Brexit a další exity z britské vlády. Končí ministr Raab i ministryně práce McVayová

Dominic Raab [© European Union, 2018]

Přestože byl ve středu večer finální návrh rozvodové dohody potvrzen britskou vládou, s jeho podobou se neztotožnilo několik ministrů a dnes podali demisi.

Podle odcházejících ministrů návrh rozvodové dohody neodpovídá předchozím slibům. Dalším důvodem je nesouhlas s navrženou pojistkou pro irské hranice, která by se spustila po přechodném období v případě, že nebude dojednána dohoda o budoucím režimu mezi Irskem a Severním Irskem.

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl jednou z hlavních tváří kampaní za brexit před referendem v roce 2016, v reakci na schválení připravené dohody na twitteru napsal, že „jakýkoli člen kabinetu, který je opravdovým zastáncem brexitu, musí nyní rezignovat, nebo už mu nikdo nebude důvěřovat“. „Toto je nejhorší dohoda v dějinách,“ dodal.

Jak se zdá, jeho slova se vyplňují. Dnes podal svou rezignaci ministr pro brexit Dominic Raab. Svůj krok oznámil na twitteru a rozhodnutí zdůvodnil nesouhlasem s návrhem dohody o odchodu Británie z Evropské unie.

„Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného premiérce Therese Mayové.

DUP je s Raabem za jedno

Raabovo rozhodnutí mezitím podle agentury Reuters ocenila malá severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců premiérky Mayové v parlamentu opírá.

V dopise Raab vysvětluje důvody, proč se rozhodl odstoupit. „S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat,“ píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

„A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království,“ tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě drží EU.

„Tohle je dvacátý ministr, který odešel z vlády Theresy Mayové za její dvouleté působení ve funkci premiérky. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu a zjevně není schopna docílit brexitové dohody, která by měla podporu byť jen jejího kabinetu – nemluvě o parlamentu a lidu naší země,“ připomenul stínový ministr pro úřad vlády Jon Trickett.

Končí i ministryně práce

Po Raabovi svůj odchod z vlády oznámila i ministryně práce Esther McVeyová. Ve svém rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie.

„Dohoda, kterou jste včera (ve středu) předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda,“ uvedla nyní již bývalá ministryně. Zároveň tvrdí, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou.

„V těchto věcech jsem vás vždy podporovala,“ napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost.

„Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda,“ zdůraznila McVeyová. „Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu,“ dodala.

Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvízne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí.

Rezignace se daly očekávat

Demise ale nemusí být překvapením. Několik ministrů totiž v posledních dnech vyslovovalo výhrady k nastolenému kurzu vyjednávání s Bruselem a dokonce vyzývalo k ukončení rozhovorů a důsledné přípravě na brexit bez dohody.

Již včera před začátkem zasedání britské vlády se v médiích objevila jména členů kabinetu, kteří by na protest proti předběžné dohodě mohli rezignovat. Nejčastěji se hovořilo o ministryni pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntové, ministrovi pro záležitosti Skotska Davidovi Mundellovi či právě ministryni práce McVeyové.

Rezignovala například parlamentní tajemnice pro vzdělávání Anne-Marie Trevelyanová nebo parlamentní tajemnice pro odchod Británie z EU Suella Bravermanová.

Opoziční labouristé v reakci na demise uvedli, že konzervativní vláda už nemá žádnou autoritu a hroutí se Britům před očima. Rezignaci dnes oznámili i dva níže postavení členové vlády a britští novináři na twitteru jmenují další potenciální kandidáty na odchod. „Tohle není dohoda, kterou jste národu slibovali,“ prohlásil ve sněmovně lídr labouristů Jeremy Corbyn.

Dnes rezignovala například parlamentní tajemnice pro vzdělávání Anne-Marie Trevelyanová nebo parlamentní tajemnice pro odchod Británie z EU Suella Bravermanová.

Dopady na ekonomiku

Mezinárodní měnový fond (MMF) včera varoval, že odchod Británie z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by tuto zemi ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP), tedy přibližně o čtyřletý hospodářský růst. Přechodná obchodní by hospodářskou újmu způsobenou Británii brexitem snížila zhruba na polovinu.

Kvůli brexitu se již nyní mění také britský trh práce. Země letos ve třetím čtvrtletí zažila rekordní odliv pracovníků pocházejících z ostatních členských zemí unie, upozornil britský statistický úřad.

Z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes vyplynulo, že brexit zasáhne hospodářsky nejsilněji Německo, Francii a Belgii. Britská libra může znehodnotit až o pětinu.

Anglická Fotbalová asociace (FA) v reakci na blížící se britský odchod z EU navrhne snížit počet zahraničních hráčů v týmech Premier League ze současných 17 na 12. FA si od tohoto kroku zároveň slibuje podporu domácích odchovanců.

Trhy se hýbou

Euro a britská libra včera mírně posilovaly vůči americkému dolaru, a to zejména s ohledem na úterní naději, že britská vláda návrh dohody o podobě brexitu potvrdí.

Po dnešním oznámení rezignace britského ministra pro brexit začala britská libra prudce klesat vůči euru i dolaru. Obchodování v Asii přitom libra zahájila růstem vůči dolaru v reakci na zprávy, že britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Británie z Evropské unie.

V reakci na zprávu klesly také výnosy britských státních dluhopisů. Výnosy desetiletých německých státních dluhopisů se podle agentury Reuters propadly nejníže za dva týdny, protože zpráva o odchodu ministra vyvolala mezi investory poptávku po bezpečnějších investicích. Naopak ze stejného důvodu oživily výnosy italských vládních dluhopisů. Desetileté německé státní dluhopisy jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic.

„Dohoda o brexitu je s rezignací ministra pro brexit Dominika Raaba mrtvá, a to by mohl být konec cesty pro Mayovou,“ prohlásil analytik Thin Markets UK Naeem Aslam.

Nicméně ne všichni jsou tak pesimističtí jako Aslam. „Raabova rezignace nyní mění situaci. Je těžké být optimistický vůči libře v krátkodobém výhledu,“ dodal k situaci na trhu stratég banky Nomura Jordan Rochester. Upozornil však také, že Mayová přežila mnohem horší věci a nyní půjde o to, zda bude následovat vlna rezignací. Nestabilita na trhu však podle něj bude krátkodobá a Mayová najde způsob, jak dohodu prosadit.