ale zůstává určitý počet „nevyřešených témat“, uvedla mluvčí ministerstva. „Británie je stále odhodlána dosáhnout pokroku během říjnové Evropské rady,“ dodala nicméně mluvčí s odkazem na zítřejší summit.

Nedořešené spory se nadále týkají celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, kde obě strany už řadu týdnů marně hledají společnou řeč. Diplomaté se ovšem také, byť bez podrobností, dozvěděli, že britský ministr pro brexit Raab na nedělní schůzce s Barnierem otevřel rovněž některá další témata, která se už pokládala za uzavřená.

„Konání schůzky tak vlastně bylo více kontraproduktivní, než kdyby se setkání neuskutečnilo,“ poznamenal dobře informovaný zdroj ČTK.

Sto tisíc Čechů se chystá na brexit. Aby zůstali v Británii, musí se zaregistrovat

Británie za šest měsíců opustí Evropskou unii. Brexit bude mít dopad nejen na samotné Brity, ale taky na sto tisíc Čechů, kteří v zemi žijí. Cizinci se budou muset registrovat ve speciální databázi, aby mohli v zemi i nadále zůstat.

Středeční pracovní večeře premiérů a prezidentů sedmadvacítky tak může být poměrně krátká. Původně měli právě tam šéfové států a vlád potvrdit svůj souhlas alespoň s náčrtem podoby „rozvodové smlouvy“ Británie a EU. Nyní si podle všeho pouze vyslechnou Barnierovu informaci o stavu jednání. Je možné, že lídři 27 zemí dají najevo připravenost k dalším jednáním.

Obě strany chtěly dohodu o vystoupení uzavřít v říjnu tak, aby byl do 29. března 2019, kdy Británie z EU odchází, čas na její ratifikaci na obou stranách kanálu La Manche. Na říjnovém summitu se to tedy nepodaří, je však možné svolání mimořádné vrcholné unijní schůzky v listopadu.

Moment pravdy

Nadcházející summit hlav států a vlád zasedajících v Evropské radě má přesto být „momentem pravdy“ brexitu.

V dopise zaslaném premiérům a prezidentům zemí EU před středeční klíčovou schůzkou napsal předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk, že EU se musí připravit na možnost brexitu bez „rozvodové dohody“. Nesmí to ale znamenat, že je přes stávající komplikace možné polevit v úsilí takovou smlouvu včas vyjednat.

Tusk také uvedl, že na úvod středeční neformální večeře bude mít britská premiérka Theresa Mayová příležitost seznámit své evropské kolegy s britským hodnocením stavu rozhovorů.

V Salcburku proběhl summit lídrů EU. Tématům vévodila migrace a brexit

Lídři unijních zemí jednali včera i dnes v rakouském Salcburku. Shodli se na tom, že pro úspěch vyjednávání o brexitu bude zásadní nadcházející měsíc, pro uklidnění situace kolem migrace zase spolupráce s africkými státy.

„Jak to dnes vypadá (s jednáním a finální dohodou, pozn. red.), je to komplikovanější, než mohli někteří očekávat. Nicméně bychom neměli ztrácet naději a rozhodnost, protože dobrá vůle s rozhovory pokračovat je na obou stranách,“ uvedl Tusk.

Šéfy států a vlád 27 zemí Unie se stavem rozhovorů seznámí také šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Je pravděpodobné, že od premiérů a prezidentů uslyší podporu pro svůj postup. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by je zase měl informovat o přípravách na možný „tvrdý brexit“, tedy britský odchod bez dohody. Ve středu večer by také mělo padnout rozhodnutí, zda má kvůli stavu jednání smysl svolávat mimořádný summit k brexitu přibližně na polovinu listopadu.

Schůzka měla původně sloužit k finálnímu potvrzení smlouvy o britském odchodu a související politické deklarace o budoucích vzájemných vztazích. Nyní by se na ní podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře ale mohli šéfové států a vlád začít například bavit o přípravách na situaci, kdy Británie Unii opustí bez dojednané smlouvy.

České září v EU: Salcburk, dvojí kvalita potravin, změny na významných postech

Přinášíme vám přehled toho nejzajímavějšího, co se v září událo v české evropské politice.

 

Rozhodne se dnes, zítra, nebo za měsíc?

Jak se bude situace dál vyvíjet by mohlo být jasné dnes. Podle listu Finacial Times citovaného včera ČTK Brusel čeká na to, jak dopadne dnešní zasedání britské vlády, na kterém se bude jednat o brexitu. „Rozhodli jsme se vyčkat den, abychom viděli, co se v Londýně stane,“ citoval list vysoce postaveného diplomata EU.

Původně se předpokládalo, že na programu zasedání britské vlády dnes bude dohoda, kterou měl o víkendu uzavřít ministr pro brexit Raab s Barnierem.

Zatímco v Londýně bude o průběhu víkendových rozhovorů hovořit se svými ministry premiérka Mayová, v Lucemburku Michel Barnier informuje o nejnovějším vývoji v jednáních ministry unijní sedmadvacítky odpovědné za evropské záležitosti. Jedná také s předsedou Evropské rady Tuskem.

https://twitter.com/CZSecStateEU/status/1052142792682741760

Od neděle se věc nijak neposunula, Barnier by ale mohl zástupcům členských států například naznačit, jakým směrem by se podle jeho představ měla ve středu večer ubírat diskuse unijních špiček. „Hodiny tikají a máme málo času,“ podotkl Chmelař.

Podle nizozemského ministra zahraničí Stefa Blocka musí v rozhovorech dříve nebo později přijít „chvíle pravdy“ a od počátku bylo jasné, že jednání budou těžká. „Naše pozice je, že smlouva musí být výhodná pro obě strany,“ poznamenal. Ačkoliv prý jeho země doufá v dosažení domluvy, začíná se připravovat na „tvrdý brexit“.

Členské státy se připravují na brexit bez dohody. Podle Mayové to nebude konec světa

Na výzvu Komise se na odchod Velké Británie z Unie bez dohody začínají připravovat třeba Francie nebo Německo. Podle Mayová ale brexit bez dohody nemusí mít takový dopad, jak se očekává.

Německý státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth upozornil, že ačkoliv EU stojí o spravedlivou dohodu s Británií, nesmí taková budoucí dohoda ohrožovat unijní jednotný trh. Je prý ale optimista a doufá v dohodu. Britská premiérka by podle něj měla být konstruktivní a dokázat dostát své odpovědnosti.

Soudní dvůr EU se mezi tím ve zrychleném řízení zabývá otázkou předloženou mu skotským soudem o tom, zda je možné aktivaci článku 50 zastavit, respektive zrušit.

Místopředesa Evropské komise Frans Timmermans dnes před novináři zdůraznil, že Británie i po odchodu z EU zůstává evropskou zemí. „Máme tolik věcí společných, společně čelíme řadě výzev,“ řekl a připomněl například bezpečnostní problematiku.