Brexit bez dohody byl prozatím odvrácen. Británie získala čas do konce října

© European Union, 2019

Po dlouhých hodinách včerejšího jednání mezi lídry členských zemí EU je rozhodnuto. Británie má půl roku na vyřešení patové situace kolem svého vystoupení z Unie. Stav brexitové krize bude přezkoumán v červnu.

Sedmadvacet zemí Evropské unie a Británie se dnes nad ránem dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí již třikrát odmítnutou dohodu o vystoupení, odejde země z Unie dřív. Novinářům to v noci po mimořádném summitu EU k brexitu řekl předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Brity vyzval, aby získaný čas nepromarnili.

Britská premiérka Theresa Mayová, která podruhé žádala EU o odklad pouze do konce června, slíbila, že se bude dál snažit najít východisko z brexitové krize a dosáhnout schválení dohody v britském parlamentu.

„Pro Spojené království to znamená dodatečných šest měsíců. V této době bude další postup plně v britských rukou,“ prohlásil Tusk. Britská strana podle něj může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu.

To by mohlo vést ke změnám politické deklarace popisující společnou představu budoucích vztahů, ale nikoliv k úpravě textu samotné dohody o spořádaném britském odchodu, uvedl předseda Evropské rady. Připomněl, že až do konce října má také Británie stále možnost svou žádost o odchod zcela stáhnout, jak vyjasnil Soudní dvůr EU na konci loňského roku.

Na konci června hodlá Tusk šéfy států a vlád informovat o vývoji dění kolem brexitu.

Pokud by nyní sedmadvacítka britské žádosti nevyhověla, opustila by Británie Unii už zítra bez toho, že by okolnosti tohoto odchodu byly nějak smluvně upraveny. Sedmadvacítka se také na tuto možnost a její negativní důsledky chystala, a jak včera oznámila Evropská komise (EK), jsou tyto přípravy úspěšně u konce.

Flexibilní brexit

Déle než hodinu včera večer trvalo vystoupení britské premiérky Mayové, která na mimořádném summitu EU v Bruselu vysvětlovala svým kolegům z ostatních 27 zemí Unie, jak si představuje další postup kolem brexitu. Podle dobře informovaných zdrojů ČTK nepřineslo její vystoupení zásadní překvapení.

https://twitter.com/EUCouncil/status/1116042314684796928

Premiérka Theresa Mayová pak na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív než 31. října, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem. Přesto, přípravy na volby již v Británii vypukly.

Britská premiérka také uznala, že řada lidí je „obrovsky frustrovaná“ z toho, že požádala o další odklad. „Nepředstírám, že příštích pár týdnů bude lehkých, nebo že existuje jednoduchá cesta z patu v parlamentu, ale máme jako politici povinnost najít způsob, jak naplnit demokratické rozhodnutí z referenda, zajistit brexit a posunout naši zemi kupředu,“ řekla Mayová.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Vítaný odklad brexitu

Státníci při příchodu na summit dávali najevo ochotu vyhovět už druhé žádosti britské premiérky Mayové, jasné ale zatím úplně nebylo, jak dlouhý odklad si přejí a s jakými podmínkami jej hodlají případně spojit.

Noční dohoda je kompromisem mezi požadavkem většiny zemí, které chtěly brexit odložit až o rok, a několika států v čele s Francií, která usilovala o co nejkratší prodloužení britského členství v EU. „Je snazší dosáhnout kompromisu tady na summitu než v britském parlamentu,“ poznamenal Tusk, který připustil, že délka odkladu brexitu je poněkud kratší, než si původně přál. Sám před summitem podporoval roční odklad.

Mimořádný summit: Unie podporuje odklad brexitu. Otázkou zůstává, jak dlouhý by měl odklad být

Dnes se sejdou premiéři a prezidenti zemí EU na mimořádném summitu v Bruselu, jehož hlavním tématem bude odchod Británie z Unie. Jaké jsou návrhy a jaká očekávání?

Francouzský prezident Emmanuel Macron po skončení summitu novinářům řekl, že noční dohoda je „nejlepší možný kompromis“. Sedmadvacítka podle něj udržela jednotu, Británie dostala čas na schválení rozvodové dohody a podařilo se také zajistit hladké fungování unijních institucí. To byly záruky, kterých se hlava Francie před summitem dovolávala.

„Británie bude dál upřímně spolupracovat jako plnoprávný členský stát se všemi právy a jako blízký přítel a důvěryhodný spojenec,“ dodal Tusk. Závěry schůzky zdůrazňují, že Británie by se v době, kdy je stále členem Unie měla snažit napomoci dosahovat cílů EU, a naopak se zdržet kroků, které by je mohly ohrozit, především při své účasti na rozhodování v Unii.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila na závěrečné tiskové konferenci o „velmi intenzivním, velmi dobrém večeru“, který ukázal jednotu Evropské unie.

Irský premiér Leo Varadkar míní, že odklad dává Británii čas na dohodu mezi vládou a opozicí a na ratifikaci dohody o spořádaném odchodu. „Je to tři roky od referenda a máme za to, že je na čase, aby se Británie rozhodla. Tak jim k tomu dáváme čas,“ řekl Varadkar.

„Odklad brexitu do 31. října je rozumný, protože dává čas Spojenému království, aby si konečně vybralo cestu. Hodnocení v červnu umožní Evropské radě posoudit situaci,“ napsal na twitteru maltský premiér Joseph Muscat.

Například nizozemský premiér Mark Rutte má za velmi nepravděpodobné, že by sedmadvacítka v říjnu mohla rozhodnout ještě i o třetím odkladu britského konce v Unii. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger se však domnívá, že je nadále na stole jak možnost druhého referenda o brexitu, tak předčasné volby v Británii, i další odklad.

Nový odklad brexitu si v noci na dnešek vysloužil kritiku ze zámoří, když šéf Bílého domu Donald Trump vyčetl Evropské unii, že je vůči Spojenému království příliš tvrdá.

Prezident Trump jako odpůrce mnohostranných dohod už několikrát hovořil o výhodách vystoupení Británie z EU. Doufá, že po brexitu vyjedná s Londýnem novou, velkou obchodní dohodu. Zástupci amerického obchodu se na vyjednávání s Británií prý už připravují.

Při své loňské návštěvě Británie americký prezident prohlásil, že být na místě britské premiérky Theresy Mayové, vyjednával by s unií velmi odlišně. Mayová později řekla, že v rozhovoru s ní jí doporučil, aby pohnala unii k soudu.

Český pohled na brexitový summit

Podle českého premiéra Andreje Babiše je dohoda EU o odkladu brexitu do konce října dostatečná na to, aby se Británie rozhodla, co ohledně odchodu z Unie vlastně chce. Řekl to novinářům v noci v Bruselu po konci mimořádného jednání.

„Kompromis se hledal složitě,“ připustil po osmi hodinách jednání předseda české vlády.  Sám přitom doufal v kratší zasedání. Většina unijních států podle něj byla pro delší prodloužení, aby Británie měla na rozhodování více času. On sám ve svém vystoupení navrhoval odložit brexit až na konec března 2020. Některé země podle něj navrhovaly odklad i o několik let.

Babiš připomněl bod ze závěrů, že Británie musí na konci května zorganizovat volby do europarlamentu, jinak odejde k 1. červnu bez dohody. „To doufejme nenastane a nikdo si to myslím nepřeje,“ podotkl český premiér.

Po brexitu může EU zrychlit. Česko zase ztratí svého spojence, říkají odborníci

Ať už bude podoba brexitu jakákoliv, EU podle odborníků odchodem Británie ztratí brzdu evropské integrace. Uvolní se naopak prostor pro francouzsko-německý motor.

Mayová podle něj před svými kolegy zdůraznila, že nynější jednání mezi vládou a opozicí, která by měla umožnit schválení dohody o vystoupení, jsou v dějinách britské politiky jedinečná. „Říkala, že se to ještě nikdy nestalo, že je to dobrý signál a že jednání s opozicí budou pokračovat,“ řekl Babiš. Mayová při příchodu na summit novinářům připomněla, že rozhovory její vlády s opozičními labouristy jsou vážně míněné a seriózní.

V červnu na summitu podle něj představitelé sedmadvaceti zemí zrevidují stav, který bude v té chvíli kolem britského odchodu panovat. Český premiér uvedl, že na důvody, proč se tak stane, se na summitu opakovaně ptal šéfa Evropské rady Tuska, protože mu věc nebyla jasná. „Nevím, je to nějaká politika, nějaký kompromis, který se hledal těžko,“ poznamenal.

Od Británie se v době prodloužení očekává, že bude „odpovědně plnit své členství a nebude rozhodnutí EU blokovat“, dodal Babiš. Summit podle něj řešil i otázku, zda má Británie jako odcházející země mít vlastního komisaře v příští Evropské komisi. Nakonec by tedy podle nočního rozhodnutí summitu měla odejít těsně před tím, než nová komise začne fungovat.

Brexitové kompromisy

Závěrečný dokument summitu také uvádí, že 27 zemí a Evropská komise i další unijní orgány se budou k diskusím souvisejícím se situací po britském odchodu scházet separátně, tedy bez britské účasti. Na tiskové konferenci po summitu to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přirovnal k jednání euroskupiny, tedy samostatným schůzkám ministrů financí zemí EU, které používají euro.

Předpokladem pro naplnění dohody je britská účast v květnových evropských volbách, což Juncker komentoval slovy, že je to sice poněkud kuriózní, evropské právo je však třeba respektovat. Pokud by je Británie neuspořádala, opustila by Unii brexitem bez dohody už k 1. červnu.

Nové datum odchodu, 31. října, odpovídá konci funkčního období stávající Evropské komise.

Případná účast Británie v květnových volbách do europarlamentu přesto zamíchá kartami, místa po britských poslancích, s nimiž už se totiž nepočítalo, si částečně rozdělily jiné unijní státy.

„Evropské volby nejsou hra a nemohou jako hra vypadat v důsledku lehkovážného přístupu některých na britské straně,“ upozornil Antonio Tajani na tiskové konferenci po svém setkání s prezidenty a premiéry sedmadvacítky. „Potřebujeme jistotu,“ dodal.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?